Kikötő az 1800-as évek második feléből

Dioramas

Moderátor: János

Re: Kikötő az 1800-as évek második feléből

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.09.27. 20:09

Sziasztok,

@Akkokoko,Bobafett: valóban egyszerűbb lett volna pl. XPS lapból csinálni, de szerettem volna ezt a részt is papírból elkészíteni.
Kicsit kísérleteztem is, ennek eredményét láthatjátok a képeken. Az előző posztnál egy elnagyolt papírborítást láttatok, „valahogyan odakerült” kövekkel. Mindkét anyagnak megvan az előnye, de egy számomra új technikával hoztam összhangba őket:

Normál A4-es, 80 grammos papírt nagyon összegyűrtem, majd kissé kiterítettem. Ezután szabálytalan alakúra tépkedtem, és megkentem sima fehér faragasztóval az egyik felét. Mindezt óvatosan,hogy a gyűrődések megmaradjanak. Az így kialakított darabkákkal borítottam a papírt, és a kövek egy részét is. A módszer előnye, hogy felhelyezés után nagyon jól alakítható volt az anyag. Nem kapkodtam, tavasszal és nyáron alakítgattam ki a végleges formát. Ezután parafa reszeléket készítettem, bizonyos részeket bekentem ragasztóval és beleszórtam a reszeléket. Csiszolással finomabb port kaptam,ezt is szórtam,persze óvatosan.
Így kialakult egy viszonylag tagolt felület, ezt festem és kap a végén bokrokat, fákat is.

Így -méretében- a kikötőm egyik végéhez értem, ez egy tengerre néző sziklás szirtet fog ábrázolni.

Közben a másik végét is elkezdtem kialakítani, mert nem hagyott nyugodni az, hogy a raktár hátsó ajtajai közvetlenül a vízre nyílnak, továbbá a ház udvara is elég befejezetlen volt.

És ha már nekiálltam, akkor meglejtettem a partot, így lett a diorámának egy olyan része ami természetes lejtéssel fut a tengerbe.

Ezen a részen egy kisebb épület talapzata is megtalálható, továbbá egy csónakkikötőt is kialakítok.

A benépesítésén még gondolkodom, kellene vagy ötven ember, meg vagy öt-tíz szekér….

De közben már nagyon építenék hajót is…

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2020.09.29. 16:54

Nekem tetszik ez a sziklás megoldás.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.10.03. 21:58

Folytattam a munkát, a parafás reszelékkel fimomítottam az összképet.
Ezután megkezdtem a festést, akrillal. Ettől féltem, de aztán kezdett kialakulni. Szinte minden technikát használtam: a fű festése, a sziklák élének a szárazecsetelése, a parafa őrleménynél bemosás. Ezt még különböző pasztellreszelékkel árnyaltam is. Persze ezt nem lehet egyszerre megcsinálni, nem is volt célom. Az elkövetkezendő napokban még finomítani fogom a színeket.

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2020.10.07. 17:27

Nagyon élethű lett.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.10.10. 23:40

Köszi Gaccso kolléga !

Közben elkészült a növényzet, és hozzáigazítottam a meglévő modult is . Ez annyit jelentett,hogy a nyugati kazánház mögötti kopár területen is kertészkedtem, és egy fát is kapott.

Az építés szempontjából a kikötő egyik végéhez értem. Bővítés, benépesítés egyenlőre nem lesz, de azért még finomítani fogom a későbbiekben. És persze az üres területre egy épület fog kerülni a későbbiekben, de ezt még meg kell rajzolnom, és el kell készítenem...
Jó pár dolgot kipróbáltam ezen a részen. Az elején féltem egy kicsit a megvalósítástól, azért is fejeztem be előbb ezt a részt. Az eddigiekkel elégedett vagyok, hasonló stílusban a világítótorony sziklái következnek.

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2020.10.12. 19:37

Ha összeállítod elfér még a napapaliban? Nehogy a végén új lakás kelljen! [biggrin]
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.10.12. 21:19

Gaccso írta:Ha összeállítod elfér még a napapaliban? Nehogy a végén új lakás kelljen! [biggrin]

Összeállítva komoly méretű darab...Ezzel a hozzáépítéssel elértem -ha nem is a lehetőségeimnek- de a szabvány 150 cm-es rétegelt lemez határait. Az lesz ugyanis az alapja a diorámának,arra fogom ragasztani a tengert, és kap majd egy szép szegélyt is. A felépítmény továbbra is polcon lesz, az alap pedig? Még én sem tudom... De a pormentes tárolást meg kell oldanom valahogy [rolleyes]
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.10.17. 22:51

Nekiálltam a "nagy szikla" kipofozásának is.

