Bódis Péter diorámái

Dioramas

Moderátor: János

Re: Bódis Péter diorámái

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.02. 18:17

A koncepció és az elrendezés nekem tetszik. A zsákok még mindig kicsit testesebbek mint amit én ideálisnak tartanék. Ha megázik egy homokzsák szinte lefolyik a sarkainál. Nem tudom megoldható e hogy bevizezni a zsákokat és még kicsit lenyomkodni őket. A zsákok szájait tedd a másik zsák alá, mintegy "kötésben", úgy talán még jobb lehetne. Esetleg pár sérült is lehetne köztük, + lövésnyomok.

Innét lesd le a technikát:
Kép
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2015.11.02. 18:36

Csajka, lőszeresláda, ezeken kívül nekem sem jut más az eszembe. Esetleg még egy kialudt tábortűz lehetne, persze csak valami kisebb méretű.
Most jutott eszembe, ha felhagyott lőállás, biztosan lennének ellőtt hüvelyek is szétszóródva.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2015.11.02. 22:59

Köszönöm az észrevételeket és az ötleteket. [Hello]
János tőled kérdezem hogy pontosan mely területeken látod a homokzsákok hibáit, csak azért hogy kijavíthassam? Egy dolgon nem tudok már változtatni, a homokzsákok helyzetén ugyanis le lettek ragasztva. Sajnos a zsák szájainak helyzetét sem tudom megváltoztatni. A lapításon én is gondolkodtam és meg is próbáltam, valamit sikerült, de inkább majd a festés után próbálkozok, ugyanis tervezem hogy egy kis folyékony faragasztóval megcsepegtetem, hogy megkössem a benne lévő földet és fixáljam. A lövésnyomok és a töltényhüvelyek jó ötlet, nem tudom hogy legyenek-e puska lövedékek is egy két helyen szétszórva vagy csak a légvédelmi lövedékek illetve a hüvelyek. A tábortűznél meglátom hogy mennyi helyem lesz.

Még egyszer köszönöm az ötleteket.
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.03. 07:56

Ha már le vannak ragasztva a zsákok, akkor nincs mit tenni velük. A festést várom, remélem jól eltalálod a zsákok színét.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2015.11.03. 12:30

Hát igen, a zsákok színe. Pontosan nem is tudom hogy milyen színűre kellene lefesteni. Én a homok színre gondoltam, legalábbis a homok valamilyen árnyalatára.
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.03. 17:18

Alapvetően homoksárgára kellene festeni, de a felső részét kicsit világosítani, szürkésebbre árnyalni, ahol a lábak tapodják, porosodik gondolom.
Ha megfigyeled az alsó részek ahová árnyék vetül sötétebbek, a felső viszont ahová rásüt a nap világosabb.
Kép
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: KisSas » 2015.11.03. 20:15

János írta:Alapvetően homoksárgára kellene festeni, de a felső részét kicsit világosítani, szürkésebbre árnyalni, ahol a lábak tapodják, porosodik gondolom.
Ha megfigyeled az alsó részek ahová árnyék vetül sötétebbek, a felső viszont ahová rásüt a nap világosabb.
Kép

Isten mentsen, hogy "beleugassak" mint a festéshez hozzá nem értő, de a "homokzsák világosabb, ahol süti a nap, sötétebb, ahol nem" - nem megoldható az éppen aktuális megvilágítással? :S
KisSas
KisSas
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.03. 21:49

Sajnos nem. Pont ez lenne a makettfestés lényege, hogy ne az aktuális világításra kelljen bízni ezt a feladatot. Ha éppen egy sok lámpás teremben van a makett (pl Nyitra) akkor szinte minden oldalról egyforma szórt fényt kap. A nap természetes hatása így nem jöhet szóba. Ezért kell a negatív sarkokba egy kis sötétebb pigmentet felvinni, a felső részekre viszont egy kicsit világosabbat. Ha megnézitek az idei nyitrai 3. helyezettet, a fülétől a farkáig egyszínű szürkére van lefestve. Egy játékautónál ez rendben van, de egy makettnél ez már nem elég , ott szükség van tónusok létrehozására. Pont az ilyen kis apróságoktól lesz majd élethűbb a makett, és lesz egyedi darab. Csak azért javasoltam ezt Péternek, mert már tudásban ott tart hogy ezt gond nélkül meg tudja csinálni (ha akarja természetesen).
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2015.11.07. 16:23

Sziasztok!

