Szerintem vége!-1945 február Südwind hadművelet, Nagyölved

Bármi, ami nem papír, de mégis makett
Non-paper models - Models not made of paper

Moderátor: Lacc

Szerintem vége!-1945 február Südwind hadművelet, Nagyölved

HozzászólásSzerző: Attila » 2014.09.20. 11:55

Pár hónapja írtam egy munkát a makettezésről és a makett készítésről, mivel nagyobb terjedelmű 20 oldalról volt szó, ezért egy időben az írással készítettem egy makettet is amit a munka prezentálása közben be is mutattam. Mikor témát kerestem a munkához eszembe jutott egy eset amely a szülőfalum melletti faluban történt pár házzal a ismerőseim mellett. A család aki abban a házban lakik, elkezdte átépíteni a ház hátsó részét, ahol egy kis nyári konyha kapott helyet. Ugye a faluban ahogy szokás mindenki tud mindenről és ekkor derült ki hogy mi is van a ház alatt, a falu öregei mind aszt állították hogy a talaj alatt el van ásva egy német tank ami még a háború alatt itt maradt. Persze eszt minden képen ki kellett vizsgálni mivel mégis csak egy házban ami alatt egy tank van nem lehet élni ki tudja milyen lószer vagy robbanó anyag maradhatott benne, így persze jöttek a közeli katonai múzeumból, detektorokkal és átfésülték a terepet. Mire jutottak ? Tanknak tank, de csak a fele, netán egy torony ? Majd kiderül. Ami érdekes volt hogy a tank csövének a vége csak 3cm mélységben volt a padló alatt beöntve a betonban, elég volt egy kis fúrás és már elő is bukkant. Egy 85mm ágyú cső bukkant elő. Aztán a kutatás folytatódott és a konyhából kifele a vasdarab legnagyobb része már kint volt a ház mögött, föld alatt. Így kicsit könnyebb volt a feltárás mégsem kellett betont vésni.Kis idő után elő bukkant a pár tonnás vasdarab. Egy tank tornya volt, orosz gyártású és meg volt sérülve . Amit találtak az egy T-34/85 tank tornya volt. Amikor megláttam már ránézésre nyilván való volt hogy nem német tankról volt szó. De csak a torony volt a föld alatt többi rész sehol így hát mi történhetett hogy csak a torony rész volt ott? Miután készítettem egy két képek, beszéltem pár öreggel akiknek még a szülei meséltek a háborúról, és mi derült ki?

1945-ös évben sok csata volt Szlovákia és Magyar ország területén. A Nagyölvedi faluban németek táboroztak. A falusiaknak nem volt gondjuk velük. Amikor az oroszok elkezdtek nyomulni a falu felé. Állítólag ( ez nem megerősített információ) egy orosz tank elszakadt a kötelékétől és a falu széléhez keveredett ahol találatot is kapott, ami a tornyot érhette mivel az meghibásodott A német katonák a.bban az időben már nem pazaroltak semmit és ami hasznos volt azt vitték, mivel a tank működő képes volt ezért ledobták a tornyot róla a ház mellé és az alvázzal futkostak a faluban és vontatónak használhatták. Miután a németek elvonultak a faluból a falusiak nem tudtak a toronnyal mit kezdeni,ezért a szokásos módon ástak mellé egy gödröt és bele lökték, betemették és elfelejtették.

A bemutatómra a tank elkészült és most pedig egy dioráma elkészítése mellett döntöttem. A diorámán két katona lesz, a tank, és a ház része ahol a tornyot is találták, és persze hó is lesz.

Eddigi állás:

A katonák 1:35 méretű és Academi cég gyártmányai, 14 napig dolgoztam rajtuk, és nagyon élveztem munkát. Az egyik tipikus német öltözékben van amíg a másik téli ruhában ábrázoltam, egyik katona nézni fog a zsákmányolt járműre amíg az amelyik le van hajolva ellenőrizni fogja a tankot nem e fenyegeti őket valamien veszély.
Kép Kép
Kép Kép

A ház az teljesen a nulláról készült Az alap konstrukció kartonból van, a vakolat levegőn száradó gyurma, szintén abból vannak a tető cserepek is, aztán használtam még papírt balsza fát stb. A képen már látható az első bútor darab is. [biggrin]
Kép Kép
Kép Kép

És persze a tank. Egy T-34/85 ös zvezda gyártmány, a minősége az árhoz képest nagyon jó volt, és az építése is nagyon érdekes volt.
Kép Kép
Kép Kép
Kép

Most már az asztalosra várok hogy hozza a dioráma keretét és már építhetem is tovább, szeretném hogy kész legyen a dió két héten belül, hát próba szerencse.
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

Re: Szerintem vége!-1945 február Südwind hadművelet, Nagyölv

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2014.09.20. 19:36

Nagyon jók lettek, főleg a figurákat iszonyatosan jóra csináltad.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Attila » 2014.09.20. 20:50

Köszönöm szépen Gaccso,
a terepruhás figurát még egy kicsit száraz ecsetelni kell, és még persze jön a dioráma. Mivel téli dioráma lessz ezért a sarazás kicsit száraznak néz ki még így a fekete washolás után is, aszt még helyre kell hoznom
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.09.20. 21:07

A sztori is jó, és az építés is tetszik.
Egy kérdés: A harckocsi ha jól gondolom, akkor plasztik. Nem gondolkoztál azon,hogy papírból legyen?
Várom a folytatást, üdv: Józsi
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Attila » 2014.09.20. 21:18

Kedves józsi,
igen járt a fejemben, magára a projektre csak egy hónapom volt amire gyorsan el akartam készíteni valamit ami illik is a sztorihoz, ezért döntöttem a plasztik melett.

A storihoz még annyi befejezés, hogy a löveg torony amit két éve kiástak nem lett kihúzva még máig ott nyugszik ahol volt, vissza lett temetve és ráépítve a ház többi része.....
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2014.09.21. 07:17

Nekem is tetszik, ötlet, makett minden, de még sok sok munka van vele ahogy látom, élénk szinek mattitása, koszolás házon és tankon és sok sok más apróság.
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: solo » 2014.09.21. 16:32

Tényleg jó a sztori.Amúgy hogyan tervezed bemutatni a dolgokat?Valamilyen metszet formájában?
Kép
solo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Attila » 2014.09.23. 22:27

Köszönöm !
Igen egy diorámán lesz minden elhelyezve, persze még van egy csomó javításra szorul de igyekezni fogok. Meg is érkezett a fekete alátét is úgyhogy a diorámán lévő elemek szétrakásán gondolkozom, eddig úgy néz ki hogy oylan lessz mind a képeken is van.

Kép Kép Kép

Vagy esetleg ilyen rendezésre gondoltam, szerintetek ?
Kép
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2014.09.24. 08:25

Szerintem jó lesz, csak sok sok sár, koptatás és füst nyomokat kell belevigyél
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Attila » 2014.09.29. 20:11

Folyik a munka, tanulás melett... a fold talaj már nagyából elkészült, egy két javítás, a lánctalp nyomok feljavítása, és lassan el is kezdhet havazni. hahaha

Kép
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

Vissza: Makettek