USS Missouri (1:100 !!!) GPM-242

Watercrafts

Moderátor: Gaccso

USS Missouri (1:100 !!!) GPM-242

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2011.04.08. 18:52

Mióta elkezdtem a papírmakettezést azóta kacérkodtam a gondolattal, hogy egyszer kéne építeni valami igazán nagyot! (tudom van aki mindent minnél kisebbe szeret építeni, na én pont fordítva). Nos ennek a kész mérete 2,7m lesz :)

Sokáig gondolkodtam, hogy mi legyen az, végül az USS Missourira esett a választás. Hozzá kell tennem, hogy nem biztos hogy ez lett volna a kiszemelt, de meg kellet felelnie pár feltételnek, úgymint:
-Második világháborúl csatahajó legyen.
-Minnél frissebb tervezésű makett legyen egy nagy gyártótól. (beszerezhetőség)
-És hogy tényleg nagyon részletgazdag makett legyen.

Tán az utolsó a legfontosabb, jópár makett ezen bukott meg, szivem szerint a Yamatot akartam elöször, de még a Haninski makettja sem volt elég részletes ekkora mérethez.
Ez viszont állítólag 6500db (leszámolni nem fogom :) ), 36 oldal, szóval remek.

Tehát végül ez lett kiválasztva, megis vettem, majd jöttek a problémák. Ugye a gyári 1:200-as méretezésű, szükség van egy jó minőségü scannelésre. A3-ban scannelni nem is olyan egyszerű mint elöször gondoltam, nem nagyon tudtam megoldani sehogyan. Aztán végül egy egész más témájú levelezőlistán kértem segítséget és szerencsére egy nagyon rendes srác megszánt és be tudta scannelni kiváló minőségben a nyomatot.

-Második probléma (bár erre már joval elöbb gondoltam) hogy a 100%-os nagyítás miatt A1-ben kéne nyomtatni. Nos egy ilyen nyomtató horror árban van, kilőve. Nézegettem cégeket, szintén horribilis áron vállalnak ilyen méretű nyomtatást. Úgyhogy a probléma még megoldatlan, jelenleg a következőt tettem: Beszereztem egy A3-as nyomtatót, és a felnagyított képeket öszmozaikozom. Ez egész jól működik a vastagításra szánt lapokkal, de hogy a rajzos nyomattokkal mi lesz még nemtudom. Nyilván a sok aprósággal nem lesz gond, de a nagy felületekkel annál inkább. Na majd meglátjuk. Őtleteket szivesen várok :)

Nos jelenleg éppenhogy elkezdtem, következzen néhány kép:

Kép

KépKép
itt látszanak a mozaikolt lapok már felragasztva kartonra

KépKép
itt meg az építés kezdeti fázisa

Az építés kezdete (emlékeztetőül magamnak is :) ) 2011-04-01
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

Re: USS Missouri (1:100 !!!) GPM-242

HozzászólásSzerző: solo » 2011.04.08. 19:16

Sajnos segíteni nem fogok tudni, de figyelemmel kísérem majd az építést.A hajók nem igazán az én világom, bár tetszenek, főleg ilyen monumentális makettekben.Sok sikert!(irigyellek, hogy ilyen sok helyed van) ;)
solo
Kép
solo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.04.08. 19:23

Na ez állati lesz, én még életemben nem láttam ekkora hajómakettet. Úgyhogy remélem sikerül megoldani ezeket a méretbeli problémákat. Már most látni, hogy milyen óriási lesz ahogy ott fekszik az asztalon a kanapé mellett és az még csak a fele :S Ekkora méretnél valami nagyon jó minőségű nyomtatást kell választani. Elvileg egy olyan nyomda ahol vállalnak digitális nyomtatást tökéletesen megfelel a célra. Az tény, hogy 36 oldal kinyomtatása ígyis úgyis sokba fog belejönni (ebből a 36-ból nem tudom mennyi a sablon amiket már megcsináltál), de ha ekkora fába vágtad a fejszédet (ekkora papírba az ollódat :) ) akkor rá kell áldozni mindenképp, mert máshogy ez nem fog működni. Az meg nem megoldás, hogy A4-es lapokat fogsz egymás után közel 300 darabot kinyomtatni, mert pár töltésnyi patronnal fogod csak túlélni a dolgot. Én úgy csinálnám, hogy mondjuk havonta 3-4-5 lapot kinyomtattatnák digitális nyomdagéppel vagy amennit el tudsz havonta dolgozni és ekkora mennyiséget havi szinten nem nagyon fogod megérezni.
Másik megoldásnak azt lehetne még, hogy valami gyenge minőségűre kinyomtatod (lényeg az lenne, hogy megépíthető legyen és olcsó legyen a nyomtatás) aztán az egészet lefújnád valami jobb minőségű festékkel frankó airbrush-hal. Egy kezdő airbrush készlet a revelltől nem egy nagy befektetés.
Hirtelen ezek jutottak az eszembe.
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2011.04.09. 18:41

Na igen, hogy hol lesz a végső helye még pontosan nemtom, leginkább a lakást kell hozzáalakítani :) Na de ezt még keresztül kell vinnem valahogy az asszonyon is [wakka]

Ami a nyomtatást illeti 24db A3-as oldal az elemek, a 12 volt csak a vastagításhoz szükségesek. A1-es nyomtatásra árat leginkáb csak négyzetméterben megadva találtam a neten 5000-6000Ft körüli áron. na ez legaláb 12 m2....

