Opel / Moszkvics

Újonnan megjelent makettek, makettek bemutatója
New models, presentation of papermodels - If you find something new

Moderátorok: Gaccso, János

Opel / Moszkvics

HozzászólásSzerző: Krisztián » 2011.12.04. 23:02

Ezennel bemutatom a litván WMC kiadó legújabb, 9-es számú kivágóját, az Opel Kadettet illetve a 400-as Moszkvicsot 1: 25-ös méretarányban.
Akik nem járatosak az autótörténelemben nem feltétlenül tudják, hogy a két autó lényegében azonos, hisz a szovjetek a háborús kártérítés címén átköltöztették, hm a gyártósorokat …. Ugyanis 1944 augusztusában a bombázások után a rüsselsheimi gyár lénygében romokban hevert, a Berlini konferencia pedig felhatalmazta a Szovjetuniót hogy a nyugat-német ipar eszközeinek negyedét háborús kártérítésként elvigye. Így kerültek az Opel gyártósorai is Moszkvába. Állítólag maga Sztálin tiltotta meg, hogy az eredeti szerkezeten bármit is változtassanak. Alighanem tudhatta, járt utat járatlanért…
Így indult meg 1946 dec. 4.-én az így immár szovjet, Moszkvics-gyártósor. Különböző változatai (szedán, kabrió, furgon, pickup) egészen 1956-ig készültek közel 250 ezer példányban.
A készlet négy oldal kivágandó alkatrészből, és hat oldal összeállítási rajzból áll. Emellett litván és orosz nyelvű kísérőszövegek hat oldala gyarapítja a lapok számát.
Érdekes, hogy ezek német vagy angol nyelvű fordítása hiányzik… ami nélkül sem lesz gond megépíteni az autót. Gondolom, hogy a kiadó nemcsak e két piacon kíván érvényesülni.
A bevezetőben említi a kiadó, hogy felmérésre és a beérkezett „nézői” levelekre alapozva további autókatz is megjelentet, de részletsebben ezekről nem mond semmit.

A nyomat tiszta, színeltolódás nincs rajta. Meglepett, hogy a karosszéria színe szürke, ezért eleinte izgultam, miért nem találom elemeit…
Kár, hogy a kivágó címlapján látható autó nem a készletből épült. Az vagy egy eredeti vagy pedig egy másik modell fényképe. A füzet hátoldalán viszont látható az összeállított makett is. Nos, itt a kép kissé árnyaltabb. Hisz papirból a nagyon ívelt felületeket nehezebb ívtörés nélkül visszaadni. Megoldás talán a csiszolás-gittelés-csiszolás hármas segítségülhívása lehet.
Kellő odafigyeléssel és pontos illesztésekkel azért szép makett készíthető, figyelembevéve az elébb említett korlátokat.
Külön dicséretes, hogy a készlethez jár egy papíralapú kiegészítő - a kerekek dombornyomott futófelülete, jóllehet ezt sehol sem hirdetik. Remélem, ez nemcsak a bevezető akció része.

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
krisztián
A jó makettező összeragaszt mindenféle makettet, még a legrosszabb tervező munkáját is.
A jó tervező olyan makettet tervez, melyet minden makettező össze tud ragasztani. Még a legrosszabb is.
Krisztián
Fórumozó
Fórumozó

Re: Opel / Moszkvics

HozzászólásSzerző: andras99 » 2011.12.05. 14:42

A típusfeliratok az Opelnek vagy a Moszkvicsnak felelnek meg? Én is gondolkodtam a makett megvásárlásán, de szerintem ez még nekem nehéz lenne.
Üdv:András
Kép
andras99
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2011.12.05. 15:38

Az első képen látható fekete papírlap, az a lézervágott és mart alkatrész , amit extraként mellékeltek a kivágóhoz (volt szerencsém közelről megnézni).
A fotó még nem is mutatja kellően ennek a finomságát, a futófelület mintázata 1 mm alatti recézését manuálisan képtelenség lenne elkészíteni. Gratulálni tudok a kiadónak ,hogy ilyesmit mellékelnek egy kivágóhoz, sokat emel a végső kinézetén. Sok más kiadó is példát vehetne erről a hozzáállásról , szerintem sokban emelné az eladások darabszámát, mivel printeléssel már utolérhető a gyári minőség, de egy ilyen alkatrész legyártását nem lehet házilagosan megoldani.
De jó példaként megemlíthetem a most kézhez vett Panzer IV.esemet, ahol a zimmerites felületű alkatrészeket ,egy külön lapon printelve mellékelték a kivágóhoz (a zimmerites felületnek megfelelő dombornyomással).
Tehát érdemes a gyári maketteket megvenni, lehetnek benne meglepik.
A Moszkvics makett magában, kicsit szürke egérnek hat, de egy jó építő kezében szép építés lehet belőle. Ehhez biztosan kell egy jó glettelés-csiszolás-átfestés. A krómozott részek feljavításával (krómfestés vagy egyéb trükk) tovább javítható a végeredmény.
Kellemes építést kívánok hozzá, várjuk a további kommenteket róla.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Krisztián » 2011.12.08. 14:02

Kedves András 99,
miért lenne számodra nehéz az Opel-moszkvics? Pont annyi görbület van benne, hogy gyakorolj egy kicsit. Ha van rá lehetőséged, vedd meg és bátran láss neki. Ne félj a kihívástól... :)
Jó, hogy megkérdezted a típusfeliratokat:
a) a motorháztetőből 2x 2 van: egy Moszkvics feliratú páros és egy felirat nélküli - az Opel eredetileg ide alighanem nem iratott semmit, és
b) a csomagtartó ajtajának a jobb fele, amin olvasható az Opel felirat, de ezt az alkatrészt nem jelöli az összeállítási rajz, csak a felirat nélküli baloldalit, alighanem a Moszkvicshoz tartozót. Még választhatóvá sem teszi. Erre meg vagy rájössz, vagy nem....
Hm.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Krisztián 2011.12.08. 22:51-kor.
krisztián
A jó makettező összeragaszt mindenféle makettet, még a legrosszabb tervező munkáját is.
A jó tervező olyan makettet tervez, melyet minden makettező össze tud ragasztani. Még a legrosszabb is.
Krisztián
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: andras99 » 2011.12.08. 14:04

Végül is tényleg miért ne? Úgy is közeleg a karácsony...
Kép
andras99
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Krisztián » 2011.12.08. 22:48

Na ugye! Hajrá. [wakka]
Remélem nekem is lesz lehetőségem, hogy a két ünnep között alkossak valamit. :(
krisztián
Krisztián
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: andras99 » 2012.01.15. 16:58

Hát megvettem a makettet, de az enyémhez nem mellékelték a gumik lézervágott futófelületét.
Kép
andras99
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

Vissza: Újdonságok, makettbemutatók