Először ezt is lefestettem fehérre, és többféle szemcseméretű parafareszelékkel megszórtam. Ugyanezt tettem az úttal is, de oda csak a legfinomabb,sziszolással készült por ment. ezután a "durvább" helyeken faragasztóba, a finomabb felületeknélpedig CA ragasztóba szórtam még a cuccból. Száradás után festettem. Mág árnyalni fogom (bemosás,szárazecsetelés),és megszórom pasztellel is.

A feltöltött képeket elnézve az oldalsó, nagyobb felületen elment volna még sokkal több tagolás, túl homogénnek tűnik... Lehet hogy a növényzet megoldja :S Az is bekever,hogy a monitoron alapra nagyításban látom...

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.11.07. 17:30

Közben elkészült a hegyoldal, és az utat is megváltoztattam.

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2020.11.08. 20:52

Nagyon élethű, jól néz ki!
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.11.08. 22:15

Visszatértem a kikötő másik végéhez, pontosabban az oda elképzelt épület megvalósításához.

Ez pedig a Tököli Szent Anna kápolna, a hozzá tartozó kereszttel, illetve haranglábbal.
Tudomásom szerint ez az épület a Csepel-sziget legrégebbi, ma is álló épülete. Az egykor itt fekvő Bagamér település temploma volt.
Az eredeti:
https://www.turautak.com/cikkek/varak-- ... polna.html

https://www.google.com/search?q=szent+a ... e&ie=UTF-8

A makett, a hajósok Szent Anna kápolnája:

A neten található képeket kiegészítettem a saját fényképeimmel, így kezdtem a munkát. MS Paintban rajzoltam, majd publisherben csökkentettem a bitképet 17, majd 13 százalékra. A nagyobb méret volt a léptékhelyes, de túl nagy volt a környezetéhez képest,így inkább csökkentettem picit, abban bízva hogy senki nem fog sublerrel ellenőrizni…
Ahogy láthatjátok csak az épület fő részeit rajzoltam meg, a többi az összeállítás során lett hozzáalakítva.

A nyomtatásnál derült ki számomra hogy jóval sötétebb a tónus a vártnál. Ettől az ajtó mintája, és az ablakokon található textúra eltűnt. Az ajtót újrarajzoltam, az üvegekre pedig egy osztást raktam, mivel valamikor az ablakokat valóban rács védte, ennek nyomait az ujjáépítés során megtalálták.

Ami a haranglábat illeti: A jelenlegi formájút semmilyen múltbéli dokumentum nem igazolja, így én is szabadjára engedtem a fantáziámat, és a János Mester által - kb 2012-ben- esztergált harang felhasználásával készítettem el.

Összegezve:
Régen építettem -a hagyományos értelemben vett- kivágót, és ez azért meg is látszott ezen a munkán. Utólag jöttem rá sok régi praktikára, amitől az összkép jobb lett volna.

De nem fogom újjáépíteni, viszont a következő kivágónál alaposabb leszek.

Emelkedett hangulatban telt a munka; elérkeztem a kikötőépítés végéhez. Ez csaknem nyolc évi, több kevesebb megszakítással tarkított munkát jelentett. Ahogy azonban a kezdetekkor írtam: „ez a kikötő nem lesz kész soha”, finomítgatni, az új részeket benépesíteni mindenképp szeretném a későbbiekben, de lehet hogy bővítem is a jövőben.

Ami viszont kicsit elszomorít: Azok a remek szakik, akik bábáskodtak a születésénél nincsenek jelen -legalábbis aktívan- a fórum életében. Ez alól természetesen Gaccso kolléga a kivétel . És új, aktív tagok, építések sem nagyon vannak. Remélem ez egy átmeneti állapot, és egyszer csak beindulunk újra…

A közeljövőben egy szép, napsütéses napon összeállítom és lefényképeztetem a teljes kikötőt, és megosztom veletek.

Addig is jön egy kis hajóépítés!

Üdv: Józsi

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2020.11.09. 16:51

Nekem tetszik a kis kápolna. Szép lett a struktúrája, visszaadja a valóságos kinézetet. Nem kis munka volt ez a kikötő, örülök, hogy a végére értél.
Várom a teljes makettről a képeket, addig magamban tartom a gratulációt. :)
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2020.11.16. 22:34

Köszi Gaccso, igyekszem...

A hajóépítéssel párhuzamosan nekiálltam a dioráma talapzatának, és egy teljesen új színezésű viz is készül.

A talapzat:
Fenyő képkereteléc, kétszer vizesbázisú, selyemfényű lakkal kenve.
A fűrészporos tapétát pedig 3 mm-es farost lemezre ragasztottam. Fontos,hogy a hordozó mindkét oldala ugyanazt a bevonatot kapja, különben görbülhet. A tapétát PVC ragasztóval ragasztottam.
A teljes méret: 172x55 cm

Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép,Kép
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

Előző

Vissza: Dioráma