SMS SZAMOS monitor 1/250 saját tervezés

Csoportos építés - A hátralévő idő:
Groupbuild - Commemoration for the first world war

Re: SMS SZAMOS monitor 1/250 saját tervezés

HozzászólásSzerző: Tamás » 2014.11.27. 10:37

Amúgy valójában az ajtó egy síkban volt a falakkal, vagy sulyesztve volt? Másképp úgysem tudod megoldani, csak ha ráragasztod, vagy sullyeszted az ajtókat.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.11.30. 21:38

@ Gaccso: Én is így fogom elkészíteni a kivágót, így a leendő építő eldöntheti,hogy mennyire részletezi.

@ Tamás: az oldalt lévő, csónakokra néző ajtók kétszárnyúak, és befelé nyíltak. A fedélzetekre nyíló ajtók kifelé nyíltak.

Közben azért haladt a tervezés,bár nem olyan ütemben ahogy szerettem volna...
Elkészítettem a fedélzetet, ennek van egy alsó és egy felső része. a két réteg összeragasztva adja a fedélzet domborulatát. a fedélzetet összeállítottam, és felragasztottam az 1-es testre. A két 12 cm-es ágyú talapzatával folytattam az építést, itt kísérleteztem, mert forgathatóra szeretném megcsinálni. Elsőre kicsit túlbonyolítottam a talapzatot, de aztán kialakult. Ezt a testet egyenlőre félrerakom, mert a főbb szerkezeti elemek összeálltak, és a 2-es testre kell koncentrálnom, mert kifutok az időből.
A 7 cm-es gyorstüzelő tornyával és a talapzatával is elkészültem. A felépítményeket külön állítottam össze, mert csak a méretek miatt készült el, de nem tetszenek a nyomtatott ablakok és nyílások, ezért ezeket az alkatrészeket újragyártom.

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép

Üdv: Józsi
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: zozo » 2014.12.01. 08:18

Szépen alakul a hajó!
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.12.05. 22:50

Nagyon jó.
Külön tettszik, hogy figyelsz a domború fedélzetre.
Ez volt a Lajta egyik nagy újítása, amit minden KuK monitor megörökölt.
Már nagyon kíváncsi vagyok milyen lesz a kiváró, mert egészen biztos benevezek rá.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.12.07. 11:10

Zozo, drotmalac: Köszi

Ez a "csíkbogár" fedélzet tette lehetővé ezeknek a dunai monitoroknak a létét, szenzációs ötlet volt. Ha belegondolunk az egy méteres merülés és az alagútban futó csigák miatt ez a hajó a 448 tonnás vízkiszorítása, és 54 méteres hosszúsága ellenére gyakorlatilag egy dunai szabadstrandon is tudna manőverezni (ha már fürdeni nem lehet...). A vízből kilátszó szabad oldalmagassága szintén egy méter, nem sok páncél kellett rá, és az ellenséges tüzéreknek sem volt túl nagy célpont. Nyilván ez a két méteres testmagasság a külméretekre vonatkozik, ebből lejönnek a hajó külhéját (fenék, fedélzet) és merevségét (gerinc bordák) adó szerkezeti elemek. Így a fedélzet púpossága miatt a hajógerincnél volt akkora belmagasság ami a gépek, kazánok elhelyezését és a hajótestben való szabad mozgást lehetővé tette.
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Gabes » 2014.12.07. 11:27

Nagyon jól néz ki a hajótest, Remek makett lesz belőle!

-G-
VISIT MY WEBSITE PLEASE
http://www.ppmodels.com
Gabes
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: zozo » 2014.12.08. 08:34

Elképesztő az egy méteres merülés, tudtak azét akkoriban is a mérnökök!
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.12.09. 08:52

A domború fedélzet és ezáltal az alacsonyabb oldalmagasság nem csupán az alacsonyabb merülés miatt volt érdekes, hanem a páncélvédettséget nagyban növelhették ezáltal, ugyanis azonos páncélvastagság mellett az alacsonyabb oldalfalú, domború fedélzetű hajó könnyebb volt. A domború fedélzet, esetén pedig a vékonyabb páncéllemez is elegendő védettséget jelentett, főleg közvetlen irányzás esetén.
Ezt az újítást egyébként minden nagyobb haditengerészet átvette, és kapitális hajókon is alkalmazták.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.12.15. 22:31

Hol is kezdjem...

Az elmúlt két hét a "kettőt előre-kettőt hátra" jegyében telt .
Időm kicsit több lett volna az építésre, de olyan problémákkal és dilemmákkal kerültem szembe, amire nem számítottam, és néha bénítólag hatottak rám. És ez a még rendelkezésre álló harminc napból tizenötöt elvitt. Nem tudom,hogy kész leszek-e határidőre, mindenesetre összecsapni nem fogom...

A november végi beszámolóm már arról szólt hogy a főbb elemek elkészültek és passzolnak, és már "csak" az apróságok vannak hátra.

