Sms Novara

Watercrafts

Moderátor: Gaccso

Sms Novara

HozzászólásSzerző: Imi » 2014.12.30. 09:12

Sziasztok!

Végre én is nekikezdtem a következő makettnek, az Sms Novara-nak, a Modelik Helgoland 1:200 kivágójából. Jelenleg a vázat építem, a vízvonal alatti rész van kész eddig.
KépKépKép
Nem mondom, hogy tökéletes, de még most rázódok vissza ebbe a világba, ráadásul kisebb pontatlanságokat is felfedezni véltem a kivágóban, majd a borításnál elválik, mennyire jelentősek. Viszont a bordázat meglehetősen ritkás, a legnagyobb köz 9,9 cm, ezért beraktam némi merevítést.
Ahogy közeledik a borítás felrakása, úgy erősödik bennem a gondolat, lehet át kéne festeni a hajót, legalább részlegesen. Mert a fenék részt vörösre festette a kivágó, viszont a neten talált képeken leggyakrabban zöld az alja. Esetleg ha valakinek van a színekkel kapcsolatosan infója, megköszönném, ha megosztaná velem.
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

Re: Sms Novara

HozzászólásSzerző: János » 2014.12.30. 10:21

Szép kezdés. Látom már előre gondolsz a lehetséges problémákra, és javítod a szerkezeti hibákat.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.12.30. 11:35

Üdv a fedélzeten! :)
Már vártam ezt az építésed nagyon, mostanában nem nagyon bukkan fel a fórumon új hajóépítés...
A színnel kapcsolatban nem foglalkozik vele a szakirodalom, de nekem is az a véleményem, a zöld a jó választás a vízvonal alatti részre.
A monitoroknál is zöld volt a vízvonal alatti rész 1892-től 1917-ig, de hangsúlyozom a források elég mostohán kezelik ezt a kérdést.
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: zozo » 2014.12.30. 14:12

Én is úgy tudom, hogy zöldet használtak,de ennek jobban utána kéne nézni!
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2014.12.30. 15:05

Elég meglepő hogy ilyen ritkán tették bele a merevítéseket, főleg hogy hajóról van szó. Nem építettem még hajót de a saját építéseimből kiindúlva ez a távolság már igen komoly deformitásokat eredmémyezhet a későbbi sok fogdosáskor, tapogatáskor. Értem ezalatt hogy a borítóelemek behajlanak, meggyűrődnek. De nagyon okosan előreláttad a dolgokat és szerintem kiküszöbölted ezt a problémát. [thumbup]
Csak így tovább.
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Imi » 2014.12.30. 19:22

Köszönöm, és akkor biztosan festeni fogok :)
Ma volt időm foglalkozni vele, így felkerült a vízvonal fölötti vázszerkezet is. Ezután a fenék borítólemezeinek illesztései alá való csíkokat ragasztottam fel. Kicsit zavart az így kialakult kb 0,2 mm-es lépcső, így a csíkok közeit is kitöltöttem egy réteggel. Ezzel tovább merevítettem a szerkezetet meg gyakoroltam legalább kicsit a lemezek ívre hajtogatását (egész tűrhető lett, de azért sikerült vagy két csúnya hibásat is produkálni, egyiknél be is kellett vágnom a papírt, de szerencsére ez nem fog látszani)
A képek:
KépKépKépKép
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.12.30. 21:18

bodispeter88 írta:Elég meglepő hogy ilyen ritkán tették bele a merevítéseket, főleg hogy hajóról van szó. Nem építettem még hajót de a saját építéseimből kiindúlva ez a távolság már igen komoly deformitásokat eredmémyezhet a későbbi sok fogdosáskor, tapogatáskor. Értem ezalatt hogy a borítóelemek behajlanak, meggyűrődnek. De nagyon okosan előreláttad a dolgokat és szerintem kiküszöbölted ezt a problémát. [thumbup]
Csak így tovább.

pedig általában ilyenek szoktak lenni. 5-7cm az átlag. A 10 azért már tényleg elég húzós, de pl. a titanicnál volt középen sok ekkora, én nem volt vele gond. Leginkább azért mert egy hajó álltalában úgy épül, hogy amikor a test megépül, ahhoz már nemnagyon kell nyúlni, csak ha egy nagyobb felépítmény elem elkészül. akkor is szépen elvan a tartójában.

