Projekt 671 RTM Szczuka (GPM 1/200)

Watercrafts

Moderátor: Gaccso

Re: Projekt 671 RTM Szczuka (GPM 1/200)

HozzászólásSzerző: minipeti » 2022.02.11. 19:42

Igen, sajnos a járvány engem is elkapott. De keretezzük át a negatív dolgokat: volt időm makettezni! Most, hogy visszamentem dolgozni, már alig haladok. De az elmúlt hetek során sikerült némi haladást elérnem. Következett az "uszony". Legalábbis a modern tengeralattjárók parancsnoki tornyát sokszor emlegetik ezen a néven. Kezdésként a két fő darab. Az alapja vastagított elem. Itt még egyenes volt.
Kép
Először is, a kivágó fehér darabjaiból kivágtam darabokat, melyeket ragasztó fülként használtam és ezekkel ragasztottam össze az íveket. Az alkatrész alakja nem volt valami kegyes hozzám, főleg orr felőli vége. Ilyen lett a végeredmény:
Kép
Nem tudom mi a neve ennek az elemnek, de szerintem ez a nyitott parancsnoki híd akar lenni. Itt még csak kivágva, élfestve és megkarcolva:
Kép
Ide is kreáltam ragasztó füleket:
Kép

Kép
A helyére beragasztva:
Kép
A soron következő nyílások mindegyike egy egy kitolható berendezés aknájához szükséges. Íme a soron következő:
Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
Itt most két lehetőség van:
-1. az aknák összeállítását nem jól csináltam (ennek nem kicsi a valószínűsége).
-2. a kivágások méretezése hibás, bár az is lehet, hogy azért ilyen, hogy zárt nyílásokkal is meg lehessen építeni.
Kép

Kép
A vastagított elem segítségével elnyerte az alakját.
Kép

Kép
A hajótest ívébe történő illeszkedéshez szükséges elem kivágva:
Kép
Felhelyezve a hajótestre:
Kép
Itt volt gond bőven. Mint kiderült, az uszony fő alkatrésze nagy volt az alaphoz (le kellett vágnom belőle, de mivel ez a rész hegyesszögű, így a ragasztás nem olyan feltűnő), ráadásul, a ráragasztás során meggörbítette az alapot. Így a már mutatott elem segítségével próbáltam variálni úgy, hogy elfogadhatóan illeszkedjen a hajótestre. Azon gondolkozom, hogy a periszkópokat, szellőző csöveket, antennákat miként készítsem el. Sablon alapján kellene elkészíteni azokat, de a fogpiszkáló majdnem duplája mindegyiknek, ráadásul van, amelyiknél jelentős átmérőcsökkenés is van. Ti mit javasoltok?
"Közelre nézz, és mindent látni fogsz!" (A részeges karatemester)
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Imi » 2022.02.12. 10:19

Szia!
Összességében az elég szépen néz ki az említett problémák ellenére is.
Én az ilyen kis elemeket inkább élragasztással szoktam összeállítani, mert plusz papír nélkül könnyebb gömbölyíteni és a fa ragasztó nagyon stabilan tart kis felületeknél is. Mondjuk, sokkal szaporátlanabb is.
Elemek illesztése és végleges ragasztása előtt gyakran tartok "száraz" próbát, hogy az esetleges pontatlanságokra még időben fény derüljön.
A legegyszerűbb valamilyen fúróba befogni a fogpiszkálót és a kívánt méretre csiszolni, de én gyakran használok hulladék drót, vezeték darabokat is. Kicsit makettező szemmel nézek mindent, hátha használható lesz majd valamire.
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: minipeti » 2022.02.12. 12:23

Köszönöm szépen a javaslatokat!
Az egészben az volt a furcsa, hogy, amikor a hajótest első burkolati elemét készültem felragasztani, előtte hozzámértem a vázhoz, és jó volt, így nem tudom, hogy mi ment félre (lehet a váz sablonja volt a ludas). A tat felé tény, hogy a váz meggörbült, illetve több helyen jobban meg kellett volna csiszolni a vázat. A drótok között körülnézek itthon, hátha jobban járok, mint a fogpiszkáló reszeléssel. A következőnél lehet, hogy szétvágom az alkatrészeket hajtogatás helyett. A csíkok vagdosása kapcsán használható az a része a kivágónak (négyzet/téglalap alakú elemek, melyek a maketten előforduló színűek, minták és panelvonalak nélkül), amit elvileg a festési próba miatt raknak bele (legalábbis én így tudom)? Ez elég hülye kérdés, de felmerült bennem ez a lehetőség is. Illetve olvasgatva a fórumot, valaki javasolta az olajfesték használatát akril helyett. Még nem volt szerencsém hozzá. Használható szórópisztolyban, vagy inkább ecsettel jobb? A PoW-nál szükségem lesz rá a teljes vízvonal alatti rész átfestésére (AK Hull red-el szándékoztam eredetileg megoldani). Itt viszont a hézagok miatt lehet megpróbálnám ecsettel.
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: kocka557 » 2022.02.12. 12:54

Ha nem ragaszkodsz a teljes papírhoz, lehet vékony zsugorcső darabokból készíteni vékony csöveket. Ezt láng fölött eléggé el lehet vékonyítani, akár 1-1,5 mm-re is, a nyers átmérő kevesebb mint felére nyújtható melegen, megfelelően merev marad. Kis gyakorlással kúposat is lehet nyújtani.
kocka557
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2022.02.12. 15:12

