A makettfestés mikéntjei.

Hogy minél jobban menjen a makettezés
Tips and tricks - To make papermodel building better and easier

Moderátorok: Gaccso, János

Re: A makettfestés mikéntjei.

HozzászólásSzerző: apofis » 2013.03.05. 08:59

Ezek a biztatások hiányoztak Nekem!:-)

Köszönöm Azt hiszem belevágok!Természetesen tudósítalak Benneteket az eredményekről...:-)
apofis
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2013.04.30. 12:50

Szerintetek egy http://www.ebay.com/itm/Precision-DUAL-ACTION-AIRBRUSH-AIR-COMPRESSOR-KIT-SET-Craft-Cake-Hobby-Paint-/200676243465?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eb93c7809 ilyen airbrush szett elég lehet kezdésnek ? Illetve nem csak kezdésnek, szóval ha egy ilyen kaliberüt veszek, nem fogom 2 hónap mulva azt gondolni, hogy egy sokkal komolyabb kéne ?
Esetleg ha valakinek van bevált márkája, linkje azt is szívesen fogadnám. Ami biztos hogy nem akarom a magyar boltok 100-200%-os haszonkulcsát kifizetni, szóval inkább ebayen nézelődök ezért.
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2013.04.30. 13:53

Ott a szépséghibája hogy 63.2 dollárért küldik el (Shipping and handling). Így már nem éri meg. A garancia is problémás. Amúgy elég játéknak tűnik. Ha a hajóidat akarod lefújni, nem lesz jó mert kevés levegőt szállít
De ha már ilyet akarsz , vegyél a német e-bay-ról, ott csak EUR 37,95 az ára és 15 euró körüli a posta.
http://www.ebay.de/itm/AIRBRUSH-KOMPRES ... 3cd11213c2

De eddig úgy láttam , nem az olcsó dolgok vonzanak, én a helyedben jobbat vennék.
http://www.ebay.de/itm/AIRBRUSH-KOMPRES ... 3f24636602
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2013.04.30. 18:11

Persze amit linkeltem, csak az egyik első random találat volt, de sok hasonlót hirdetnek. Azt pl. nem is tudom mennyire szükséges hogy legyen-e tartálya egy airbrush kompresszornak. persze ártani biztos nem árt...
Amúgy álltalában hajlandó vagyok megfizetni a minőséget ez igaz. A második amit linkeltél az egy aukció, ahogy nézem 130-150 euro között szokott lenni a vége. +25 posta. Az azért már nem kevés. Föleg hogy tényleg nehéz garanciáztatni. Na még nézelődök énis.
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.04.30. 19:38

Nekem első körben vásárolt pisztolyom, egy sima legolcsóbb alsó tartályos külső keveréses pisztoly volt. Szerintem nagy felületre, még mindig ez a legjobb. Lehet hogy többen nem osztják majd ezt a véleményt, mert festékpazarló. Én viszont ha hajót építenék, a hajótestet még mindig ezzel fújnám meg. Persze hozzáteszem, még igen csak gyerekcipőben járok a szórópisztolyozással.
Kompresszornak meg azért jó ha van tartálya, mert az mint egy raktár elraktározza a levegőt. Ez azért fontos, mert a kompresszorok nem nagyon tudják azt a mennyiséget produkálni, ami a per pillanatnyi festéshez kell. Ezen kívül a nyomás beállítása is nehézkesebb megoldás enélkül.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: János » 2013.05.01. 06:20

Nekem ugyanilyen a kompim amit az utolsó linken amit küldtem (kivéve a tartály, azt magam fabrikáltam hozzá) .Külső keverésű pisztolyom nincs, csak ami a képen balra lent látható, abban 3 düznit találhatunk, a 0.5-ös jó nagyobb felületekhez (értsd rá: a mozdonyaimat ezzel fújtam, de a Te hajóid sokkal nagyobbak), a 0.3 és 0.2 pedig a finom munkákhoz. Szerintem egy ilyen kitt hosszú távon jó választás, profiknak való, minden benne van ami kellhet. Meg lehet venni darabonként is, ha egyszerre nem akarunk ennyit rááldozni, de akkor a posta mindig hozzájön. Jó szerszám nélkül csak szenvedés a munka.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: János » 2014.01.10. 09:12

Kaptam egy kérdést a makettfestés témakörben. Mivel már sikerült valamennyit fejlődnöm, elmondanám a tapasztalataimat.

