SMS SZAMOS monitor 1/250 saját tervezés

Csoportos építés - A hátralévő idő:
Groupbuild - Commemoration for the first world war

Re: SMS SZAMOS monitor 1/250 saját tervezés

HozzászólásSzerző: fecky23 » 2014.11.04. 21:39

Ez nagyon tetszik és semmiképpen nem nevezném sufnitunungnak!!!!!!
Imponál az akkurátusságod. Várom nagyon az összeépítést!
fecky23
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.11.04. 22:04

Drotmalac írta:Nagyon jó!

Jó a tervezés és jó az építés is.

Ám motoszkál egy kérdés a fejemben:
Joe711 írta:a 2-es számú testnél megpróbálom ezt is papírból elkészíteni.

Ez most pontosan mit is jelent, hogy 2-es számú test? Visszaolvastam végig, de eddig nem említettél második példányt...

Drotmalac: De, az elején írtam valahol: az első próbálkozás, (azaz az 1-es test) lesz később a kőrös, olajzöld színben, és az első test összerakásánál tapasztalt hibák javítása után készül a 2 -es test, ami már mások által is építhető lesz . Ha nem tudom a vízvonal alatti részt úgy megcsinálni, hogy a gittelésekre, improvizálásra ne legyen szükség, akkor egyenlőre vízvonalmakett lesz a kivágó...

A méretarányról: amikor elkezdtem a papírmakettezést, akkor azért döntöttem az 1/250 mellett, mert viszonylag rövid idő alatt lehet egy-egy hajót megépíteni. Persze tudom, a makettolás nem teljesítménytúra, de mostanában olyan kevés időm van építeni, hogy ezt tartom a nekem passzoló léptéknek. 1/100-ban már olyan részletességet lehet (és illik is) produkálni, hogy nagyon sok idő alatt készülne el a hajó.
És én karácsonykor már a kikötőmben szeretnék játszani a Szamossal, a Lajta és a Maros monitorjaimmal együtt... [blush]
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.11.09. 17:24

Ezek szerint azt a mondatot valahogy elbambultam...
Mindenesetre érdekesen hangzik. Párhuzamban fogod építeni, vagy először elkészíted az egyes, mármint a Köröst, majd utána a kettes példányt, azaz a Szamost?

Ami a méretarányt illeti, én hasonlók miatt szoktam az 1:200-hoz ragaszkodni, bár leginkább a flotta egységessége a cél, igaz a gyorsaság az nálam nem működik, bár nekem nincs jó kikötőm se, ahol lehetne játszani a hajókkal. Az 1:100 az már egy más liga, persze a részletesség még ott is fényévekre van a harcjárművek és járművek részletességétől, de egy hajó esetén azért jelenős ugrás.
Mindenesetre tervezem majd a Szőke Tisza építését, és azt egészen biztosan 1:100-ban fogom elkészíteni, nem mert egyszerű, hanem mert a hajó hányattatott sorsa miatt megérdemli, mondjuk tuti nem villámépítés lesz az sem.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.11.09. 21:45

Nagyon jó lesz ez, hajrá! Irigylem aki belefog ilyen saját tervezésbe!
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.11.11. 22:39

@ fecky23: az összeépítés nagyjából elkezdődött. Bár mivel a tervezéssel párhuzamosan megy nem lesz olyan látványos, mintha a tervezés után kezdeném.

@ Drotmalac: a testek párhuzamosan készülnek addig, ameddig a helyzet megkívánja. Ez alatt a fő szerkezeti részek egymáshoz illeszkedését értem. Ha összeáll a hajótest és a felépítmények tömbje akkor csak a 2-es testet fogom nyomni, hogy időben elkészüljön.

@ BobaFett: most hogy kicsit bonyolódik a helyzet én meg azokat kezdem irigyelni akik nagy ívben elkerülik a saját tervezést :D

Félre a tréfával, ami legutóbb történt:
Elkészültek a kapcsolókarmok a hajótest csatlakoztatására, finoman passzol is, és szépen működik az összekapcsolás.
Ezután elkezdtem a felépítményt kialakítani. Logikusan a fedélzet jönne, de mivel a felépítmény a bordákkal szorosan összefügg,ezért ezt akartam kialakítani.
Közben az első komoly tervezési hibámat is korrigáltam; ugyanis a palánkvastagságot nem vettem figyelembe a bordák szerkesztésekor. Így az összeillesztés után a vízvonal feletti rész nagyobb lett volna a vízvonal alattinál. Az elkészült 1-es testet visszacsiszoltam, a rajzokon korrigáltam, és így nyomtattam a 2-es testet. Itt még egy hiba kiderült: a 4,5,6 bordákhoz készített toldást (ez adja a felépítmény vázát) egyformára készítettem, holott csak az 5-ös fut ki majdnem a fedélzet széléig, a 4,6.-os számú a 45 fokos lecsapás után kezdődik. úgyhogy a kinyomtatott bordarajzra ceruzával szerkesztettem ki a jó méreteket, de természetesen a rajzon is korrigáltam. Közben a felépítmény oldalát textúráztam és nyomtatás után lamináltam. De ezt is át kell szerkesztenem, mert nem stimmel a méret, és a laminálás is hiba volt. Ehhez az alkatrészhez pont jó egy réteg műszaki rajzlap.
A következő, viszonylag összetett feladat a fedélzeti lejárók kialakítása lesz. itt inkább a gerinc és a bordák utólagos kivágása, illetve a kivágón az átrajzolása lesz bonyolult. Ezután a fedélzet minden irányban lejtő felületét kel szépen összehoznom..

