USS CIMARRON 1862 CT ERTZ 1-250

Watercrafts

Moderátor: Gaccso

Re: USS CIMARRON 1862 CT ERTZ 1-250

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2013.08.15. 19:33

A kötélzet kifejezetten tetszik. a szokásos módon csináltad hogy kifeszített cérnák pillanatragasztóval összedolgozva ?
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.08.20. 09:11

BobaFett írta:A kötélzet kifejezetten tetszik. a szokásos módon csináltad hogy kifeszített cérnák pillanatragasztóval összedolgozva ?

Igen,a szokásos módszerrel dolgoztam.
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2013.08.30. 08:02

Nagyon szép lesz ez a hajód is.
Az árbocok és a kötélzet nagyon tettszenek.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.09.18. 20:37

A fekete vasárnap

Legutóbbi írásom arról szólt,hogy nagy lendülettel folytatom az építést.
De máshogy történt…

A két héttel ezelőtti vasárnapon is elővettem a gyermekkori, „igazi” matchboxaimat (30-40évesek), hogy a majd 3 éves fiammal,Benikével kicsit játsszunk velük. Fájta a fejem, nem tudtam rendesen figyelni, így a legjobb futóművel bíró 1969-es gyártású lotus europát nem akartam a játékba bevonni. így feltettem arra polcra, ahol a kikötő is van, és egy-két hajóm. Ez a polc az ötödik lentről, és kb 170 cm magasságban van.
Játék közben erősödött a fejfájásom, és kicsit elbóbiskoltam.
Óriási csattanásra riadtam, Benike a szőnyegen feküdt,és sírt. Mellette a polc,és terítve a szőnyeg a kikötő alkatrészeivel és a hajókkal!
Az eseményeket végiggondolva valószínűleg az történt, hogy látta a rést a pajzson, a szemem csukva volt, így a polcokat létraként használva megpróbálta megszerezni a tiltott autót. Az alsó négy polc fix, az ötödik nem. Így amikor belekapaszkodott, lerántotta. A lendülettől,vagy az ijedségtől ő is leesett. Szerencsére nem került a polc alá, és a bokáján lévő kisebb horzsoláson, és persze az ijedségen kívül más baja nem esett. De szegényke nagyon megijedt, és sírt sokáig...

A kikötő úgy nézett ki, mintha tényleges háború lett volna. Az épületek ugyan nem sérültek, (mert elgurultak) a híd viszont a lezuhanó polc súlyától megroppant.A nagyon apró dolgok megúszták, de sok minden letört innen-onnan. A Cimarron riggje , és a lapátkerék komolyabban sérült,de mostanra ki tudtam javítani. Azért csak most, mert gyakorlatilag egy hétig teljes bénultság vett rajtam erőt, képtelen voltam makettolni.
Gyakorlatilag az előző jelentkezésem óta nem sok minden újat csináltam: újraépítettem az árbocozatot, szintén renováltam és befejeztem az állókötélzetet. És a két ágyút is rögzítettem.

Néhány kép:
A megroppant rigg:
Kép
Nem tudom hogy mi eshetett rá,de az árboc gyakorlatilag kettészakadt:
Kép
Renoválás után:
Kép

A tanulságokat levontam, azért osztottam meg veletek a történetet, mert most többen vagyunk gyakorló apukák a fórumon. Nagyon kell figyelnünk a főleg a szerszámokra, mert a baj pillanatok alatt megvan.

Ui:
Azért látszik, hogy a Benike apja fia: ha valamit meg akar szerezni, akkor nem tántorítja el semmi! ;)
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.09.19. 23:28

Sikerült az állókötélzetet befejeznem,ezután elkészítettem a vitorlákat. Később fognak a helyükre kerülni, de kellettek már most, mert a gaffrúd dőlésszögének a beállításához szükségesek. Egy új módszert próbáltam ki: az eredetileg a hajóhoz készített vitorlákat kinyomtattam, a két oldalt sulifixxel összeragasztottam, és összegyúrtam egy gombóccá. Majd rögtön kiterítettem, és kisimítottam. Ettől kapott egy kopottasabb külsőt.
Megkezdtem az állókötélzetet, és felraktam a korlátokat. Ez utóbbit előbb kellett volna, még amikor az árbocok nem voltak útban...De végül -kicsit körülményesebben ugyan- a helyükre kerültek

KépKépKépKépKépKépKép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2013.09.20. 08:55

Gondolom a vitolát még kivasalod, mert ebben a formában valahogy szerintem nem pászol rá.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.09.20. 18:52

Tamás írta:Gondolom a vitolát még kivasalod, mert ebben a formában valahogy szerintem nem pászol rá.

Magától is simul az anyag. Már most, fél nap után is eltűnt egy csomó redő. Kicsit még valóban simítani fogom.

Még azt sem tudom, hogy feltekert vitorlákkal,félig behúzott állapotban vagy teljesen kiengedett vásznakkal fejezzem-e a hajót be? :S
Ha a kikötőben áll,akkor a kiengedett vászon nem reális,és sokat is takar a fedélzetből.Ha viszont külön életet él, akkor a vásznak jelentősen javítanak a kecsességén, és szerintem az összhatásán is.