Haladtam megint és a palánk valamint a homokzsákok festésével folytattam. A homokzsákoknál kipróbáltam a János által tanácsolt technikát és tetszik a dolog. Ez volt az első próbálkozás és nem vittem túlzásba, lehet hogy egy-két helyen nem is sikerült igazán. Lényegében kiválasztottam a zsákok színét. Ezután egy kis festékhez szürke festéket tettem, úgymond sötétitettem. Ezt fújtam a résekbe, lényegében az árnyékos helyekre. Természetesen száradás után fújtam fel a zsákok rendes színét. Így talán sikerült átmenetet készíteni, de nehéz a technika, sokat kell gyakorolni és kísérletezni. A végén egy másik homok színnel, világosabb sárgával próbáltam a fényes felületet ráfújni a tetejére. Mondom, első próbálkozás volt és hogyha esetleg valamit rosszul csináltam nyugottan adhattok tanácsot a jövőre nézve. A homokzsákokat egyébként vizes faragasztóval csöpögtettem meg, így összeállt benne a föld és a zsák is kapott néhány gyűrődést. Tartósabb és szerintem így már hasonlít a valósághoz. Íme a képek:

KépKépKépKépKépKépKépKépKép
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.07. 22:02

Jól csináltad. Ezt a technikát hívják előárnyékolásnak, amikor sötét színnel megfújják azokat a részeket amiknek sötétebb árnyalatúnak kell lenni. A faragasztó viszont pár helyen meglátszik. Legközelebb úgy kéne csinálni, hogy a homokot előre összekeverni a faragasztóval, majd megtölteni a zsákokat, és így még puha állagban a helyükre nyomkodni. Száradás után kő kemények lesznek. A zsákok száját bekötő madzag viszont fekete maradt, ezt én átfesteném ecsettel a zsákok színére.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.08. 15:47

Megkerestem a tecsőn azt a videót amiből sokat lehet okosodni. Bár angol nyelvű, de szerintem érthető egyszerűséggel magyarázzák el a makettek festésének alapjait.
https://www.youtube.com/watch?v=gGPH1BM4e_Q
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2015.11.08. 18:50

János írta:Megkerestem a tecsőn azt a videót amiből sokat lehet okosodni. Bár angol nyelvű, de szerintem érthető egyszerűséggel magyarázzák el a makettek festésének alapjait.
https://www.youtube.com/watch?v=gGPH1BM4e_Q

Jó kis video, okosakat mutat. csak az vele a baj(meg a hasonló videkkel) hogy olyan egyszerűnek tünik, de nekem meg sosem akar úgy működni, ahogy mutatják. hahaha Arról nem is beszélve mennyi zsé megvenni ezt a sok cuccot :)
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.08. 21:35

Na ja, ezek a gyári oktatóvideók részint marketing fogások. De sok ötletet lehet belőlük meríteni, és hát a (rengeteg) gyakorlás sem árt valóban.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2015.11.27. 10:28

Sziasztok!

Folytattam a dioráma építését és a környezet kialakítását. Sima földdel borítottam be az alapot és készítettem el a földsáncot. Száraz környezetet próbáltam imitálni. A küzdőtér helyszínén még egy-két apró repedés is sikerült. A földsáncot megpróbáltam úgy elkészíteni mintha most hordták volna oda, hát szerintem felemásan sikerült. Ezt jelképezné az a néhány fűcsomó is, mintha most ásták volna ki és néhány helyen kilátszik. Nem biztos hogy ez a hatás jön le, ezért is írtam hogy felemásan sikerült. Egyébként "fűvetés" előtt egy sárgás pigmentel kezeltem a földet. A küzdőtéren a kikopott füvet imitáltam, ez szerintem elég jól összejött. A kis dombocskán akartam érzékeltetni hogy ott kezdődik az "erdő", ezért is készítettem magasabb és sűrűbb füvet, valamint kerültek rá bokrok és egy fa. Összképet tekintve a lényeg az lenne hogy ezt a trületet hírtelenjében alakították ki, tehát nem előre megtervezett védállás. A maradék homokzsákokat is felhasználtam. A folytatásban készítek még néhány kilyukadt és picit kifolyt homokzsákot a sánc tetején, aztán rátérek a kiegészítőkre (felszerelés eszközök ládák, lőszerek, stb.), majd a legvégén a makettekre.

KépKépKépKépKépKépKépKépKépKép
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2015.11.27. 10:57

Szerintem egész jó lett. Nagyon szép a fa és a bokrok, a fű is jól mutat. A homokzsák kupac nekem kicsit fura, miért nem rakták azt is a sáncba, de a háború zűrzavarában minden elképzelhető. Az elrendezés is jól sikerült, pár keréknyom talán még lehetne a jármű körül . A többi kiegészítővel még pazarabb lehet. Arra ügyelj, ne legyen túlzsúfolt, a kevesebb néha több.
János
Moderátor
Moderátor

ElőzőKövetkező

Vissza: Dioráma