Az Inkscape használata avagy a vektorgrafikus rajzolás

Segítség egyedi makettek tervezéséhez
Designing advices - Assistance for designing own papermodels

Moderátor: ATTIMON

Az Inkscape használata avagy a vektorgrafikus rajzolás

HozzászólásSzerző: Bogyi » 2014.09.12. 20:06

Egy ingyenes program használatát fogom bemutatni, bár ehhez magyar leírások is vannak. Sok mindent tud, a buszt is ezzel tervezem és a legújabb verzió pdf fájlokba is enged szerkeszteni.
Bogyi
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

Re: Az Inkscape használata avagy a vektorgrafikus rajzolás

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.09.14. 19:47

Na ez jól hangzik, az SMS Szamosnál kifejezetten erre lenne szükségem.
De mindez Nyitra után kellene élesben, viszont addig is érdeklődnék arról, hogy mennyi idő alatt lehet megtanulni az alapokat.
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Bogyi » 2014.09.17. 17:37

Eléggé hamar. Nem nagyon bonyolult. Sőt, sok segédfunkció is van benne, ami megkönnyíti a munkát.
Bogyi
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Bogyi » 2014.09.18. 19:40

Akkor kezdjünk is neki az ismerkedésnek. Első lépésként javaslom töltsük le a legfrissebb verziót, ami most a 0.48.5-1-es. Ez már tudja a pdf fájlok szerkesztését is. Erről majd még később fogok írni, én jelenleg az AMATER-féle buszokat rajzolgatom vele át.

Szóval akkor visszatérve a letöltéshez, javaslom mindjárt az úgynevezett portable (ejtsd: portöbol, azaz hordozható) változatot. Van sokféle alkalmazásnak már ilyen változata. Előnye, hogy pendrájvra is lehet rakni így idegen gépeken, esetleg ahol tiltott a telepítés, is lehet használni. Valamint egy gép újratelepítéskor ezt már nem kell ujratelepíteni.

http://portableapps.com/apps/graphics_pictures/inkscape_portable

ezek csak amolyan tovább-tovább-befejezés nyomogatós telepítők, ráadásul csak annyit csinálnak, hogy szimplán kicsomagolják a programot a pendrájvra, utána a telepítő ki is törölhető és a program mappája bárhová áthelyezhető.

Most pedig íme a felhasználói felület:
Kép
Első látásra soknak tűnhet az ikon és a menő de később majd minden gyorsan letisztul. A makettezéshez ráadásul nincs is mindenre szükség, na de ezt már az olvasóra bízom.

Rajzterület mozgatása és nagyítása, kicsinyítése

Ez a program nagyon sok billentyű és egérvezérlést tartalmaz. Én azért szeretem mert úgy tudok rajzolni, hogy közben nem nagyon kell a rajzról levenni a szemem a menük lapozgatása végett.

A rajzlapot vízszintes irányban a Shift + egérgörgetéssel, míg függőlegesen simán az egér görgőjével lehet mozgatni.
A rajzot nagyítani és kicsinyíteni is az egér görgőjével lehet, ha közben a Ctrl gombot is benyomjuk.

Bevezetésnek legyen most ennyi, a következő részben elkezdünk rajzolni és az alakzatokat formázni.
Bogyi
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Attila » 2014.11.07. 17:49

Srácok valakinek valami tapasztalata a programmal kapcsolatban ? Esetleg valami más vektorgrafikus program ?
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2014.11.09. 09:06

Én a Corel Draw programot használom vektoros rajzra. Nem vagyok profi benne, de amit kell azt meg tudom rajzolni magamnak. A 3-mas verzióval kezdtem még valamikor a 90-es évek elején. Most a 9-es verziót használom, tudom ez is már szakálas, de újabbat nem tudok szerezni, és ez szlovák, tehát nekem értheto. Meg nem is annyira memóriaigényes, min az újabb programok. Szépen ossze lehet hozni benne bitmapot vektorral. Bár megpróbáltam megtervezni benne egy hajót és rájottem hogy ehez ez kevés. kell a 3D.
KépKép
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

Vissza: Tervezési segédletek