Railway Gun K5 (E) "Leopold" ( GPM-187 )

Railway

Moderátor: Gaccso

Re: Railway Gun K5 (E) "Leopold" ( GPM-187 )

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.04.22. 21:55

Szép, látványos témát választottál a "kiruccanáshoz" !
Meglepő dolgokat írsz, és dokumentálsz a makettről, ezeket én sem gondoltam volna róluk...
Kíváncsi lennék hogy mit mondanának, ha megírnád nekik a problémáidat.
De te megbírkóztál már komolyabb kihívásokkal is, úgyhogy várom a fejleményeket !

Üdv: Józsi
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Gabes » 2014.04.23. 20:03

Szép kis feladat lesz ezt a "vasuti löveget" megépítened és biztosra veszem, hogy baromi jól fog kinézni! Már csak a mérete miatt is baromi látványos lesz, főleg, ha még telibe is fested és effektezed! Meglepődve olvastam, a többiekhez hasonlóan, én is, hogy mennyi hiba van a kivágóban! Ezzel kapcsolatban leírnám én is a véleményemet és tapasztalatomat, mivel mostanában kicsit jobban beleláttam ebbe a dologba...
Először is, egy makett megtervezése eléggé szubjektív dolog! Nagyon nehéz visszaadni néhány összeállítási rajzban azokat a dolgokat, amit a tervező elképzelt! Aztán arról ne is beszéljünk, hogy szinte mindenki máshogy épít! Valakinek a merevítés jön be, valakinek meg a vastagítós módszer. Persze ez még nem mentség erre a rengeteg hibára! Hogy miért van ennyi belőle, azt nehéz lenne elemezgetni és megmondani és nem is lényeges, de az biztos, hogy nem mindenki alkalmaz független tesztépítőt, inkább maga építi meg a prototípus modellt. Egy teszt építésnek nem csak az a feladata, hogy az alkatrészek stimmelnek-e, hanem hogy amit a tervező elgondolt, kiatlált, az megvalósítható-e. Egy tapasztalt tesztépítő nagyon sokat tud segíteni az ötleteivel!
Ez a fokozat ennél a makettnél valószínűleg kimaradt... A másik dolog meg a kiadók... A kiadó nem fog törődni a hibákkal, még az 1000. kiadásnál sem, mert az nem éri meg neki, a tervező, meg a legritkább esetben fogja magától áttervezni, nem fog időt szánni rá! Ez is egy üzletág és mint minden ez is a minél több profitra megy! A kiadók általában fix darabszámot vesznek meg, fix időre lekötött jogokkal! 2., 3. stb. kiadásoknál ugyanazt a sémát követik és mint már említettem, egyik fél sem fog plusz energiát és vagy anyagi ráfordítást belevinni az üzletbe! Persze ettől biztos vannak eltérő helyzetek is és ez csak az én véleményem, de ami valószínű, hogy ha egy makettben vannak tervezési hibák, az sajna nem fog kijavításra kerülni...
Ne haragudjatok, de ezt szerettem volna leírni! Ha a moderátorok úgy látják, hogy nem idevaló, akkor majd kitörlik...
Csak, hogy visszatérjek a témára, tetszik a választásod és nagyon kiváncsi vagyok a folytatásra!
Még egy apróság! A lézervágott vastagítások sajna nem lesznek színesek, ezt talán csak a Shipyard csinálja egyedül! Ezeket sajna valóban vagdosni kell, nem tudsz mást csinálni!
Na nem osztom tovább az észt, mert le leszek hurrogva a végén!
Várom a folytatást!

