H0 téli hegyi kistelepülés terepasztal SEGÍTSETEK!

Bármilyen téma, bármiről, bármivel kapcsolatban
Chat room - Anything, that you want to speak from

Moderátor: Lacc

H0 téli hegyi kistelepülés terepasztal SEGÍTSETEK!

HozzászólásSzerző: marshallplast » 2012.11.30. 15:08

Sziasztok!

Szeretnék csinálni egy téli, kis település jellegű terepasztalt H0 méretben, egy hegyem van ezt fel szeretném használni a régi asztalomról.
Ezek a képei:
http://forum.marshallplast.com/index.php?topic=161.0
Itt látszik a hegy amit fel akarok tenni megint.
Szeretnék tőletek segítséget kérni abban hogy milyen legyen a kis falu nyomvonala, hol legyenek a házak?..stb

Pár támpont:

-A téma tehát egy kis hegyi falu,
-Szeretnék egy kis templomot,
-kell egy kis park egy csini világító karácsonyfával,
-egy befagyott tó, hóember,
-pár házikó, valami kicsi falusi jellegű.
-Vannak emberkéim,
-egy híd amit szintén be lehet építeni,
-szeretnék két három állomást, két épülettel és egy kis buszmegálló jellegű megállóval.
-tennék fel dioráma jellegű jeleneteket is.

Szeretnék segítséget kérni a kialakításban, a vasút nyomvonalában hogy a vonat ne csak körbe -körbe menjen hanem érkezzen valahonnan valahová mellékvonali jelleggel, elég pár kitérő, lehet ovál pálya, de lehet olyan is aminek két vége van...rátok bízom.
Ha segítenétek, majd lépésenként fotózok mindent és ide fel teszem.

Nem tudom miből érdemes a házakat csinálni, hogy kell festeni stb...a hely ami rendelkezésre áll kb 250x200cm, nem kell az egészet ki használni.
Először csak L alakú asztalra gondoltam, de a hegyet ha fel használom egy helyen kb 120cm széles kell hogy legyen.

Segítsetek ha időtök engedi! Előre is köszönöm a segítséget és a vázlatokat!
Üdv Csabi
marshallplast
Újonc
Újonc

Re: H0 téli hegyi kistelepülés terepasztal SEGÍTSETEK!

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2012.11.30. 20:17

Hát először is, nagyon örülök minden új tagnak, de nem vagyok enne biztos, hogy a legjobb fórumon jársz. Nálunk a legfőbb dolog a papírmakettezés, bár sokunk gyűjti a vasútmodelleket is. Köztük én is.
Én a helyeden biztosan zárt (kör, ovál) alakú pályát építenék. Így a vonatok több iránya közlekedhetnek, és az említett hegy belsejében pedig egy rejtett kitérőn elbújva várakozhatnak, vagy keresztezhetik egymást. A vasútmakettezésben viszont általában nem a terep megépítése a fő cél, hanem a vasúti üzem modellezése. Menetrendek készítése, személy és tehervonatok összeállítása, közlekedtetése. Ezért én mindenképpen egy nagyobb, több kitérős, rakodós vontatási telepes állomást építenék, és ha van még hely, (akár a hegy tetején) egy kisebbet. Ott elég már csak 2-3 vágány. Mindenképp magyar jellegű pályát építenék. Nem lennének rajta hatalmas, egész asztalt átívelő viaduktok, és óriás kopár hegycsúcsok. Kezdésnek ha már papírmakettezünk, íme néhány ingyen letölthető máv szabványos épület, ezeken kedvedre gyakorolhatsz:
http://www.dmaster.hu/buildings.htm
Ezeket csak a megfelelő színű papírra kell kinyomtatni, aztán lehet ragasztani. Persze Nyomtathatod fehér papírra is, és máris gyakorolhatod a festést velük.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2012.11.30. 20:36

Szerintem látogass el erre az oldalra:
http://www.grundschule-pretzschendorf.d ... sberg.html
Ez a Pretzschendorfi általános iskola karácsonyi faluja, rengeteg ingyenesen letölthető épülettel, N vagy Z modellvasút méret, de nyomtatásnál át lehet méretezni.
Szintén érdemes megnézni a galériát a kész faluról az oldalon.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2012.11.30. 20:42

Utólagos engedelmeddel a linket áttettem a letölthető makettekhez is.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: marshallplast » 2012.11.30. 22:11

Sziasztok!