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Gabes » 2014.11.12. 11:36

Joe! Isten hozott a tervezők világában! [wakka]

Nagyon jó lesz ez a hajó, szépen haladsz! Ez a csatlakoztatási ötlet, baromi jó, minden elismerésem!
A papírvastagságra mindenhol nagyon kell figyelni, de ezt majd megszokod!

Tetszik, amit eddig alkottál, de szerintem a folytatás mégjobban fog tetszeni! Csak így tovább!

-G-
VISIT MY WEBSITE PLEASE
http://www.ppmodels.com
Gabes
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: zozo » 2014.11.12. 15:49

Jól haladsz a hajó tervezésével és az építéssel, nagyon jól néz ki eddig a hajó! [thumbup]
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.11.15. 21:02

Nagyon szép!
Tettszik a tervezés is.
Az összeállítós képen a "lefűrészelt csövű" hajcsat nagy ötlet, jól ellensúlyozza az eszköz veleszületett gyengédségét, azt hiszem szét kell néznem a nejem cuccai között...
(Ha megtudja, mit csináltam a hajcsatjaival és miért, megöl, persze csak ha lebukok...)
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2014.11.16. 09:23

Bombasztikus
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.11.16. 23:33

Köszi srácok, igyekszem!
Közben a 2-es test alkatrészeit kinyomtattam,és kivágtam. Itt már nem megengedett a csiszolás és egyéb korrigálás, ahogy Gabes kolléga is említette. Azért tehát hogy ne próbáljak csalni, minden testhez tartozó alkatrészt kivágtam előre és csak most próbálom és ragasztom össze.

A fedélzetet akkor nyomtatom csak ki, amikor összeállt a 2-es test, ami a Szamos lesz. A vízvonal alap passzol az 1-es testhez készített vízvonal alatti résszel, úgyhogy egyenlőre minden rendben van.

@ Drotmalac: a csipeszekkel vigyázz, én gyermekkoromban szereztem (ideiglenesen kölcsönvettem) édesanyám fodrászüzletéből és ott az "ipari mennyiség" miatt nem volt feltűnő a hiány. :D
Ha a feleséged a kölcsönvételt és az átalakítást észreveszi, akkor súlyos kártérítésre számíthatsz [unsure]

A képek:
Kép,Kép,Kép,Kép

Üdv: Józsi
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.11.17. 09:30

Nagyon szépen haladsz, az eddigi vízvonalra szétszedhető makettjeiden nem látszott ennyire jól a mechanizmus, szerintem nagyon ötletes.

Igazad van a kártérítéssel kapcsolatban, persze komoly kitétel a : ha észreveszi. :)
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.11.19. 21:10

Összeállítottam a 2-es test vázát, a vártnál jobb lett, kevesebbet kellett korrigálnom mint gondoltam.

A képeken is látszik, hogy az összeállításhoz egy teljesen sík rétegelt lemezt használok, amire elöl és hátul leragasztom a test alapját adó vízvonalat. A váz összeállításához nekem ez a Würth-től beszerezhető, kifejezetten porózus anyagok ragasztásához kifejleszett pillanatragasztó vált be.
Visszatérve a tervezéshez:Az 1-es testhez képest a lépcsőfeljárók helyét eleve beépítettem a hosszanti merevítőbe. Ettől viszont meggyengült a hosszmerevítő, amit a bordák közti plusz merevítésekkel küszöböltem ki.

A 4-es és 6-os bordák tetején támaszkodik majd a fedélzet ezért ragasztottam a felépítmény felé eső oldalra a felépítményt is támasztó 4a, ill, 6a jelű bordákat. Az 5-ös bordára (főborda) is került két oldalra plusz elem, ezek szintén a fedélzetet fogják támasztani.
A felépítménynél, és a továbbiakban úgy tervezem,hogy a 2-es (fehér) testnél a kivágót követem. Nem javítom fel, pont úgy építem meg, ahogy a kivágó kívánja. De már most, az ablaknál legszívesebben a a szokásos kivágott, beüvegezett ablakot csinálnám vízvetővel ellátva. De ha elkezdem a tuningot, akkor mindenhol eltérek majd a kivágótól és ezt nem szeretném semmiképp. Ezt a hajlamot majd az 1-es (olajzöld) testen fogom kiélni..

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
A továbbfejlesztett 2-es test az első verzióval összehasonlítva:
Kép,
A felépítmény a grafikusan megjelenített ablakokkal, a kivágott lépcsőlejáróval, és a 2 (feleslegesen kivágott) bevilágító ablak helyével:
Kép,Kép
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.11.24. 20:17

Mindkét változat tettszik.
Talán annyi, hogy a későbbi buherált változaton esetleg az ajtót is körbevághatnád, és egy alátétlappal visszaragaszthatnád, úgy kapna egy kis mélységet.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.11.24. 22:35

Drotmalac írta:Mindkét változat tettszik.
Talán annyi, hogy a későbbi buherált változaton esetleg az ajtót is körbevághatnád, és egy alátétlappal visszaragaszthatnád, úgy kapna egy kis mélységet.

A festett testnél mindenképp úgy lesz megcsinálva, de ennél tanácstalan vagyok. Ugyan összeraktam úgy ahogy a képen látszik, de nem tetszenek a grafikusan megoldott ablakok, és az általad említett ajtó is jobban mutatna süllyesztve.

Valószínűleg ezt az elemet újragyártom, bár ezt a hajót a "gyári" ( :D ) kivágóból akarom megépíteni.

Ezért aztán a kivágóban lesz egy plusz garnitúra ajtó is... [rolleyes]
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2014.11.26. 19:52

Gyakran készítik így a kivágókat, hogy ajtók, ablakok, csapófedelek külön mellékelve vannak, de rajta vannak a fődarabon is.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

ElőzőKövetkező

Vissza: Centenáriumi Megemlékezés az I. világháborúról