Budavári Sikló - H0 méretarány

3D modellből papírmakett tervezése
Papermodels under development - Papermodels made from 3D

Moderátor: ATTIMON

Budavári Sikló - H0 méretarány

HozzászólásSzerző: repatorta_makett » 2011.10.10. 13:36

Sziasztok!

Bevezetés:
Igaz, már elég sokat haladtam ezzel a makettel, de mivel ez az első nagyobb méretarányú makettem, szeretném itt dokumentálni a készítését. A makett Inkscape segítségével fog elkészülni, mivel a Sikló formái nem feltétlen igénylik a 3D-s tervezőprogramot.

A Budavári Siklót ábrázoló makett tudtommal elég egyedi darab lesz, ugyanis nem papír-alapú makettet se nagyon találtam róla a neten. Ráadásul összesen két szerelvény van forgalomban jelenleg, Gellért és Margit.
A maketteket diorámaként szeretném elkészíteni, de minden elemet papírból. Elsőnek a szerelvényeket szeretném megcsinálni. Egyelőre még nem vagyok biztos abban, hogy nem fogom-e a belső teret is megcsinálni, ez majd menet közben kialakul.

Eddigi előrehaladás:
- Elkészült a kocsiszekrény 3 eleméből az elsőnek a vázlata, amelyiken a homlokfal is látható.

Következő feladat:
- Ragasztási fülek kialakítása
- Kocsiszekrény részleteinek kidolgozása

A makett aktuális állapota:
Kép

Szeretnék majd minden nagyobb előrehaladásról egy-egy bejegyzést készíteni és remélem, kapok egy-egy építő kritikát, megjegyzést a makett készítése alatt.

UI: Bocsi a vízjelért a maketten, de jobb biztosra menni, hogy nem élnek vissza a munkámmal...
repatorta_makett
Újonc
Újonc

Re: Budavári Sikló - H0 méretarány

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.10.10. 14:44

A téma nagyon tetszik, szép gondolat a siklót megmakettezni. Mivel amúgyis egyszerű a külső formája én javaslom a minél részletesebb kidolgozását hiszen egy makett akkor vonzza magával a tekintetet ha a szem el tud veszni a részletekben. Itt gondolok pl. arra, hogy a lámpát az elején lehetne külön elemként is megrajzolni, külön a kis kerekeket....stb. Ha még csak ízlelgeted a tervezés örömét és nagyon nem vagy még otthon a rajzolásban akkoris könnyen véghezvihető feladatok ezek hiszen nem bonyolult formákról van szó és a végeredményen nagyon sokat tud dobni. Aztán várom a folytatást :)
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2011.10.10. 17:12

Hú ez egy nagyon klasz makett lesz! Én mindenképp javaslom a beltér megépítését is, mivel az sem túl bonyolult berendezés, és valóban néhány részlet sokat dob a kész makettnél. Megvásárolható a lánchíd makettje is, (bár az 1:200) a kettőt összekomponálva ütős pesti részlet lehetne.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: repatorta_makett » 2011.10.12. 14:34

Sziasztok!

Egészen minimális haladás történt azóta a maketten. Szeretném megosztani veletek az aktuális állapotot (és újfent bocsi a vízjelért a képen, de jobb az óvatosság). :)
Ahogy írtátok, igyekszem a lehető legrészletesebben megcsinálni a makettet. Most 300 dpi-s méretben töltöttem fel, így jobban látszanak az elkészült részletek is. Ahogy ATTIMON javasolta, a lámpát is majd külön alkatrészként fogom megcsinálni, de egyelőre még ott nem tartok vele.

Kép

Amivel haladtam:
- Elkészültek az ajtók keretei, zár, a zsanérok, küszöb illetve a homlokfal egyes elemei (pl. feliratok)
- Lecseréltem az ablakok kereteinél a színeket és egy halvány fenyő textúrát is kapott az ablakkeret mindenhol
- Megcsináltam a kocsiszekrény összeragasztásához a ragasztási füleket. Ezek kialakítása még változhat!