Köszönöm a linket!! A templom szinte tökéletes!
Közben holnap rajzolgatok nyomvonalat, vagy ebben tudnátok segíteni? Valami vázlat szerűségre gondoltam hogy mi hol legyen.
Üdv Csabi
marshallplast
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: marshallplast » 2012.11.30. 22:13

Szia!

DE jó fórumon járok mert én mindent papírból szeretnék csinálni amit lehet...házakat, tereptárgyakat..stb.
Nézem a linket és olvasok! Köszönöm!

Gaccso írta:Hát először is, nagyon örülök minden új tagnak, de nem vagyok enne biztos, hogy a legjobb fórumon jársz. Nálunk a legfőbb dolog a papírmakettezés, bár sokunk gyűjti a vasútmodelleket is. Köztük én is.
Én a helyeden biztosan zárt (kör, ovál) alakú pályát építenék. Így a vonatok több iránya közlekedhetnek, és az említett hegy belsejében pedig egy rejtett kitérőn elbújva várakozhatnak, vagy keresztezhetik egymást. A vasútmakettezésben viszont általában nem a terep megépítése a fő cél, hanem a vasúti üzem modellezése. Menetrendek készítése, személy és tehervonatok összeállítása, közlekedtetése. Ezért én mindenképpen egy nagyobb, több kitérős, rakodós vontatási telepes állomást építenék, és ha van még hely, (akár a hegy tetején) egy kisebbet. Ott elég már csak 2-3 vágány. Mindenképp magyar jellegű pályát építenék. Nem lennének rajta hatalmas, egész asztalt átívelő viaduktok, és óriás kopár hegycsúcsok. Kezdésnek ha már papírmakettezünk, íme néhány ingyen letölthető máv szabványos épület, ezeken kedvedre gyakorolhatsz:
http://www.dmaster.hu/buildings.htm
Ezeket csak a megfelelő színű papírra kell kinyomtatni, aztán lehet ragasztani. Persze Nyomtathatod fehér papírra is, és máris gyakorolhatod a festést velük.
marshallplast
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: marshallplast » 2012.12.01. 19:15

Sziasztok!

Nos, azt hiszem ameddig el készül a terep vázlata csinálnék pár épültet ami kellesz majd.
Mindent magyar jellegűre szeretnék, nem baj ha nem élő dologról van mintázva és csak fantázia szülötte az alkotás de gondoltam már rá hogy le fotózok itt egy két állomást és épületet...de ez nehézkes.
Az asztalra kellene állomás, pár ház, templom, a szintes terepasztalokból már kinőttem, így igazatok van hogy talán zárt ovál pálya kell nekem pár kitérővel, de nem lesznek viaduktok, stb..egy hidam van talán még az el siklik mert itt mellettünk 25km re pont ilyen híd van a Kraszna fölött Tiborszállásnál.
Másrészről egy barátomtól kaptam nov.10 re szülinapomra Baytownból, így illene felhasználnom.
Meg próbálok fel tenni egy képet a hegyről felülnézetben meg a lábamról..mert pont be lógott.
Na nézzük sikerül -e?
Kép
Szuper!! Pont mint az én fórumomon!
Egy kép szemből:
Kép
Ez az egy dolog ami fix, minden mást ki kellene találni hogy szép legyen és életszerű.

Pár kérdés:
-Ami érdekelne még és nagy segítség lenne, meg írnátok hogy milyen papír jó a házakhoz?? Sima karton?
-A felületét hogy lehet rücskösre csinálni mint ha kőporos lenne?
A régi asztalom fotóin látjátok hogy a házak papírból vannak és ilyen rücskös a felületük amire nem jöttem rá hogy hogy kell meg csinálni.
-Meg írnátok nekem mivel érdemes festeni? Vagy nyomtassak inkább?
-Hogyan készül a domború és a nádfedeles tető?