Nos, őszintén szólva tutorialt nem tudok mutatni, vagy csak plasztikosat, azzal meg tele van a youtube. A fő gond ott van hogy a papír másként festhető mint a műanyag. A vizes alapú festékeket jobb kerülni (tempera, vízfesték) , mert sok szép makett ment tönkre amikor eláztatták festés közben. Legfeljebb élfestéshez lehet használni.
Az akril festékek ugyan vizes bázisúak de sűrűbbek, a gyári higitójuk pedig félig alkohol, ami gyorsan párolog. Én legtöbbet ezt használom, nagy előnye hogy száradás után megköt, lemosni nem lehet, megfogja a papír szöszeit. Revell (enamel) makettfestéket is használok, de csak szabadban, mert büdös a higítója és inkább airbrushal festek vele.

Azt javaslom kis lépésekben haladjon aki most kezd bele. A saját tapasztalatnál nincs jobb tanár. Először csak kisebb alkatrészeket próbáljunk átfesteni, nyilván ecsettel.
A papír szerkezete apró rostokból áll, ami nagyon jó nedvszívó anyag, de ha sok nedvességet kap hajlamos megdagadni, (ez okozza a nagyobb felületek hullámosodását) ezt kerülni kell. Tehát kevés festékkel , vékony rétegben menjünk rá, inkább több rétegben. Én gyakran használok szórógittet alapozásnak. Ez nitro alapú, (büdös) szobában nem javaslom, de az az előnye hogy eltömíti a rost szerkezet, szép sima lesz a felület, csiszolható, a szöszösséget meggátolja. Inkább nagyobb felületek és alkatrészek esetén javasolnám. Megjegyezném hogy egy ilyen kezelés után a papír már nem papír, hanem a műanyaghoz közelibb tulajdonságokkal bír.

Akrilból is sok fajta van, én azt a műanyag flakonos cseppenthetős fajtát kedvelem. Ebből is van több márka, de elég egyformák, kevertem is őket, semmi gond nem volt vele.
Sokan használják a vallejo festékeket, külön van belőle ecsethez való VMC (sűrűbb) és légecsethez VAC (hígabb) , de őszintén szólva nincs nagy különbség, csak másképp kell higitani. Most találtam rá a mig termékekre, ugyan ez a minőség, sok ( főleg harcjárműves) árnyalatban.

Ha már megy a festés, akkor jöhet a következő feladat , az árnyékolás. Az alkatrészek 'telibe' festve nem mutatnak jól, a részletek elvesznek. A kis mélyedésekbe , sarkokba legtöbbször megül a por és a kosz. A műanyagosok a részletek finomságát befolyatással emelik ki, nagyon híg , sötétebb árnyalatú festéket visznek fel ezekre a helyekre, ahol megszáradva árnyék hatást érnek el vele. Papírnál ez nem nagyon jól működik, ezért én inkább a pigmenteket kedvelem. Lehet készen is kapni, de egyszerűbb a művészboltban pasztelkrétát venni, és azt lereszelni csiszolópapíron. Még keverni is lehet a színeket, az árnyalatok miatt. Ezt a port erősebb ecsettel lehet felvinni, nagyon jól odatapad a papírhoz. A sok színnel sok hatást lehet elérni, árnyék, rozsda , por, kosz, sár mind adja magát. Hátránya, hogy a tapogatás , az emberi kéz érintése leszedi a port, ezért a kész maketteket javaslom porolgatni, vagy a végén kipótolni ami lejött. Találtam egy leírást, képekkel, a szöveget nem értem, de én is hasonlóan csinálom.
http://www.e63papermodel.altervista.org ... -base.html

