Kaiten hadihajó (ex SMS Danzig) / Free / 1:250

Watercrafts

Moderátor: Gaccso

Kaiten hadihajó (ex SMS Danzig) / Free / 1:250

HozzászólásSzerző: Destyn » 2013.11.09. 16:17

Szevasztok!

Egy rövidebb szünet után, ismét itt vagyok egy újabb projektel.
A mostani építésem alanya az eddigiekkel ellentétben egy hajó lesz. Névszerint a japán sógunátus Kaiten nevű hadihajója.

A hajóról magáról annyit, eredetileg ez a hajó a Porosz Haditengerészetnél kezte meg a pályfutását 1853-ban SMS Danzig néven. A hajót később 1864 megvásárolta a Japán haditengerészet, és onnantól Kaiten néven szolgált, egészen 1869-es elsüllyedéséig. A hajó lényegében (legalábbis amit sikerült megtudnom róla.) egy lapátkerekes, vitorlás, gőzhajtású fregatt, vagy korvett. (A források alapján nem bírom egyértelműen eldönteni)

Itt van két kép az eredeti hajóról:
Kép
Kép

Ennyit a hajóról magáról. A részletesebb leírás készítését a nálam szakavatottabbakra bízom.

A makett maga ingyen letölthető innen:http://shikisha.net/ship/index.htm
A méretarány eredetileg 1:144 , de én praktikussági okokból (és mert ez a méretarány szimpatikusabb) átméreteztem 1:250-esre.

Na de elég a beszédből, íme néhány kép a kezdésről:

Valami ehhez hasonlót kell kihozni a kivágóból:
http://www.papermodelers.com/forum/atta ... n-side.jpg

És az eddigi munkásságom képekben:
Kép Kép Kép Kép Kép

Ami a képeken látható az a váz középszekciójának az egyik oldala

További építési képekkel hamarosan jelentkezek.

Folyt. Köv.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Destyn 2013.11.09. 16:32-kor.
Destyn
Közösségi tag
Közösségi tag

Re: Kaiten hadihajó (ex SMS Danzig) / Free / 1:250

HozzászólásSzerző: János » 2013.11.09. 16:32

Jól néz ki a hajó. Viszont az a lapátkerék elég elnagyolt tervezés, nem akarod kicsit feljavítani?
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Imi » 2013.11.09. 20:14

A kezdés nem rossz és én is a feljavításra szavaznék! Végre megint egy hajó!!! Hajrá!!
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.11.11. 00:11

Én is örülök az építésednek, és kíváncsian várom a fejleményeket!
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Destyn » 2013.11.11. 12:51

@János, Imi : Kösz, és igen a lapátkerekeket tervezem felnagyítani.
@Joe711 : Kösz, és ígérem, hogy semmiről nem fogtok lemaradni az építésből.

Közben itt van pár újabb kép a kész középszekcióról. Már csak az orr, és a tat elemeit kell elkészíteni a hajó vázának.

Kép Kép Kép

Folyt. Köv.
Destyn
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Tamás » 2013.11.11. 13:03

Próbáld meg kituningolni egy kicsit, mert elég egyszeru a model. Miért 1:250? Nagyon nehezen tudnám magam rávenni, hogy ebben valamit építsek.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2013.11.11. 14:25

Érdekes makett.

A tuningolást én is javaslom, nem csak a lapátkerék, de a vitorlák és a fedélzet sem túl szép kidolgozású. Vitorlákkal Joe biztosan tud segíteni, a fedélzetre pedig szerintem keress egy szép famintázatú textúrát e sima barna felület helyett.

