SMS Szamos /Joe711/ 1:200

Watercrafts

Moderátor: Gaccso

SMS Szamos /Joe711/ 1:200

HozzászólásSzerző: Tamás » 2016.02.03. 16:58

Szeretném megmutatni nektek min dolgozok novembertől.
Miután befejeztem a Zetor S50-est, belekezdtem a Joe711 által tervezett Koros/Szamos-ba.
http://www.papermodelers.hu/viewtopic.php?f=25&t=1574
Megtetszett ez a hajó, egyszerűnek tűnt megépíteni és egy hajózást kedvelő magyarnak egy kicsit büszkeség is számomra magyar hajót összerakni. Józsi felnagyította 1:200 –ra, mert nekem 1:250-ben már nem nagyon ment volna. Mellesleg emelem kalapom az előtt aki ilyen vagy ennél kisebb modellbe kezd. Józsi tanácsára kinyomtatták nekem 120g-mos papírra lézer nyomtatón. A színes lézer nyomtatás nem a legjobb megoldás mert hajlamos leválni, megrepedezni a papír felületébe égetett festék, de tintasugaras nyomtatóm nincs, meg aztán ezen a hajón szinte minden fehér, úgyhogy ez is jó nekem. Nyomtatás után az első ami egy kicsit nyugtalanított az a rossz felbontás volt. Sajnos Józsi sem tudott nekem jobbat küldeni. A domború elemek kivágásánál pontatlanságot eredményezhet ha nem figyel oda az ember. Itt látható, hogy mennyire pixeles:
Kép

Még mielőtt elkezdtem volna a fiam megelőzött és elkészítette a saját Szamosát.
Kép

A munkát természetesen az 1 mm vastag konstrukciós elemek elkészítésével kezdtem. Sajnos kivágás után rájötten, hogy vannak apró méretbeli eltérések, ezért a bordákat újrarajzoltam.
Kép

A következő probléma az volt, amikor rájöttem hogy a hajó a hosszanti tengelyéhez képest nem szimmetrikus a jobb és a bal oldal íve. Ez akkor okozott problémát, amikor a nem szétszedhető verziót akartam megépíteni és megpróbáltam összeragasztani az A és 1 –es elemet a már ráragasztott bordákkal. Ezt úgy oldottam meg, hogy az 1-esből csináltam A- és újra ráragasztottam a bordákat. Folytattam a fenék héjazattal, amit szerettem volna festés és gittelés nélkül elkészíteni. Második próbálkozásra sem lett jobb, ezért aztán muszáj volt lefesteni.
KépKépKépKépKép
Amikor összeállítottam a hajótestet, megpróbáltam felragasztani a fedélzetet, ami sajnos nagyobb volt, mint a bordázat. Na ekkor elkezdtem gondolkodni, hogy folytassam-e vagy ne, és azt mondtam magamban, hogy tartom magam olyan jó modellezőnek, hogy ilyen problémákat megoldjak, és folytattam.
KépKépKépKép
Addig vágtam, faragtam a fedélzetet, amíg úgy nagyjából ráült a bordázatra. Az oldalsó héjazatcsíkot a Szamos felirattal újra gyártottam mert kisebb volt. Ezután kezdődött a fedélzet berendezése. Nem volt minden 100 százalékra pontos, de mindent meg lehet oldani.

Itt kell megjegyezzem, hogy maga a modell nagyon ügyesen meg van tervezve és az összerakhatóság szempontjából logikusan elrendezve. Még elfelejtettem mondani hogy a hajót összeállítási rajz nélkül építem, csak az itt található képek alapján. Külön dicséretet érdemel Józsi, hogy nem fekete körvonallal rajzolt, hanem szürkével. A méretbeli problémák szerintem a nagyításból erednek, ami 250-ben még elmegy, 200-ban már javítani kell.

Próbálkoztam cérna korlátkészítéssel, de nem jól nézett ki, túl szoros volt, ezért 0,4-es drótból csináltam. Kicsit vastag, de nem volt más kéznél. Fokozatosan készult el a fedélzet és a felépítmény „berendeséze“. Egy kicsit csaltam a létrákkal, mert lézervágottat használtam a munka gyorsítása miatt.
KépKépKép

A lövegtornyot kicsit magasabbra tettem mint ahogy Józsinak van, de az már úgy marad. A lövegtornyoknál is improvizálnom kellet, mert a meglévő elemekből rajz híján nem nagyon tudtam összeállítani.
KépKépKépKépKép

Valahogy így néz ki most:
KépKépKép
Már nem sok hiányzik a befejezéshez. Józsi meg tudnád nekem mondani, hogy ehhez a fehér békebeli festéshez melyik zászlót kell feltenni?
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

Re: SMS Szamos /Joe711/ 1:200

HozzászólásSzerző: János » 2016.02.03. 17:27

Ügyes munka, kihoztad a makettből a legjobbat amit lehetett. A festés is nagyon szép egyenletes, gratula az egész munkához!
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2016.02.03. 22:44

Minden elismerésem, az eddigi munkád előtt le a kalappal !