Tervezett lépések:
- Mivel a neten nagyon kevés használható részletfotó van a Siklóról, kénytelen leszek személyesen ellátogatni a Várba, hogy részletfotókat készíthessek. Ha ezek megvannak, igyekszem javítani azokat a részleteket, amiket esetleg hibásan ábrázoltam.

Kérdések a tapasztaltabb tervezőkhöz:
- Hogyan kezdjek hozzá a belső tér kialakításához? Itt most arra gondolok, hogy a belső tér a külső szekrényhez képest mekkora legyen? Ugyanakkora és a külső-, belső tér és a kettő egymásra lesz ragasztva, vagy nem jól gondolom? [blush]

Örömmel veszek minden építő kritikát, segítségnyújtást, észrevételt!
repatorta_makett
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.10.12. 15:52

A beltér tervezésnél figyelembe kell venni azt, hogy a papírnak vastagsága van. Ha 80 grammos papírral dolgozol (sima fénymásolópapír) akkor ez a vastagság annyira elenyésző, hogy nagyon nem kell a külső és belső oldalak méretének arányain változtatni. Ha már keményebb papírral dolgozol akkor viszont mindenképp számolni kell ezzel, de hogy mennyivel legyen kisebb egy adott balső lap a külsőhöz képest azt én is csak próbákkal tudom megállapítani
Kép
Ezen a képen szemlétetem a helyzetet, így jól érzékeltethető, hogy a belső lap valamivel kisebb. Az én módszerem az az, hogy megrajzolom a képen A-val jelölt lapot két oldalán lehjtható füllel és megrajzolom utána a belső B-vel jelölt lapot is ugyanúgy a két lehajtható füllel és mindjárt 3 példányban: az egyiken a B-vel jelölt egyenes 0,25mm-el lesz rövidebb, a másik darabon 0,5mm-el és a 3ikon 0,75mm-el. Ezután kinyomtatom, kivágom és behajtom a darabokat majd egymáshoz próbálom őket, megnézem, hogy a 3 közül melyik passzol legjobban a külső darabba.
(Normál vastagságú papírnál általában 0,5-el szokott kisebb lenni a belső fal szélessége)
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: KisSas » 2011.10.13. 20:23

Én is csak megerősíteni szeretném az előző hozzászólást. Igaz, én még soha nem terveztem makettet, de észrevettem, hogy a papír vastagságával igenis kell számolni!!! Minél kisebb egy adott alkatrész (és minél vastagabb a papír), annál fontosabb odafigyelni a papír vastagságára!
KisSas
KisSas
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: repatorta_makett » 2011.10.13. 22:35

ATTIMON és KisSas, nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat, ATTIMON külön köszi az ábrát! [thumbsup]

Sikerült azóta jópár részletfotót készíteni a Siklóról személyesen, remélem, ezek alapján sikerül majd jelentősen továbblépnem a tervezéssel.
repatorta_makett
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: Attila » 2011.10.14. 20:39

Jo kis gép lessz várom a késze gépet [thumbsup]
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: repatorta_makett » 2011.10.15. 20:04

Sziasztok!

Sikerült egy picit haladnom a Sikló makettjével.
Megérte az a 840 forint, amit a jegyre kellett "áldozni", mert cserébe rengeteg képet tudtam készíteni kívülről-belülről. Furán nézhettek a turisták, hogy miért nem a panorámát fotózom olyan bőszen... [LOL]

Itt van a jelenlegi állapot:
Kép

Előrehaladás:
- Kialakítottam a 3 kocsiszekrény alapját, ebből 2 készült el, az utolsó egyelőre még készül.
- Kicsit enyhítettem a tetők ívén, a valóságban kb. a jelenlegi ív van
- "Míves munkával" elkészült a Budapest címer, a zárak, feliratok, apróbb részletek
- Javítva lett a pályaszám és a kocsi neve, ez ugyanis a Margit kocsi, nem pedig a Gellért, ahogy eddig volt rajta a felirat

Következő lépések:
- Befejezni mindhárom kocsiszekrény elemet, minden részletet ellenőrizve
- Elkészíteni az alváz alapját (ezt még majd meglátom)
- Elkészíteni a tetőket
repatorta_makett
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: repatorta_makett » 2011.10.17. 11:47

Sziasztok!