Airbrush az jó ötlet lenne biztosan, de sztem ahoz nem elég jó a kézügyességem. legalábbis anno probáltam még müanyag repülőknél, de csak bénáztam. (mondjuk megfelelő eszközök sem voltak hozzá az is igaz)
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.04.09. 19:01

Kép
Link hozzá ahonnan be is lehet szerezni mindössze 5090 Forintért

Ajánlani tudom ezt a Revell pisztolyt, én még mai napig ezt használom és semmi baja pedig már jópár éve vettem. Nagyon könnyen lehet vele dolgozni. Árban is szerintem nagyon baráti. Kell viszont hozzá valami ami levegőt ad, ezt is lehet venni a Revelltől, frankó kis palack sűrített nagyon tiszta ...valamit, de azért kár pénzt adni. Amíg nem vettem meg a kompresszoromat addig egy kiszuperált hűtőnek a motorjával adtam neki levegőt egy kis filteren keresztül (ebben az eseten fontos a filter nehogy a hűtőmotorból az olajpára tönkretegye a pisztolyt meg összetaknyolja a festéket ! ).
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2011.04.09. 19:49

köszi a tippet. vajon ilyen kétezer forintos autós kompreszor megtudja hajtani ? a Hajó alját mindenképp fujni fogom, mert nincs az a nyomtatópatron ami kibirna ennyi telített pirosat :)
filtert miböl csináltál ?
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.04.09. 20:07

Filtert azt kamrában találtam, talán régen valami benzinszűrő lehetett, valami hasonló, mint ami a régi Skodák AC pumpáján volt. Lényeg, hogy le tudjon benne csapodni valahova az olaj meg megfogja a levegőből a szennyeződéseket. Autós kompresszor szerintem tuti jó lesz rá csak ügyelni kell, hogy ne nyomjon túl sok levegőt a pisztolyra. Ez is megoldható, mert a Start készlet tartalmaz egy nyomásszabályozót. Összerakni az egészet pedig úgy hogy az autós kompresszortól jövő csövet kettéosztod, egyik végére a piszolyt kötöd másikra pedig a nyomásszabályozót amit teljesen megnyitsz. miután bekapcsoltad a kompresszort folyamatosan zárd el a nyomásszabályozót miközben a pisztolyt lenyomva tartod. Addig zárd a nyomásszabályozót amíg egyszercsak nem kezdi el fújni a pisztoly a festéket és voalá....be van állítva a megfelelő nyomás :) Azért kell ez a ceremónia, mert magában az autós kompresszorban nincs nyomáskapcsoló szelep ami egy nyomástartományban működtetné a rendszert és alapból pedig nagy mennyiségű a levegő amit nyom
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Andi » 2011.04.20. 19:38

azta **mindenit**!(bocsánat.. [biggrin] de hát a "projektről" ez jutott az eszembe)
esz eszméletlen jó! Hajrá!!!!!

Nem ez a hajó van az Úszóerődben?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ATTIMON 2011.04.21. 07:53-kor.
Ok: A magyar nyelv rendkívül színes ezért találni benne megfelelő szavakat amik nem olyan primitíven jelzik érzéseinket. Engedelmeddel kijavítottam
Kép
Andi
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: wittman » 2011.04.21. 12:02

Andi írta:azta **mindenit**!(bocsánat.. [biggrin] de hát a "projektről" ez jutott az eszembe)
esz eszméletlen jó! Hajrá!!!!!

Nem ez a hajó van az Úszóerődben?

Telitalálat!!!
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2011.04.22. 19:40

igen, mint már kolléga megválaszolta ez van tudtommal is.
Hamarosan rakok új képeket. kicsit haladt a project, igaz volt jó nagy szívás is.
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Andi » 2011.04.25. 11:00

jaj imádom azt a filmet és gyönyörű az a hajó is. :)
egyébként én is úgy vagyok, hogy mindig nagyobbat szeretnék nem pedig kisebbet. A ferka is át lett méretezve, hogy nagyobb legyen.

Jöhetnek majd az újabb képek!
Kép
Andi
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: wittman » 2011.04.25. 13:14

Nekem abban a filmben július szépe volt a kedvencem :)
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Andi » 2011.04.25. 14:45

:)
Nekem meg Ryback főszakács :)
Kép
Andi
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: ATTIMON » 2011.04.25. 18:46

Tovább ne offoljunk kérem
ATTIMON
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2011.04.25. 18:48

Nos mint igértem itt a folytatás:

Amikor elkészült a vizvonal feletti része a váznak, egyértelmű lett hogy ekkora méretben, hiába 2mm-es karton, nem lesz elég maszív a szerkezet.
Ezért úgy döntöttem, hogy a különböző forumokon már látott megoldást választom, vagyis telibenyomom púrhabbal. Igy elvileg megfelelően könnyű, de masziv szerkezetet eredményez.

Kép
Kép
Kép

Az alábbi képen pedig az 1 másfél perc, amikor unokaöcsém segített levági a sallangokat :)
Kép

az alábbi kettőn, amikor úgy hittem ez a része kész:
Kép
Kép

Ezután megcsináltam az alját is, majd szépen levagdostam, és egybecsiszoltam az egészet. Ekkor kis pihi következett, majd rá 2-3 napra jött a hidegzuhany: A purhab az eredeti (már megkeményedett) méretéhez képest összezsugorodott úgy 5-10%-ot !!!!. szóval az összes helyen behorpadt egy kicsit, pont a lényegét veszítve el az egésznek.
Nem is értem ez hogy történhetett, hiszen a hamra rá volt irva hogy 1 óra után száraz, 24 óra elteltével csiszolható, vakolható.... lol. pedig nemis egyfajtát használtam, tehát még az se mondható hogy az a fajta volt szar minőség, mert a másik fajta is összement.
Na mindegy, jeleleg ott tart a dolog, hogy a horpadásokat ujranyomtam púrhabbal és most csak kb 1 hét elteltével fogok nekivágni a vagdosásnak:

Kép
Kép
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

Következő

Vissza: Vízi járművek