-G-
VISIT MY WEBSITE PLEASE
http://www.ppmodels.com
Gabes
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.04.23. 22:03

Szerintem érdekes téma, és reagálnék is. Szóval szomorúan olvasom a soraidat, hogy ez így működik. Persze hogy a kiadó is profitorientált cég, de azért ez világviszonylatban is egy nagyon kis piac. Ez kb olyan kicsiben, mintha a Toyota megengedné magának hogy nem hív vissza egy szériahibás autósorozatot, vagy a Sony egy szériahibás notebook akkut. Szóval eléggé elpártolnának a vevők a márkától. Persze lehet itt kihasználják hogy nemnagyon van hova pártolni...
De egyébként itt is van kivétel. pl van már három modellem a Dom Bumagi-tól (még egyiket se építettem meg), ami szerintem borzasztó profi kivágókat árul, legalábbis hajó fronton, mint tervezés, mint nyomtatási minőség terén. Na szóval a 3-ból kettőhöz hozzá volt csomagol plusz egykét oldal, ilyen "missing parts", meg "use this instead of original parts" és hasonló feliratokkal. Szóval igenis van aki foglalkozik egy nyomat utóéletével, inkább ezt kéne példának venni szerintem...

A lézervágott vastagításhoz meg annyit, hogy nem az a bajom hogy néhány elemet vastagitani kell ugyanolyan formájú elemmel, hanem hogy olyannál mint itt a rugók, aminél az élfestés miatt úgyis teljesen be kell festeni akármiböl csinálom (hiszen az egész csak él szinte), miértnem lehetett megfelelő vastagságura csinálni ? Ez olyan mintha egy hajóváznál is rá kéne ragasztanom az eredeti rajzot mert csak úgy lenne elég maga/hosszú, nonszensz. Ha meg már rá kell valamire ragasztanom akkor kivágom azzal együtt és problem solved. És csomo ilyen van benne sajnos.
(Btw: a szent istván lézervágott elemei is színesek voltak, igaz szinte mindet lefestettem ennek ellenére :D )
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.04.24. 06:29

Egyetértek BobaFettel, nekem is van olyan kivágóm amihez mellékeltek javítást. Szóval nem lehetetlen a hibákat orvosolni, csak hozzáállás kérdése. Megjegyezném hogy a Karl Gerat-ban is volt néhány hiba, és rengeteg alkatrész megmaradt mert olyan bonyolultra tervezték néhány helyen, hogy az egyszerűbb megoldással is elértem ugyanazt a hatást. Mellettük szólva azt is meg kell említeni hogy 1 teljes oldalt mellékeltek, tele a nehezebb alkatrészekkel. Ez is lehet 1 módszer.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gabes » 2014.04.24. 10:44

Sziasztok!

Nem azt mondtam, hogy lehetetlen egy kiadványban felmerülő hibákat kijavítani, csak arra próbáltam rávilágítani, hogy a kiadók többsége ezzel nem igazán törődik, persze, kivételek mindíg vannak és nekem is az a véleményem, hogy inkább ez lenne a követendő példa! Talán majd egyszer! Én személy szerint csak F1-es atóknál találkoztam olyannal, hogy már az első szériás nyomtatásnál adnak a kivágó mellé csere alkatrészeket, mert ami benne van, az el lett rontva. Ez számomra meg kicsit visszás dolog, hiszen akkor megintcsak ott tartunk, hogy minek a tesztépítés? Az már teljesen normális, hogy a 2.-3.- stb. kiadásoknál mellékelik a cserealkatrészeket, ezzel én is egyetértek!

A vastagításokhoz, akkor nem tudok hozzászolni, hogy miért is lett ilyen. Valszeg csak a vastagítási sablonokat vették figyelembe, az alkatrészeket nem! Ez meg úgy gondolom figyelmetlenség, vagy megintcsak nem akartak plusz energiát és időt ráfordítani a dologra!
Ez van, ezt kell elfogadnunk és valszeg az is belejátszik a dologba, hogy nincs kihez elpártolni. Ha esetleg ugyanazt a típusú járművet több kiadó is kiadná, más-más tervező szemszögéből tervezve, akkor lehetne válogatni, lenne verseny, de erre nem sok remény van...