Én is a rézdrótot, vagy a fogpiszkáló lecsiszolását javaslom. Fúrógépbe fogva pillanatok alatt megvan.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2022.02.12. 22:00

minipeti írta:Köszönöm szépen a javaslatokat!
Az egészben az volt a furcsa, hogy, amikor a hajótest első burkolati elemét készültem felragasztani, előtte hozzámértem a vázhoz, és jó volt, így nem tudom, hogy mi ment félre (lehet a váz sablonja volt a ludas). A tat felé tény, hogy a váz meggörbült, illetve több helyen jobban meg kellett volna csiszolni a vázat. A drótok között körülnézek itthon, hátha jobban járok, mint a fogpiszkáló reszeléssel. A következőnél lehet, hogy szétvágom az alkatrészeket hajtogatás helyett. A csíkok vagdosása kapcsán használható az a része a kivágónak (négyzet/téglalap alakú elemek, melyek a maketten előforduló színűek, minták és panelvonalak nélkül), amit elvileg a festési próba miatt raknak bele (legalábbis én így tudom)? Ez elég hülye kérdés, de felmerült bennem ez a lehetőség is. Illetve olvasgatva a fórumot, valaki javasolta az olajfesték használatát akril helyett. Még nem volt szerencsém hozzá. Használható szórópisztolyban, vagy inkább ecsettel jobb? A PoW-nál szükségem lesz rá a teljes vízvonal alatti rész átfestésére (AK Hull red-el szándékoztam eredetileg megoldani). Itt viszont a hézagok miatt lehet megpróbálnám ecsettel.

Én a mostani hajóknál árbócként és rudazatnál bambuszt használok: azt hiszem hogy eredetileg hústű, vagy nyárs, vagy ilyesmi ...Az asszonyok jobban tudják...Ha érdekel,a konyhai cuccok között keresd. Előnye hogy szépen hasítható mivel párhuzamosak a szálai és erős anyag. Amikor kihasítom a körülbelüli méretet, utána egy fémlemezen fúrt, megfelelő átmérőjű lyukon áthúzom. A furatméret 0,5 mm-es csökkentésével tetszőleges átmérőt lehet készíteni.
De persze a drót is jó ötlet, illetve a pvc-ből húzott szál is beválhat.
Én úgy tudom, hogy a kivágóban található színazonos négyzetek, téglalapok valóban az esetleg elrontott alkatrészek pótlását biztosítják.
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Imi » 2022.02.13. 10:17

Helló!
Most én is illesztési problémákkal küzdök, a burkolatot felpróbálva jó. A vázra a burkolatok alá helyezendő csík tökéletesen passzol. A kettő egymáson már nem, ami valószínűleg így inkább tervezési hiba. Csiszolással és/vagy az alátét csík elhagyásával megoldható.
Én akril festéket még nem használtam, de műanyagos fórumon azt olvastam, hogy az inkább fújáshoz való. Én az enameleket használom ecsettel és szerintem nagyon jól terül, passzol a papírhoz. Szerintem fújni is szépen lehet. A rendes olajfesték ecsettel biztos teljesen jól működik, fújásról még nem hallottam.
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: minipeti » 2022.02.25. 08:23

Köszönöm szépen! Amint lesz időm, próbálkozom.
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: minipeti » 2022.04.21. 16:29

Elővettem a csukát, de most jönnek azok a részek, ahol a sablonok alapján kell alkatrészeket elkészíteni. Vettem még pár éve lézervágott hajókorlátot. Gondoltam ezzel megoldom azt a 3 pár korlátot, ami ezen a hajón van. Legalábbis gondoltam én. Mert ide nagyobb oszlopközű korlátok kellenek. "Ó azok az oroszok!" Arra gondoltam, hogy kivágom papírból, de szerintem én nem fogok tudni olyan vékony csíkokat vágni. Ki milyen módon készít hajókorlátot?
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2022.04.21. 19:06

Láttam egyszer, hogy sablont készítettek hozzá, és cérnából volt a korlát. Asszem talán Lego-ból volt, mert oda be is lehetett szorítani a cérnaszálakat. Szóval kifeszítette a kető, vagy három sor cérnát, és erre merőlegesen kellő távolságra a függőlegeseket. Persze minden hosszabb volt a kelleténél. Amikor kész volt, az egészet átkente pillanatragasztóval, vagy lakkal. Ezután levágta a túllógó feleslegeket, és kész volt a korlát.
Remélem érthető voltam. Ha nem, készítek valami fotós segédletet.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2022.04.22. 21:08

Én is tudok segíteni,ha szükséges.

Cérnából és papírból is lehet csinálni, én főként az elsőből szoktam. a végeredményt láthatod a galériámban.

Ha érdekel,akkor keresek hozzá képeket,leírást.

Én papírból csináltam a keretet, és nagyjából a Gaccso által leírt módon készítettem el a korlátokat.

A papír hajóácsnál le is tudsz egy sablont tölteni, igaz az 1/250-es, de csak át kell méretezni:
https://www.papershipwright.co.uk/produ ... -template/
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

Előző

Vissza: Vízi járművek