Pont idevág a Krisztián által használt gondolat,abból idéznék:
"A jó makettező összeragaszt mindenféle makettet, még a legrosszabb tervező munkáját is.... "

Tényleg nagyon szépen összehoztada hajót, nagyon örülök, hogy nem adtad fel. Éreztem azt a pontot az építésedben amikor meginogtál. Azért is nem zaklattalak, mert nem akartam a döntésed befolyásolni. Örülök annak is, hogy őszintén megírtad azokat a hibákat amiket elkövettem.
Várom a folytatást, és nagyon örülök hogy nem adtad fel ! [Hello] [thumbup]
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Imi » 2016.02.04. 08:09

Szépen megépítetted ezt a hajót a felmerülő nehézségek ellenére.
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2016.02.04. 08:52

Koszonom a dícséreteket, orulok hogy tetszik a munkám. Ez az elso 1:200-as modelem, féltem is tole egy picit, de most már simán belefognák egy bonyolultabb modelbe is, mert nem nagy ordongosség. Talán csak a henger alakú elemek megformázása nehezebb egy kicsit, és a pinzetát is tobszor kell kézbe venni.

János: Csak a hajófenéket festettem zoldre, /a tobbi az úgy van ahogy Józsi megrajzolta/ és pont azt nem fotóztam le, de majd pótolom a hiányosságot. Tegnap elkészítettem és felragasztottam a hajócsavarokat, majd készítek képeket és felteszem. Egyébként nagyon orulok hogy fehér a hajó, mert nem kell élfesteni, amit nem nagyon kedvelek, mert nagyon idoigényes.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2016.02.04. 18:49

Nagyon szép! Várom a kész makettről a képeket!
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Tamás » 2016.02.05. 08:58

Készítettem tegnap egy pár fotót, hát valahogy így néz ki jelenleg:
KépKépKépKépKép
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: zozo » 2016.02.05. 10:20

Jól néz ki, jó, hogy megoldottad az építés közben felmerülő problémákat!
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2016.02.08. 18:43

Kép
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2016.02.08. 21:21

@ Tamás:
a békebeli fehér festéshez a legfelső lobogó passzol: piros-fehér piros, 1 címerrel (az osztrák császári címer). Azért is ezt vettem a legnagyobbra.
Jó munkát, a kiegészítőket is szépen összehoztad.
Múltkor elfelejtettem említeni, de a fiad már most egy igazi "papír hajóács" [thumbup]
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2016.02.23. 18:37

Sikerult befejeznem pár napja a Szamost, de nem volt idom feltenni a képeket.
A nehézségek ellenére orommel készítettem el ez a viszonylag egyszeru modellt és ha Joe véletlenul elkészítenéd a Lajtát, azt is szívesen osszerakom.

BobaFett: Ha majd én is osszerakok egy Szent Istvánt, meg egy Titanicot, akkor elmodhatom hogy „Good, good,“ de addig te vagy a legény a vidéken.
Kép

Tehát egy pár kép, és ezzel befejezettnek tekintem a hajót.
KépKépKépKépKépKépKépKép
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2016.02.23. 20:25

Gyönyörű tiszta, precíz építés. Azt hittem festetted, annyira szép fehér a papír mindenhol, semmi koszolódás. Gratula , szép munka!
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2016.02.23. 23:36

Csatlakozom Jánoshoz, a munkád tisztaságát, már eddig is több építésednél megcsodáltam.
És úgy nézem ezt a munkádat, mint a szülő a gyermekét. Amiket írtál a hibákról: hogy kicsit ilyen, kicsit olyan, szóval nem egy leányálom az építés... Tudom én ezt, de erre mondják felénk, hogy ez is a mi tehenünk borja. [blush]
Ha új kivágót tervezek (lehet hogy még idén...), akkor mindenképp számítok a közreműködésedre! :)

Üdv: Józsi
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2016.11.24. 15:25

Szépen sikerült
Nagyon tetszik a kivitelezés, szép építés, gratulálok!
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

Vissza: Vízi járművek