Elkészültek a Sikló kocsiszekrényei. Igyekeztem mindent ellenőrizni a fényképek alapján, nagyjából minden külső részlet ábrázolva lett (zárak, zsanérok, feliratok, stb.)

Íme az aktuális állapot:
Kép

Kérdés a tapasztaltabbakhoz:
- Hogyan alakítanátok ki külön a lámpatesteket a kocsi elején és végén? (ugyanis egy kb. 8-12 cm mély, réz lámpatestről van szó, az átmérője a mostani maketten is látszik. Az a problémám, hogy úgy szeretném megcsinálni, hogy ne legyen túl nehéz külön elemként sem kivágni...) Tudnátok esetleg ötletet, vagy valahonnan mintát mutatni ilyen megoldásokra?
repatorta_makett
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.10.17. 13:34

Figyelembe véve, hogy a lámpatest ekkora méretarányban nagyon kicsi ha külön ki van dolgozva mindenképpen valami egyszerűbb megoldást kell választani. én a helyedben úgy oldanám meg a feladatot, hogy elölről megrajzolnám a kerek formát, belerajzolni a foncsort aztán ezt az egészet ráragasztani olyan széles kartonlapra amilyen mélynek kell lennie a lámpatestnek ekkora méretarányban. Írtad, hogy 8-12 cm a mélysége ezért olyan kb. 1-1,5mm vastagnak kéne lenni a kartonnak. Ezután csak ki kell vágni és a karton peremét be kell festeni lámpa színűre (ezesetben sárgára). Valahogy így gondolom ahogy a képen van:

Kép
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2011.10.17. 17:31

Söt! Elég sok részletet lehet így kivitelezni.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: KisSas » 2011.10.17. 20:59

ATTIMON az illusztrátor! ;) Tök jó lett ez az ábra!

Az ötlet egyébként jó! A finomabb részeknél ugyanígy, ahogy Gaccso is mondta, fel lehet dobni a makettet, a zsanérokat, kilincseket, vékonyabb papírból kivágva,színre festve felragasztani. Az ablakok fóliából lehetnek, igaz akkor kell valamiféle belső tér is...
KisSas
KisSas
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: repatorta_makett » 2011.10.17. 21:37

ATTIMON, tényleg hálásan köszi az időt, amit rászánsz az ilyen magyarázó ábrákra! :)

Nagyon hasznos a javaslatod, igyekezni fogok ez alapján megcsinálni a lámpákat, mivel a másik megoldás (papírból kivágott elem) nagyon nehezen megvalósítható lett volna.

A további részletekkel kapcsolatban: mivel a zsanérok és minden más elem nagyon apró ebben a H0 méretarányban, egyelőre nem hiszem, hogy ezeket is külön kivághatóvá teszem. Amikor majd olyan állapotban lesz a makett, hogy össze tudom rakni a kocsiszekrényt, akkor úgyis látszani fog, mit "bírna" még el ez a méretarány. Az Inkscape-ben külön rétegen vannak ezek az apró elemek, pillanatok alatt duplikálhatóak, ha mégis szükség lesz rájuk.

A belső tér viszont tervbe van véve, szerencsére vannak bőven részletfotók!

Ha van előrehaladás, felteszem! Nagyon köszönöm mindenkinek a buzdítást! :)
repatorta_makett
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.10.18. 18:27

Örülök, hogy segítenek az ábráim, szeretek ilyeket zajzolgatni :) Várom a folytatást
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Következő

Vissza: Tervezés alatt álló makettek