A kopások egy másik szép lehetőség a makettek életre keltésében. Itt is többféle lehetőségünk van. Amit a plasztikosok használnak , a hajlakkos visszamosásos technika, a papírnál nem biztos hogy tuti módszer, bár még nem próbáltam ki, de ha elkezdjük dörzsölgetni erősen a makettünk felületét azzal sok kárt tudunk okozni. Eddig egy módszert próbáltam ki , ez a kopások és festék lepattanások hatása sötétszürke színű kis festék pöttyökkel, a Ferdimnél láthatjátok milyen.
Az éleket ahol sokat mászkálnak az emberek a járműveken célszerű grafit ceruzával meghúzni, kicsit csillogós lesz.

Hangsúlyoznám a próbálgatás (akár egy régi maketten) és kísérletezgetés fontosságát. Mert pont ami a lényeg - milyen sűrű legyen a festék, ilyen erős az ecset, milyen árnyalatot használjak - kérdésekre nehéz válaszolni. A saját tapasztalatnál nincs jobb tanító mester. Csak bátran, és kitartóan kell nekifogni. Ne akarjunk egyből egy sáros ,kopott, rozsdás járművet megalkotni, hanem lassanként kitanulni a szakmát.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.01.10. 22:56

thx a tippeket, bár ahogy írtad is, leginkább a gyakorlás számít. Mindenesetre én örülnék ha lennének magyar nyelvű tutorialok képekkel illusztrálva, vagy youtubeon. Hát sajnos nem sok ilyen van.

PS: kicsit úgy tűnik, mintha irigykednél pöttyett a műanyagos makettezőkre, mert könnyebb dolguk van. Jól látom ?
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: zoli949 » 2014.01.10. 23:00

Köszönöm János a leirásod sok mindent megértettem ebből . Ahogy BobaFett is irja én is kerestem leirásokat de semmit nem találtam .
zoli949
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2014.01.11. 16:38

BobaFett írta:thx a tippeket, bár ahogy írtad is, leginkább a gyakorlás számít. Mindenesetre én örülnék ha lennének magyar nyelvű tutorialok képekkel illusztrálva, vagy youtubeon. Hát sajnos nem sok ilyen van.

PS: kicsit úgy tűnik, mintha irigykednél pöttyett a műanyagos makettezőkre, mert könnyebb dolguk van. Jól látom ?

Nos nem irigység ami hajt, hanem az hogy utolérjem őket, ami még messze van. De mint jeleztem, ha megfújjuk a papírt 1-2 réteg szórógittel, ott vagyunk ahol a műanyagosok elkezdik.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: János » 2014.01.12. 17:12

Most lehet kapni a Lidliben :) akril festék készletet. Ajánlom a vételét, mert 5X100 ml és csak 1299 Ft, ami nagyon olcsónak számít. Kipróbáltam, nagyon sűrű, inkább krémes állagú, de nyilván vizzel lehet higítani. Alapozáshoz, élfestéshez biztosan jó lesz. 5 szín van benne. Nem állítom hogy makettfesték minőség, de sokáig kitart az biztos.
(u.i. ne a gyöngyházfényű verziót vegyétek meg ) :)
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.01.13. 09:15

János írta:Most lehet kapni a Lidliben :) akril festék készletet. Ajánlom a vételét, mert 5X100 ml és csak 1299 Ft, ami nagyon olcsónak számít. Kipróbáltam, nagyon sűrű, inkább krémes állagú, de nyilván vizzel lehet higítani. Alapozáshoz, élfestéshez biztosan jó lesz. 5 szín van benne. Nem állítom hogy makettfesték minőség, de sokáig kitart az biztos.
(u.i. ne a gyöngyházfényű verziót vegyétek meg ) :)

Azt én is kinéztem magamnak, ezek szerint érdemes megvenni. :)
Szeretem az akril festéket. mivel a makettfestékeknél kategóriákkal olcsóbb, ok, hogy akciós, de ezért a pénzért, max. egy kis tégelyke valejo festéket tudnál venni és annyival nem jobb, mint amennyivel többe kerül.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.10.24. 15:17

Megint volt pár kérdés , főleg az újabb kollégák közül, hogy is kéne a papírmakettet festeni.
Mutatok pár képet , ahogy én csinálom.