De persze plusz merevítés sosem árt, Imi jól csinálta.
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2014.12.31. 21:10

Már én is vártam ezt az építést.
Jó kishajó ez, sem-nem nagy sem nem erős, de gyors hajó volt.
Így fejjel lefelé fordítva (és félig burkolva) jól látható, mi volt a nagy sebességének a titka: ez a törzs inkább hasonlít egy versenykajakhoz, mint egy nagy hadihajóhoz, karcsú, elegáns és áramvonalas.

Ami a nagy bordaközöket és elégtelen merevítést illeti, párszor kifejtettem már, hogy merevítésből sohasem elég, a törzs a hajó alapja, nem lehet gyenge és nem horpadhat be az oldallemez, de ami még fontosabb, a gerincnek és a bordáknak ki kell merevítenie a hajót, nem csavarodhatnak.

Ami a KuK hadihajók zöld vízvonal alatti festését illeti, nincs rá igazán semmilyen bizonyíték, hogy zöld volt, azonban a Bécsi Hadtörténeti Múzeum minden hajómakettjének zöld az alja, és annál hitelesebb forrást, KuK hadihajók festéssémájára nem tudok.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2015.01.02. 09:04

Hajó kell ide tobb, egyetértek Joe-val. A kivágó maga elég részletszegény, gondolom foljavítod. A plusz bodrázat is jó otlet volt. Festeni fogod, vagy marad az eredeti? Mi a kulonbség a két hajó kozott?
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Imi » 2015.01.02. 10:39

Ma sikerült befejeznem a fenék beborítását és szerintem egész jó lett. Persze vannak hibák, amiket a lámpafény szépen ki is emel, de első lévén rosszabbra számítottam, élfestéssel egész vállalható lenne. Ami szintén pozitívum, hogy most már tényleg meglepően merev a test.
KépKépKépKépKép
A vízvonalnál azért állnak kicsit furán a lemezszélek, mert ott még nincs ragasztva, mert felső rész burkolatát rápróbálva úgy láttam, a két rész fedéssel illeszkedne. Ez viszont nem szimpatikus nekem, ezért a piros lemezek felső részét még vissza fogom vágni, csak ezután ragasztom majd le.
Közben kivágtam a felső rész borításait is, valamint azokból az ablakokat. Még az elején első lépésem volt, hogy biztos ami tuti alapon lemásoltam a kivágót, így abból származó csíkokkal megpróbáltam a lemezelést imitálni, valamint vannak négyszögletes kiemeléssel készült ablakok grafikusan megjelenítve, ezeket is a másolatból vágtam és emeltem ki. Az ablakok kapni fognak esővédőt, ami jelen állás szerint fénymásoló papírból vágott keskeny, 2,8 mm hosszú csíkokból készül majd (a fenék részen próbaként párat feltettem), valamint rézvezetékből keretet (egy helyen ez is bekerült próbaként, de ragasztás nélkül).
KépKép
A keretekkel kapcsolatban megint kérdeznék: maradjon rézszínű, vagy fessem le ezeket is?
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Belaruser » 2015.01.02. 14:53

Szépen alakul! Nagyon jó az építése és a festése is egyaránt. [thumbup]
Belaruser
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2015.01.02. 16:53

Tempósan haladsz, és szépem is. Jól összejött a fenék, még ha nem is fested át, így is jól mutat.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2015.01.03. 10:28

Szép lett.
Különösen azért érdekel az építés, mert a kivágó nekem is megvan, jó, hogy írod a kivágó hibáit, mert így tudom mire kell majd odafigyelni.
Eléggé "szmötyis" az oldallemez textúrája, bár lehet, hogy a közeli fényképezés miatt, ha nagyban is látszik, lehet érdemes lenne lefesteni...
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Imi » 2015.01.03. 12:48

Az oldala biztosan festve lesz, mert a lemezelés fénymásolatból van, a vízvetők pedig sima fehér papírból. Ez persze magával hozza a felépítmény festését is az egységes szín miatt. A fenék festése a korábbiakban már eldőlt, így lényegében csak a fedélzet és a csónakok fa mintája marad részben érintetlen, vagy talán az sem.
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2015.01.04. 22:34

Nagyon jól állsz, gyorsan és szépen építed ! A hajófenék is nagyon pontos lett, öröm a szemnek.
A feljavításaid is szimpatikusak, nagyon részletgazdag hajó lesz.
Viszont ha a fedélzet és a csónakok textúrája szép, és élethűen van a fa megjelenítve, akkor én mindenképp megtartanám az eredeti nyomatot.
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

Következő

Vissza: Vízi járművek