Kérdés

Hogy minél jobban menjen a makettezés
Tips and tricks - To make papermodel building better and easier

Moderátorok: Gaccso, János

Kérdés

HozzászólásSzerző: minipeti » 2016.11.21. 12:58

Üdv!

Először is szeretném megköszönni gaccsonak, amiért felfigyelt rám a másik fórumon és átirányított ide!

Mikor megnéztem az egyik makett építéséről szóló topikot, akkor döbbentem rá, hogy még igencsak kezdőnek számítok, az eddigi elkészült makettjeim után is. Azonban szeretnék belefogni (bár épp egy kisebb méretarányú készlet építés alatt van) az első 1/200-as méretarányú hajóm építésébe. Már eljutottam odáig, hogy a GPM készletei közül fog kikerülni az a balsorsú egység, amelyiket megveszem, és már kinéztem a potenciális jelölteket is. Viszont azt szeretném kérdezni, hogy melyik készlettípust érdemes beszerezni? A lézervágott alkatrészekkel, stb. ellátott kittet, vagy a normált?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Nagy valószínűséggel ennek a témának nem itt lenne a helye, de jobbat nem találtam. Ezért elnézést kérek!

Átraktam ide, itt már jó lesz. Gaccso
"Közelre nézz, és mindent látni fogsz!" (A részeges karatemester)
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

Re: Kérdés

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2016.11.21. 19:31

Üdv itt ezen a fórumon is!
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: János » 2016.11.21. 22:05

Üdv itt nálunk. Kérdésedre válaszolva, a lézervágott készletek nagyon meggyorsítják az építés menetét, viszont ennek okán sokkal többet kell festeni. Nem csak az éleket hanem a felületeket is. Egy jó festés, egy gyengébb makett is feldob, de egy rossz festés, a jó makettet is elrontja. Tanácsolnám, ha már otthon vagy a festés mikéntjébe, akkor rendelj lézeres verziót.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: minipeti » 2016.11.22. 13:19

Sajnos a festés, valamint a kötélzet készítés terén nem állok a helyzet magaslatán. Eddig csak olyan maketthez volt szerencsém, melynek anyaga a 120 grammos nyomtatópapír volt, melyek nem igényeltek festést. Egy ilyen, pillanatnyilag építés alatt álló hajómon szeretném kipróbálni a kötélzet készítést, de attól tartok, hogy nem alkalmas erre (Lehet, hogy hurkapálcákból kéne kifaragnom az árbócokat? [unsure] ).
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2016.11.22. 19:04

Én sorompórudakat készítettem egyszer hurkapálcából. Nem faragtam, hanem befogtam fúrógépbe, és méretre csiszoltam. Egészen gyorsan ment.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: minipeti » 2016.11.22. 20:08

Jól hangzik! Köszönöm szépen az ötletet!

Anyagi szempontokat is figyelembe véve, nem lézervágott kittet keresek. Viszont az ilyen készleteket milyen papírra nyomtatják? Például a vázszerkezet elemeit is ugyanolyan kartonra, vagy azt már nekem kell megvenni külön? Illetve tempera, vagy egyszerű vízfesték mennyire használható élfestéshez?
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2016.11.22. 20:57

Többnyire az egész kivágó ugyan olyan papírra van nyomtatva, de előfordulhat az is, hogy a vázszerkezetet vékonyabb papírra nyomtatják, mivel azt úgy is vastagítani kell a megfelelő kartonnal. Szerintem a vízfesték a legjobb élfestésre. egyszerűen használható, és szépen beivódik az élbe. A tempera nem tűnik el nyom nélkül.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: minipeti » 2016.11.22. 21:28

Tehát kartont is kell venni, amire ráragasztom a vázszerkezet alkatrészeit. Az alkatrészeket előtte vágjam ki, vagy csak az után, hogy ráragasztottam a kartonra? Számomra az utóbbi tűnik egyszerűbbnek. Illetve azt szeretném kérdezni, hogy erre a feladatra milyen papír/karton alkalmas?
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Tamás » 2016.11.23. 09:47

Udvozollek én is.

Én ´élfestésre akril festébol keverem ki a megfelelo árnyalatot és egy picivel tobbet készítek. Kis flakonban, orvosságos uvegcsében jól lezárva akár két évig sem szárad ki. A temperának az az elonye, hogy ha ki is szárad a már megkevert színárnyalat vízzel újra fel lehet higítani. Nálunk szlovákiában árulják a lengyel "ektura" kartont amibol a lézervágott elemeket is készítik. Elonye, hogy konnyu vágni, mert puha és konnyu is, hátránya, hogy a hajlírást nem nagon bírja mert szétválnak a rétegek. Hajlításra alkalmasabb a préselt nehéz karton. Használni szoktam a fali, vagy asztali naptárak merevítésére használt kartont is. Váznak az is boven megteszi. Amit nem ajánlok az a dobook készítésére használt hullámos karton.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2016.11.23. 19:25

A hullámos karton semmiképp sem jó makettezésre. A tömör kartonpapír a jó. Ha külföldön vásárolsz, ott többnyire árulnak megfelelő kartont. Arra is figyelni kell, hogy mennyire kell az alkatrészt felvastagítani. Általában 0.5, 1, 1.5 és 2mm vastagokat kell használni, de olyan is van, hogy szimplán meg kell vastagítani a papírt egy papírnyival. Az alkatrészeket, ahogy gondoltad, először rá kell ragasztani a kartonra, és utána kivágni.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2016.11.23. 21:31

Nálunk az a szokás, hogy a családtagok a kiürült dobozokat (pl műzli és egyebek) leadják nekem, én pedig a használhatókat bespejzolom. Így mindig van miből válogatni.
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: minipeti » 2016.11.24. 14:53

Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat! Minden hozzászólás után egyre jobban bővül a tudásom! :)

Viszont újabb kérdésem merült föl: a vastagításról a leírás ad majd információt, vagy a diagramokból is kiderül?
minipeti
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2016.11.24. 15:16

Üdv a fórumon!

Nos a legtöbb kivágó tartalmaz egy leírást, kis szerencsével német és/vagy ongol nyelvűt is.
Ebben általában le van írva, mit mivel jelöltek a kivágóban.
Ahol vastagításra van szükség, ott van valamilyen jelzés, a szövegben pedig megatlálod, hogy pontosan mivel és mennyire kell vastagítani.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2016.11.24. 17:45

Ahogy Drótmalac mondja, meg van jelölve, mennyire kell felvastagítani az alkatrészt. Általában csillagokkal szokták jelölni, és a leírásból kiderül, egy csillag hány milliméter.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2016.11.24. 19:42

Ha még csak most ismerkedsz egy ilyen komolyabb kivágóval, én azt javasolnám, hogy NE lézervágottat vegyél. Jobb megtanulni (és olcsóbb is) egy sima maketten a dolgokat. Aztán majd jöhet késöbb a drága makettek :)
Vastagításhoz söralátétkartont vegyél, az könyebben vágható mint a szürkekarton. pl. panton.hu -nál találsz mindenféle vastagságot. De a legtöbbször 1mm-esre kell vastagítani a hajókat. 1-2 órásmakettnél van csak 2mm. más méretet nem igen használ a GPM (meg más se)
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

Következő

Vissza: Tippek, trükkök, tanácsok