1. Az első képen egy lézervágott alkatrész van, mindjárt 2 réteget kapott. Az első réteget azonnal beszívja ez a porózus anyagú karton, ezért mire körbeérsz , már mehet is rá a második réteg. Ezt most flakonos akril spay-vel fújtam meg, az a leggyorsabb módszer, lehet használni szórógittet is , gyakorlatilag nagy különbség nincs. Max annyi hogy ha nem sík hanem valami íves dolgot kell fújni a szórógitt jobban csiszolható.
A képen látható hogy még nem fogta be a felületet mindenhol egyenletesen, és csupa folt és megfolyás mindenütt. Azért nem kell agyonáztatni , majd kap még ha megszáradt. Amit eddig nem is vettél volna észre, a sok szöszmösz a vágások mentén, most mind előugrik. Ezért száradás után az éleket illik kicsit megcsiszolni, és ott is ahol valami más felületi hibát találunk.
Kép

A harmadik réteg már jobban néz ki , ha jól csináltuk, nincsenek szöszök, más felületi hibák. De még mindig foltos, mert spray-vel nem lehet tökéletes minőséget fúlni. Túl nagyok a pigmentek szemcseméretei, és a nyomás is nagy a flakonban.

Kép

A színt most ecsettel vittem fel , egy akril szintén, de ez már vizes bázisú, míg az előzőek nitró alapúak voltak. A nitrós spray-k azért is jók , mert nem dagad fel tőle a papír. Kicsit hígítottam a festéket, a gyorsabb száradás végett (alkohol és víz keveréke a hígító). Pisztollyal még ennél is egyenletesebbet lehet fújni. Ha az alkatrész szem előtt van akkor nem árt használni a légecsetet. Ha akarjuk esetleg még egy réteget rávihetünk, de ez már ízlés kérdése.
Most kezdődhet a wethering, ha akarunk rá tenni ilyesmit.
Kép
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.10.24. 19:19

János írta: Ezt most flakonos akril spay-vel

Ez alatt mit értesz ? mármint kimondottan alapozó, vagy, vagy eleve egy színfesték ?
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.10.24. 20:09

Igen ez egy világosszürke színű festék (prisma color spray), nitró alapú, gyorsan szárad, (érdemes szabad levegőn -garázsban, ha nincs benn a kocsi- festeni). A lényeg hogy megfogja az éleken kóricáló szöszöket, amiket majd finoman lecsiszolhatunk. Sík felületeknél ahol nem kell csiszolni , jó ez a festék is (olcsóbb) , akkor szép sima felületet lehet elérni vele (pár réteggel persze).

Mint írtam szoktam szórógittet is használni, de csak ha csiszolni való (íves) felületre dolgozom. Pl a Ferdibe a lőszereket szórógitteztem, mert ott fontos volt hogy a hengeres részen ne legyen semmi illesztési , vagy felületi hiba. Ha a hajóidra gondolok, a teknő részt én biztos megszórógittezném, a szelvények találkozásánál talán kis késtapasz is kéne, akkor teljesen egybefüggő lenne a felület. Annál az ominózus tengeralattjárónál, azon esett le az állam hogy egyáltalán nem látszottak az illesztések, pedig nem trükközött ilyen gittes dolgokkal. Valahol jó lenne megnézni hogy építette.
János
Moderátor
Moderátor

ElőzőKövetkező

Vissza: Tippek, trükkök, tanácsok