Asztalt motorból - Zaporozsec 968 dohányzóasztal

Bármilyen téma, bármiről, bármivel kapcsolatban
Chat room - Anything, that you want to speak from

Moderátor: Lacc

Asztalt motorból - Zaporozsec 968 dohányzóasztal

HozzászólásSzerző: Máté » 2015.11.25. 20:56

Kedves Fórumozók!

Az utóbbi időben ismét eltűntem, ennek oka továbbra is a főiskola és a munka,ezek mellett egyszerűen nem jut időm a rendszeres makettezésre. A fórumot rendszeresen látogatom, és bár egyenként nem szoktam hozzászólni a makettekhez, örömmel látom, hogy mindig épül néhány csoda, amelyekhez ezúton szeretnék gratulálni.

Szeretnék azonban egy kis életjelet adni magamról, hogy lássátok, nem tétlenkedtem a nyáron. Igaz, nem papír, és nem is makett, ugyanis amit most szeretnék bemutatni, az bizony 1:1-es és igazi. :) éppen ezért nem is találtam ennél megfelelőbb topikot, ha mégis van ilyen, akkor kérlek, helyezzétek át a megfelelő helyre.

Hogy a témára térjek: a történet úgy kezdődött, hogy a Facebookon belefutottam egy Angliában élő magyar fickó weboldalába, aki motorblokkokból készít dohányzóasztalokat (http://www.enginecoffeetables.co.uk). Mivel ekkortájt néztem a Top Gear című műsort is, amiben szintén egy ilyen asztal látható, és a szobámba is szerettem volna egy hasonlót, így egyértelmű volt, hogy meg kell építenem a sajátomat.

Sokáig keresgéltem a megfelelő alanyt, de a V6-os, V8-as blokkok nem túl olcsók, végül teljesen véletlenül találtam rá a Zaporozsec 968-asra. Az ukrán kisautó különlegessége, hogy egy V4-es hengerelrendezésű, léghűtéses benzinmotort kapott, ami a maga idejében is kuriózumnak számított, mára pedig teljesen eltűnt az autógyártásból, és az utakról is. Innentől biztos voltam benne, hogy egy ilyen blokkot kell szereznem.

Kép

Szerencsére találtam is egy 1974-es évjáratút elég jó áron, ráadásul nem is volt tőlem messze, így lecsaptam rá. Sajnos akkor nem csináltam képeket, amikor hozzám került, az alábbi fotót még az eladótól kaptam a vásárlás előtt:

Kép

Azért a lényeg látszik, volt vele munka bőven. :)

A későbbi munkafázisokat is elfelejtettem dokumentálni, de azért röviden leírom: teljes szétszerelés következett, a felesleges alkatrészeket kiválogattam, néhány tőcsavart levágtam, majd következett a tisztítás. A homokszóráson gondolkoztam, de végül a Brigéciol és a Prevent motortisztító aeroszol olyan szépen letisztították a felületet, hogy a szórástól végül eltekintettem. A legnagyobb fejtörést a festés okozta, ugyanis az eljárással kapcsolatban, és a színnel kapcsolatban is több ötletem volt. A krómozást, nikkelezést a horribilis ár miatt hamar elvetettem, a szinterezéstől tartottam, hogy nem kapok olyan felületet, amilyet szeretnék, így végül a költséghatékony, mégis mutatós fújásnál maradtam. Végül a hengerek és a szelepfedelek feketék lettek, a blokk és a hengerfejek a képeken látható ezüstös-szürkés színt kapták.

KépKépKépKép

Az utolsó lépés az üveglap beszerzése volt. Találtam egy profi üvegesműhelyt, ahol rövid határidővel leszabták nekem a 70 cm átmérőjű, 6 mm vastagságú edzett üvegből készült lapot, természetesen élcsiszolást kértem hozzá. Az üveglap 4 darab 30 mm magasságú alumínium hengeren fekszik, és a képen látható Loctite fém-üveg ragasztóval került fixálásra. Végül az üveglap tetejére fixáltam 4 színre fújt alumínium korongot, amelyeknek köszönhetően a ragasztások nem látszanak, továbbá a motorblokk aljára öntapadós filclapocskák kerültek, hogy ne karcolja a padlót.

Kép

A végeredmény ilyen lett:

KépKépKépKép
KépKépKépKép
KépKépKépKép

A munka közben annyira megtetszett a dolog, hogy úgy döntöttem, a későbbiekben több asztalt is készítek. [biggrin]

(Egy kis reklám a végére: az asztal jelenleg eladósorban van. [blush] )
Üdvözlettel:

Máté
Máté
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

Re: Asztalt motorból - Zaporozsec 968 dohányzóasztal

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2015.11.26. 07:21

Szépen mutat. Látszik volt vele munka rendesen, de úgy tűnik megérte.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2015.11.28. 11:27

Jó lett ! [thumbup]
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: KisSas » 2015.11.30. 20:42

Nagyon tetszik! Tök jól mutat a blokk fémtisztán! [thumbsup]
KisSas
KisSas
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Máté » 2015.11.30. 21:27

Köszönöm az elismerő szavakat! :)

Tervbe van véve, hogy az asztalhoz gyártok bontott bőrülésből foteleket is, csak sajnos egyelőre nem találtam megfelelő kinézetű és árú darabokat. A prémium autókból származó mutatósabb ülések (Porsche 924, 944, stb.) aranyárban mozognak, a francia hodályok (Renault Safrane, stb.) ülései pedig hiába olcsók, nekem túl nagynak tűnnek...

Ők lennének az igaziak: Porsche 944 :)
Üdvözlettel:

Máté
Máté
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2015.11.30. 21:45

Én valami hasonlót is el tudnák az asztal mellett képzelni:
http://bolthely.hu/bpracing/id/00513_HD_kagyloules_kek
Gaccso
Moderátor
Moderátor

Re: Asztalt motorból - Polski Fiat 126p dohányzóasztal

HozzászólásSzerző: Máté » 2016.09.25. 21:47

Hosszú idő után újra jelentkezem, igaz, ismét egy 1:1-es alkotással. :)

A Zaporozsec után elkészült a második dohányzóasztalom is. Ennek alapjául a Polski Fiat 126p erőforrását választottam.

Kép

Ilyen állapotban került hozzám a motor:

Kép Kép Kép Kép

Elkezdődött a szétszedés:

Kép Kép Kép Kép

Tisztítás közben:

Kép Kép Kép

Alapozás:

Kép Kép Kép Kép

És a végeredmény:

Kép Kép Kép
Kép Kép Kép
Kép Kép Kép Kép

A motor egyéb alkatrészei sem vesztek kárba:

Kép Kép Kép Kép

Remélem, elnyerte a tetszésetek! ;)

A következő alany is megvan már, talán még idén belevágok. :)
Üdvözlettel:

Máté
Máté
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2016.09.26. 05:20

Jól néz ki ez is. Gondolom munka is akad vele rendesen, mire ilyen fényesre kipucerálod.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Tamás » 2016.09.26. 11:16

Ez is nagyon mutatós, kezdhetnéd sorozatban gyártani. A lámpa is jó otlet,de a hajtókar sornyitó már kicsit túlzás.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

Vissza: Beszélgetősarok