Lamberg kastély - Mór

Buildings

Moderátor: Gaccso

Lamberg kastély - Mór

HozzászólásSzerző: kocka557 » 2013.05.27. 21:11

Üdv mindenkinek!
Az Off témáknál bemutatkoztam, és többek bátorítására az alábbiakban a jelenleg épülő makettem készítését, tanulságait osztom meg veletek.
A makett nem teljesen papír alapanyagból épült - a váz farostlemez - dekoráció, kiegészítők viszont rajzlap és karton.
Csak hobbi szinten foglalkozom makettekkel, nem is rendelkezem nagy tapasztalattal, inkább csak kikapcsolódásként vonz az épületmakett.
A fényképeken nézzétek el a nem megfelelő háttér választást.
Téma a Móron található Lamberg kastély 1:87-es makettje.
Kezdés: Sok információgyűjtés, méretvétel (mivel ekkor még nem volt alaprajzom) fiammal egy 30 méteres mérőszalaggal körbemértük az épületet, majd távoli fotó alapján kiszámoltam a magasságokat. (kicsit sem néztek idiótának mikor méregettünk)
Mivel előző makettemnél bevált a 3 mm-es farostlemez (egy oldalon fehér festett) úgy döntöttem ez is abból készül.
Kép
Az ablakok, nyílások helyét egy saját készítésű maróasztallal vágtam ki, majd több egyforma lapot összefogva csiszoltam egyformára
Kép
Kép
Az íves részek papírtörlő belső hengeréből származnak, ennek volt megfelelő átmérője, ezután - mivel szerettem volna látni, hogy milyen lesz a végeredmény - a főbejárattal kezdtem az építést
A burkolás színazonosra nyomtatott rajzlap - az eredeti mintát a kastély egy vakolatdarabja szolgáltatta
Kép
Kép
Kép
Úgy éreztem tűrhető lett tehát folytatom.
Az első szintnél körbefutó perem több réteg karton profilra vágva majd ragasztva, illesztve. A homlokzati díszítések két réteg rajzlap, egy az alap, a másik pedig a csíkozás. Lábazat vastagítva. A főbejárat köríve műgyantából készült, előbb egy formát faragtam, majd erre kentem a műgyantát. Egy Ebalta Spachtel nevű anyagot használok - hasonló mint az autógitt - 10-15 perc alatt köt és nagyon finoman is lehet vele dolgozni.
Következő a bejárat befejezése - a kinézett végett
Kép
(az erkély nem igazán tetszik, lehet, hogy lecserélem)
Majd jöhetett a többi fal elem is, lassú pepecselő munka, aztán a részleges összeillesztések
Kép
Kép
Kép
Kép
Itt csak a látvány kedvéért raktam körbe (nem minden elem van jó helyen)
Kép
Az ablakkeretek két réteg karton, utólag festve majd helyre ragasztva
Az ablakok nyomtatható írásvetítő fóliából készültek - a belső rács lett nyomtatva barnára
Ezután kísérletezés az ablakrácsokkal, forrasztókeret készítés, az M4 menet emelkedése jött be a megfelelő osztásnak minden harmadik menetbe huzal = 8 függőleges szál minden rácson (az eredeti is 8-ból áll)
Sajnos csak a tetejére került némi díszítés, az apró darabok meghaladják a képességeimet.
Kép
Kép
Kép
A rácsok ívelését sablonnak végeztem
Kép
Kép
Végeredmény a festett felrakott rácsok
Kép
Kép
Kép
Illesztési hézag csak azért van mert még nincs ragasztva, csak egymás mellé állítva.
Mára ennyi, folytatás következik - a beltér
kocka557
Fórumozó
Fórumozó

Re: Lamberg kastély - Mór

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.05.27. 21:55

Egyszerűen káprázatos. Csak keresgetem az államat a padlón.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.05.27. 22:44

Gyönyörű ez a kastély, minden elismerésem!
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2013.05.27. 23:06

Nagyon szép tetszetős, ám én csak a ''makettek'' közé tettem volna ugyanis ha a tartószerkezet fa nem egészen illik ide szerintem túlnyomó részben kéne papír vagy karon legyen, én is használok kiegészítőket, de azok a díszítésre vagy olyan elemek részére szolgálnak amelyeket nem lehet papírból megcsinálni, pld. kilincsek, antennák, ablaküveg, merevítők tengelyeknek vagy szárnyaknál ha repülőről van szó. A harckocsiknál is a tengelyt amin a torony fordul még azt is papírból csináltam. De ha elfogadják a moderátorok akkor nem szóltam semmit.
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: kocka557 » 2013.05.28. 08:09

wittman írta:Nagyon szép tetszetős, ám én csak a ''makettek'' közé tettem volna ugyanis ha a tartószerkezet fa nem egészen illik ide szerintem túlnyomó részben kéne papír vagy karon legyen, én is használok kiegészítőket, de azok a díszítésre vagy olyan elemek részére szolgálnak amelyeket nem lehet papírból megcsinálni, pld. kilincsek, antennák, ablaküveg, merevítők tengelyeknek vagy szárnyaknál ha repülőről van szó. A harckocsiknál is a tengelyt amin a torony fordul még azt is papírból csináltam. De ha elfogadják a moderátorok akkor nem szóltam semmit.

Kérek egy moderátor, hogy a fentiek figyelembe vételével esetleg helyezze át az írásomat a megfelelő helyre, vagy értesítsen róla ha itt is jó helyen van!
Nem szeretnék már az elején rossz helyre bejegyzéseket írni.
Ha megkaptam a visszajelzés csak utána folytatom a leírásomat.