De ez még mindíg csak az én saját véleményem... [Hello]

-G-
VISIT MY WEBSITE PLEASE
Gabes
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.04.24. 12:48

Érdekes eszmefuttatás, azért tényleg nem szép dolog, főleg egy egyébként általam eddig igényesnek tartott kiadótól.
Azért a papírmaketteknél a gyártónak jóval egyszerűbb dolga van, még ha hagyományosan klisényomással is dolgozik, és nem digitálisan nyomtat, akkor is jóval gazdaságosabb a változtatás, mint mondjuk a műanyagosoknál, ahol a fröccsöntőformák meglehetősen drága dolgok, és ráadásul el is használódnak, egy bizonyos darabszám után.
A nyomtatásnál már régen nem fém nyomólapokkal dolgoznak, sőt már a szilikon és gumi nyomólapokat is közvetlenül lézerrel gravírozzák, persze egy új minta drága, de jóval olcsóbb, mint egy fröccsöntőszerszám.
Az egészben az a legcsúnyább, hogy a vastagsághiba pont a feláras kiegészítőben van, eleve pluszban fizetsz érte és ráadásul még nem is jó...

Mindazonáltal szépen javítottad a hibát.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.04.24. 20:52

Amúgy azt azért jó olvasni hogy más is találkozott már ilyen utólag berakott pótlapokkal, mivel én csak az említett két darabbal, egy kiadónál. Pedig van még vagy 20 elnemkezdett makettem a fiókban :)
Tehát van remény, reméljük a jövőben erre mozdul az ipar.
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.04.25. 07:35

Véleményem szerint, a régebbi kiadványoknál nem sok esélyt látok az updateknek. Inkább a mai , új tervezéseknél fordulhat elő, ha a tervező/kiadó kényes a jó hírére, és beleteszi a javításokat.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.04.25. 07:50

János írta:Véleményem szerint, a régebbi kiadványoknál nem sok esélyt látok az updateknek. Inkább a mai , új tervezéseknél fordulhat elő, ha a tervező/kiadó kényes a jó hírére, és beleteszi a javításokat.

Főként a régiekre igaz, hogy még nem digitálisan tervezték őket, ott előbb a meglévő kivágót kellene digitalizálni, abból visszafejteni a 3d modellt és utána lehetne módosítani, akkor már valószínű egyszerűbb egy teljesen újat készíteni helyette.
Meg ugye sok régi kivágónál, lehet hogy a tervező már nem is fellelhető.
A régimódi "kézzel" tervezett kivágóknak egyébként is megvan a maguk bája, amibe a hibák ugyanúgy beletartoznak.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.04.26. 20:41

Kis kitérő után, akkor itt a folytatás:
A napokban elkészült a 24db kerék:
Kép Kép

Kép Kép

Kép
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.04.27. 12:58

Szép precíz! Festve is lesznek? A kerekek gördülő felületét amolyan polírozható festékkel szokták kezelni. Ez is érdekelne ,miként oldod meg.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gabes » 2014.04.27. 16:52

Aztamindenit!!!!
Ez aztán a sok kerék... [wakka] Szépek lettek! Tiszták, pontosak, amilyennek lenniük kell [thumbup] Gratula!!!
VISIT MY WEBSITE PLEASE
Gabes
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.04.27. 17:09

János írta:Szép precíz! Festve is lesznek? A kerekek gördülő felületét amolyan polírozható festékkel szokták kezelni. Ez is érdekelne ,miként oldod meg.

hát élfestve már vannak mindenütt ahol kellet, nem kis meló volt.
Majd ha összeáll az egész szerelvény alsó rész, akkor gondolkozom el, hogyan lehetne feldobni :)
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.04.27. 21:07

Ez nem semmi munka lehetett, de frankó lett nagyon. Szépek, egyformák lettek ![thumbup]
(készítés közben gondolom eszedbe jutott, hogy a hajóknál ez a munkafázis ki szokott maradni...) :D
Azokat a nagyon vékony abroncsokat, amik a kerék külső oldalán vannak, hogy vágtad ki? Körkivágóval az is?
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.04.28. 08:59

Az élfestést meg lehet "úszni" ha teljes festést csinálsz. Az néha egyszerűbb mint a nagyon időigényes élfestés. A polírozást csak most lehet megcsinálni, én egy kis motorral forgattam meg őket, és úgy fényesítettem ki. Sokat dob az összhatáson.
János
Moderátor
Moderátor

ElőzőKövetkező

Vissza: Vasút