Ebben az ügyben is várom a véleményeteket.

Üdvözlettel: Józsi
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2013.09.23. 10:05

Mivel gozhajóról van szó elsosorban, szerintem a vitorlameghajtást csak szukség esetén használták, és a roszz manoverezés miatt bisztos hogy nem a kikitoben.
Én mindenképp feltekerve tenném fel, ha a kikotoben lesz elhelyezve, vagy eggyáltalán.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2013.09.23. 21:43

Örülök, hogy kisfiadnak nem esett baja és a makettek is remélem mind javítható állapotúak.
Nekem eddig csak egy makettet kelett baleset miatt leselejteznem, de az szabályosan összeroppant a Gyűrűk ura díszkiadás tekintélyes súlya alatt.
Nagyjából az történt nálad amitől én is félek, és ami miatt nálam jelenleg szünetel a makettezés, legalábbis, amíg gyerekbarát munkakörnyezetet nem tudok kialakítani.
Örülök, hogy a Cimarron-t végül sikerült ismét hajózható állapotba hozni.

Nagyon ötletes ez a vitorlakészítési módszered, ha majd megint tudok dolgozni ki is próbálom, a Dögvészre már ráférne egy vitorlázat, lehet hogy most jött el az ideje, hogy belevágjak.

Ami a kérdésedet illeti, amennyiben a hajót a kikötőbe akarod elhelyezni, akkor mindenképpen legalábbis részben feltekert vitorlázat kell, persze érdekes lehet, hogy horgonyoz, avagy valamilyen manővert hajt végre, pl. éppen kihajózik a nyílt víz felé...
Tekintve, hogy a Cimarron korai gőzhajó, ráadásul lapátkerekes, és mint említetted kétvégű (mindkét végén van kormánylapát) mégis 860 tonna, ami akkoriban nem volt kishajó. Amennyiben szűkebb kikötőben mozgott valószínű tolóhajó segítette a manőverezésben.

Tamás megjegyzése lényegében jó lenne egy későbbi hajóra, azonban ez egy segédgőzhajtású szkúner. Amikor csak tehették spóroltak a szénkészletekkel, a lapátkerék sokat rontott a vitorlákkal elérhető csúcssebességén, de inkább a vitorláikra támaszkodtak, mint a gépekre.
Ami a manőverezhetőségét illeti, tekintve hogy mint gőzhajó kifejezetten folyami manőverezés miatt kétvégű, továbbá lényegében egy kétárbocos szkúner így a manőverezhetőséggel szerintem a tömegéhez és méreteihez képest nem volt gond.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Imi » 2013.09.24. 08:15

Szintén örülök, hogy viszonylag szerencsésen megúsztátok ezt a kis balesetet.
A vitorlával kapcsolatban igaza lehet Drotmalacnak, elég fontos, hogy milyen pozícióban gondolod elhelyezni a kikötőben. Szerintem inkább feltekert, vagy ahhoz közeli állapot jobban illene a diorámához. Már ha, mondjuk épp berakodnak, vagy ilyesmi, de ha valahol szélen akarod elhelyezni, ott már elképzelhető, hogy már szebben mutatna leengedett vitorlával. Vagy, mivel szép mozgalmas a kikötő, azt is el tudnám képzelni, hogy a matrózok épp most engedik le/húzzák be a vitorlákat :)
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2013.09.24. 12:31

Legyek én az 1001-ik néző, igen én is azt mondom örülj, hogy nem vágta össze magát a gyerek, makettet még lehet építeni. Nagyon szép lett a feljavított bárka, gratula!
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.09.24. 19:11

Köszönöm mindenkinek az érdeklődést, az ijedségen kívül más baja tényleg nem történt a fiamnak.

A vitorlát valószínűleg majdnem teljesen felhúzott állapotban fogom felrakni, az elkészítésére van is ötletem.
Drotmalacnak igaza van, a korai gőzhajóknál a gőzgépet csak kisegítő meghajtásként alkalmazták. Továbbá ez a hajó blokádszolgálatot látott el, egy adott területen cirkált. Ehhez pedig a vitorla volt a leggazdaságosabb megoldás, ráadásként sokáig tudott a nyílt vízen járőrözni
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.09.28. 19:59

Sziasztok!

A csónak,- és horgonydarukkal folytattam az építést. Blokksorként a már megszokott fogpiszkálós módszert használtam.
Ezután a csónakok készültek el, a horgony és környéke következik.
Közben észrevettem, hogy a múltkori balesetnél a kormányosfülke teteje és a jobboldali lapátkerék dobja is sérült picit.
Nem tudom őket javítani, de egy hadihajónál elmegy néhány kisebb sérülés..

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Kép
Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.10.04. 21:08

Elkészültek a horgonyok is, a hozzávaló láncokkal és horgonydarukkal.
Ezután a lobogók, és a hálótartó rudak,kötelek is felkerültek.
Már csak a vitorlák hiányoznak,és kész lesz a hajó.

Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: János » 2013.10.05. 13:21

Látványos lesz a végére.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

ElőzőKövetkező

Vissza: Vízi járművek