Köszönettel
Kocka
kocka557
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2013.05.28. 15:37

Nagyon jó helyen van itt ez a csodaszép makett. Mivel a a papír gyakorlatilag fa-rost-ból van, ezért a fa-rost-lemezt nem nevezném idegen anyagnak, én vastag kartonnak fogom fel, másrészt pedig a külső részére felragasztott karton dekorációk megerősítenek a döntésemben (főképp az után, hogy kifejezett kérésem volt, hogy ezt az építést menetében is láthassuk).
Csak gratulálni tudok ehhez a szép építéshez, kéretik továbbra is bemutatni a többi alkotórész készülését.

Üdv: modi.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.05.28. 18:51

Szerintem is maradjon itt. Battka esetében is elfogadjuk, hogy nagyrésze idegen anyag, ez esetben is eltekinthetünk tőle. Természetesen nem vagyunk egyformák, és ez alapvetően jó. Van aki a "csak papír" híve míg másoknál, (mint nálam is) a cél szentesíti az eszközt, és a maximális érdekében bármit beépítek egy makettbe.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: kocka557 » 2013.05.28. 19:58

Sziasztok!
Megkaptam a visszajelzés miszerint megfelelő helyen járok, tehát folytatom a leírásomat.

Eredetileg csak a külsőt szerettem volna minél pontosabban elkészíteni, de mikor részlegesen készen voltam nagyon üresnek éreztem a belsejét, mivel az ablakokon keresztül át lehet látni az egész épületen. Ez szerintem nem éppen valósághű, ezek után döntöttem először arról, hogy a belső válaszfalakat is megépítem.
Ehhez persze az egész épületet be kellett járnom a falak, ajtók helyzete miatt - szerencsére városi könyvtár és a folyóirat-olvasó is itt működik. Mikor végigjártam a belsőt akkor jött az ötlet, hogy a bútorozást is elkészítsem. Csak egy szóbeli jóváhagyásra volt szükségem, hogy fényképeket készíthessek saját célra. Szerencsémre a könyvtáros - nagyon barátságos - felajánlotta, hogy van valami ragaszgatott tervrajzuk de csak a második szintről. Én felajánlottam, hogy beszkennelem A/0-ban és kinyomtatom egy lapra így megkaptam a terveket is, az alsó irodákat is a könyvtáros - ő az intézmény vezetője is - segítségével jártam be és készítettem a szükséges fotókat. Jelenleg már csak két helyiség van ahova nem jutottam be, nem volt kéznél kulcs, oda majd a portással - ismerős.
Na ennyi a történet, a képek:
A jobb oldali épület szárny válaszfalai
Kép
kicsit közelebbről
Kép
Kép
A folyóirat olvasó bútorzata
Kép
Kép
A bútorok két réteg rajzlapból készültek középtölgy színű Xiladecorral mázolva, ez áll a legközelebb az eredeti színhez.
A falak 3 mm-es habkartonból - Sintrex -vannak. Kár, hogy nem előbb tudtam erről az anyagról, akkor talán a fő falak is ebből készültek volna
Az olvasóterem, és ahogy bővülnek a bútorok. A járófelületek nyomtatott parketta és taposóminták.
Kép
Kép
Kép
Kép
itt ideiglenesen a falak is a helyükön vannak
Kép
Olvasótól balra egy fazekasműhely található
Kép
A két kis bútorról a képet a méretek végett készítettem
Kép
Kép
itt már a véglegesen helyre ragasztott bútorzat és a falak láthatók
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
A kastély közepén egy kiállítóterem van, a teremben egy 2012-es kiállítás képei
Kép
Kép
Kép

Az ajtókat 0,5-ös mahagoni furnérból készítettem, a kilincsek réz huzalból vannak.
Jelenleg itt tartok. Tervem közt szerepel a teljes belső világítás - mennyezetbe épített fehér SMD LED-ek, a külső bejárati lámpa már működőképes de még nincs róla felvételem, ha lesz felrakom.
Várom az észrevételeket, javaslatokat, ötleteket.
kocka557
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.05.28. 20:10

Csak ismételni tudom magamat:
Gaccso írta:Egyszerűen káprázatos. Csak keresgetem az államat a padlón.

Arra, hogy a világítást is beszereled, már nem is tudom mit mondjak.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: János » 2013.05.29. 11:17

Csak ámulok és bámulok, lábtörlő, radiátor, vendégkönyv, szóval minden megvan. A világítással pedig felkerül a pont az i-re.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: solo » 2013.05.29. 12:06

Nagyon profi kivitelezés. [thumbup]
Kép
solo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2013.05.29. 15:58

Nekem is nagyon tetszik, a belső is igen hangulatos, csak így tovább!
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: kocka557 » 2013.05.29. 20:02

Köszönöm az elismeréseket, a bal szárny válaszfalai:
Kép
Kép
És a bejárat világítása, sajnos egy kicsit zajosak a képek, nem akartam vakut használni:
Kép
Kép
Kép
Kép
kocka557
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.05.29. 20:07

Ha így kiviszed szürkületen egy kis természetes környezete, kattintgatsz pár fotót, senki sem mondja meg, hogy nem az igazit fotóztad.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: kocka557 » 2013.05.31. 20:08

Mai termés, készül az irodák berendezése, az éleket még festeni kell
Kép Kép
kocka557
Fórumozó
Fórumozó

Következő

Vissza: Épületek