Az első komolyabb dilemma a hajó színe volt. A Szamost a békebeli fehérre festem, fekete kéménnyel, ezzel nem volt gond. De valahogy azt éreztem, hogy a teljesen fehér hajótest akkoriban sem volt szerencsés a dunai viszonyok között. A makett szempontjából pedig egyértelműen befejezetlen hatása volt az első testen beépített, teljesen fehér elemeknek.
Még egyszer átnéztem, átolvastam a szakirodalmat, és végül a neten találtam egy képet ami bizonyította az elképzelésem: a fedélzet sötétebb színű volt. de hogy milyen,az nem derül ki a képről. Így a fedélzet színét én kevertem ki, remélem jól választottam.
Az a bizonyos kép:
Kép

Miután kinyomtattam az elemeket, és felragasztottam a fedélzeteket elkészítettem a felépítményt. Az ablakokat és ajtónyílásokat kivágtam. Az ágyútalpakkal és a fedélzeti lejárók peremével folytattam, majd jöttek az ágyúk, amiknél a forgathatóságot mindenképp meg akartam valósítani. (a játék... ;) )
Az első ágyú elkészítése után derült ki, hogy hibás volt az egész fedélzeti terv, az ágyútalpak alapjául az ágyútorony teljes külméretét vettem, és ez alapján terveztem az ágyútornyot, ami így túl nagy lett.Gyakorlatilag az orrban lévő ágyútorony alsó palástja belógott volna a fedélzeti lejáró nyílásába. Ez miatt átvariáltam a tornyokat,megpróbáltam kompromisszumokkal megoldani a problémát.
Ágyúim az átalakítások, kísérletezések miatt a teljesen elvesztették a formájukat, az összhatás borzalmas volt.A fedélzet is kezdte megsínyleni a próbálkozásokkal járó igénybevételt, és elkezdett berogyni a bordák között. Ekkor már egyértelműen kapkodtam, és miközben az egyik talpat próbáltam -ki tudja hanyadszor- levenni, megszaladt a sziké és megvágtam az ujjam. Ez volt a vég, a fedélzet véres lett, így a kérdés el is dőlt. A lestrapált fedélzetet átcsiszoltam nyomtattam egy újat, és a már áttervezett tornyokkal és alappal és kezdtem elölről ezt a munkát. A második nekifutás viszont szépen sikerült, a tornyok forognak, és az összhatással is elégedett vagyok.
Néhány kép a fentiekről:

Kép,Kép,Kép,Kép

Amikor még minden jónak tűnt:
Kép,

A hibás verzió:
Kép,Kép,Kép,
A visszabontott, csiszolt fedélzet:
Kép,
A második nekifutás:
Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Az ágyúk fejlődése, az első kísérlettől az átalakított verzión át a végső változatig:
Kép,
Az (egyenlőre) félrerakott egyes test a hibás talpakkal (hátul) és a végleges verzió (elöl):
Kép,Kép

Üdv: Józsi [Hello]
ui: Innen szép a győzelem :)
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.12.16. 06:09

Folyik a vér a fedélzeten...akkor ez a hajó már átesett a tűzkeresztségen is. :D :D Csodálom a kitartásod, de nem versenyt hirdettünk, a határidő sincs kőbe vésve. A végeredményre ügyelj, az lenne a legfontosabb szempont.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.12.16. 08:03

János írta:Folyik a vér a fedélzeten...akkor ez a hajó már átesett a tűzkeresztségen is. :D :D Csodálom a kitartásod, de nem versenyt hirdettünk, a határidő sincs kőbe vésve. A végeredményre ügyelj, az lenne a legfontosabb szempont.

Igen, átesett a tűzkeresztségen. :D
És így már a nevemen túl a DNS láncom is beépült a hajóba.

A győzelem alatt azt értem, hogy sikerül megépítenem hajót úgy, hogy a kivágóval egyezzen, és a későbbiekben mások számára is elérhető legyen. A határidőt pedig azért szeretném tartani, mert ezzel is szeretném kifejezni az összetartozásomat a makettező közösséggel, igyekszem betartani azokat a szabályokat amik nélkül egy közösség sem létezhet. Nyitrán a fotózásról lemaradtam, több késést idén nem szeretnék.
Szilveszterre kiderül úgyis… :)
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.12.16. 09:01

Nagyon jó, szépen haladsz a nehézségek ellenére.
Hasonló balesetek velem is elő szoktak fordulni, na de ez van, ha éles, hegyes dolgokkal szórakozik az ember.

Ami a lövegeket illeti második nekifutásra tényleg nagyon jól sikerültek.
Hogyan vannak a lövegcsövek rögzítve, és hogy van a lövegbölcső, mert a képeken nem látszik, vagy csak belebújtatós?
Illetve érdekelne az is, hogy szerkezetileg hogyan oldottad meg a toronygyűrűket?
Elsősorban, mert nekem is mániám a mozgatható hajólöveg és kíváncsi vagyok a te megoldásodra. Ez azért jó, mert be lehet állítani a makettet attól függően, milyen kedvem van, a játék, meg járulékos "kár"...
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2014.12.16. 11:41

Amíg az ember bele nem kezd a modeltervezésbe, nagyon konnyunek látszik /és most magamra gondolok elsosorban/. Én is elkezdtem tervezni egy szkúnert, de valahol féluton abbahagytam, mert nagyon idoigényes és nehéz munka. Szorítok neked, hogy kitartson a lelkesedésed, ezek az apró kudarcok teszik még jobbá a modeledet. Kitartás! Nagyon jól mutat már így is.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.12.16. 19:05

Valamelyest idevág, ezért itt osztom meg, talán van még remény az SMS Bodrog számára:
http://delhir.info/cimlap/friss-hireink ... 4-18-49-21
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2014.12.17. 09:12

Huh, hát nem semmi ahogy most kinéz. Sok pénz kellesz a felujításhoz, de remélem osszejon.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

ElőzőKövetkező

Vissza: Centenáriumi Megemlékezés az I. világháborúról