Itt meg jegyzem hogy most lehet nevetni fogtok, mert azon töröm a fejem már elég régen hogy vajon lehet -e csinálni olyat hogy le fotózok egy házat..mondjuk a Máriapócs vasútállomást, ki nyomtatom fotópapírra, és kellene valami nyomóminta amivel meg lehet csinálni domborúra a felületet.
Tudjátok mint a képeslapok szoktak ilyenek lenni, biztos láttatok már ilyet. Régen próbáltam így csinálni az Ómmassai Vashámort de a felület sima volt, és nem jöttem rá hogy lehetne domborítani a kőmintát benne. Értitek mi a problémám? A fotó nyomtatással biztos eredeti lenne a festés, a minta és a koszolás, de SIMA..hogy lehet ezt domborítani??
Mára elég szerintem ennyi kérdés, van még de ha sokat kérdezek csak terhellek titeket a gyerekes kérdéseimmel..mint pl a küllős mozdonykerék készítés..
Köszönöm szépen előre is a válaszokat! -Csabi
marshallplast
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: marshallplast » 2012.12.01. 19:17

[blush] Még egy buta kérdés...mi az a Triplex karton és hol lehet ilyet szerezni?? [blush]
marshallplast
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2012.12.01. 19:47

Javaslom először olvasgasd végig az építési topikokat, főleg az épületeket, na meg a tippek trükköket. A kérdések nagy részét rögtön megspórolhatod.
Papírnak a műszaki rajzlap jó, és először csak színes nyomtatásokkal próbálkozz. Szépen apránként mindent.
A terepasztalon meg építsd össze a pályát, tedd rá a hegyet, és a meglévő épületeket. A többi meg a fantázia dolga. Képzeld el a valóságban vajon hogyan mennének az utak, hova mi épült volna.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: marshallplast » 2012.12.01. 22:48

Szia!

Holnap pont ezt fogom csinálni, kirakom a felületre az épületeket jelképező dobozokat, fel teszem a hegyet, rajzolok valami vázlatszerű utat...
De azt el árulhatnátok hogy mivel lehet meg csinálni a házak felületét mint amit BaTTka csinál, hogy rücskös, mintha vakolva lenne.
Közben olvasgattam, de ez nem derült ki egyértelműen. A triplex az ha jól sejtem valami vastag karton, korábban csináltam papír házat, festve már egész jól nézett ki.
Köszönöm hogy írtál! -ha kérhetem meg írnád a korábbi kérdéseimre a válaszokat ha te tudod ezeket? Én minél többet olvasok annál valószínűtlenebb hogy meg találom a választ a kérdéseimre, mert minél jobban akarom meg találni a válaszokat annál nehezebb :(
Üdv Csabi
marshallplast
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2012.12.02. 11:13

Battka konkrétan így készíti:
viewtopic.php?f=31&t=518
De hamarosan megjelenik egy szép könyve is, amiben ezeket részletezi:
viewtopic.php?f=32&t=1224
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: marshallplast » 2013.01.03. 15:29

Sziasztok!

Kicsit alkottam, csináltam pár vázlat szerű házikót de nem találtam több spirál füzetet amit meg szabadíthatok a kemény lapoktól...majd keresgélek még.
Kezd össze állni a terep is, lassan ki alakulnak az utcák is. Teszek majd fel képeket ha fotózok.

Nem tudna valaki küldeni mailban nekem háztető mintát amit ki nyomtathatok? Cserepes és palás is jó..mindegy csak legyen valamilyen mert nem találtam eddig használhatót. Ez a mailom ide kérnék valamilyen tető mintát: marshallplast@gmail.com

A terep és a házak stílszerűen kivételesen műgyanta nélkül papírból lesz hogy ne lógjak ki a sorból én sem mert ez még is csak papírmakett fórum.
A sínek..hát majd meg látjátok hogy ez kicsit rendhagyó alakot öltött, csak magamnak építem így marad is ilyen váltók nélkül csak egy X vágánnyal két "C" alak. Tudom nem túl élethű de majd meg látjuk mi sül ki belőle.
Nincs ötletetek hogy a kis iparvágányom két végére mit csináljak? Egyik vége az állomáson végződik a másikra valami műhelyt csinálnék de nem tudom mit.
Üdv Csabi
marshallplast
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.01.03. 17:55

Vontatási telepet mozdonyszínnel (ahova a mozdony(ok) beállhatnak), szenelővel, meg egy kis műhellyel. Esetleg ezek helyett rakodórámpa raktárral.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2013.01.03. 18:56

a jó öreg Google -tól jobb hely nem is kell a tetőminta keresgélésére, itt találhatsz rengeteget, csak katt --> IDE <--
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Vissza: Beszélgetősarok