Maga a hajó talán annyiból érdekes, hogy elsősége ellenére nem sok vizet zavart, többnyire minden bevetése kudarcba fulladt, de legalábbis a sikerei finoman szólva is megkérdőjelezhetők.
Nos a hivatalos besorolása korvett, de vitorlázata alapján bark. Segédgőzhajtású oldal-lapátkerekes, fa testű hadihajó.
Építése 1850-ben kezdődött, 1853 júniusában állt szolgálatba. Teljes hossza 75m, teljes tömege 1920t, 4 kazánja 2 db kétdugattyús oszcilláló gőzgépet működtetett, az 1800 lóerő 11,6 csomós csúcssebességre volt elég. Fegyverzete 12 db 68 fontos ágyú.
A terveket John Scott Russell készítette, eredetileg Angliában akarták építeni, de Adalbert herceg (Prinz Adalbert von Prußien) úgy döntött, a porosz ipar teljesítményének demonstrációjaként Danzigban a J. W. Klawitter-nél építsék meg.
Első útja Konstantinápolyba vezetett 1853-ban, ahova az Orosz-Ottomán háború kitörése miatt vezényelték, hogy jelenlétével a Porosz érdekeket védje. Később a Görög forradalom miatt I.Otto védelmére kelt.
Legjelentősebb bevetése 1856-ban volt a Tres Forcas-i csatában volt. A Danzig vezetésével (és vontatásával, mivel ez volt az egyedüli gépesített egység) az SMS Thetis, SMS Amazone, SMS Mercur és SMS Frauenlob vonult a Marokkói kalózok megleckéztetésére, büntetésképp, mivel 1852-ben rálőttek az SMS Flora nevű briggre, egy embert megölve.
A Porosz hajók és a Berber kalózok közötti csatában Porosz oldalon 7 ember elesett, 22 megsebesült, bár a poroszok "győztek" sem a kitűzött taktikai, sem a diplomáciai célt nem érték el.
A Danzig hazatérte után kiderült, hogy a fa hajótest erősen korhad, bár fontolóra vették, hogy acél hajótesttel átépítik, de addigra a lapátkerekes hajók kora lejárt, nem pazarolták a forrásokat egy elavult hajó javítására, 1862-ben leszerelték és eladták Angliába.
A Hajót végül a Tokugawa-Sógunátus vette meg és 1864-ben szolgálatba állították, Kaiten (Visszatérés a Mennybe) néven.
A Japán polgárháborúban több csatában is részt vett, de rendre alulmaradt, hol a Shogun flottája, hol a lázadók flottájának zászlóshajójaként.
Az Ezo köztársaság flottájának hajójaként részt vett a Hakodate-öböl beli csatában, ahol megint alulmaradt. A sérült Kaitent partra futtatták a közeli Amori-öbölben, majd a legénysége, hogy ne kerüljön ellenséges kézre 1969 junius 20.-án felgyújtotta.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Destyn » 2013.11.13. 14:58

@Tamás : A tuningolás az mindenféleképp meglesz. A 1:250-es méretarányt azért választottam, mert egyrészt praktikusabb, másrészt szerintem ez a méretarány sokkal inkább illeszkedik a témához, mint az 1:144 (ez inkább repülőgépes méretarány), harmadrészt ebben a méretarányban nagyobb kihívásnak érzem az építést, és több ötletem van a tuninghoz.

@Drótmalac : Kösz a hajózástörténelmi leckét. Most már tisztázódott pár dolog a hajó mikéntjével kapcsolatban. A vitorlák mikéntjével kapcsolatban majd konzultálok Joe-val. A fedélzetre rátérve nem tudom, hogy megéri-e megpróbálni, mert a fedélzeti palánkok olyan keskenyek (az én általam épített verzión 1mm-esek), hogyha még meg is csinálom akkor sem biztos, hogy látszódna. Magyarán akárhogy csinálom, ilyen kis méretben ígyis-úgyis egyszínű lenne az egész fedélzet.

Történt néminemű haladás, és elkészült a váz hátsó traktusa is. ez azt jelenti, hogy hamarosan kész leszek a vázzal.

Kép Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Folyt. Köv.
Destyn
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2013.11.13. 15:30

Destyn írta:A fedélzetre rátérve nem tudom, hogy megéri-e megpróbálni, mert a fedélzeti palánkok olyan keskenyek (az én általam épített verzión 1mm-esek), hogyha még meg is csinálom akkor sem biztos, hogy látszódna. Magyarán akárhogy csinálom, ilyen kis méretben ígyis-úgyis egyszínű lenne az egész fedélzet.

Te tudod, de vannak egészen szép, finom mintázatú palánk textúrák a neten, kis ügyeskedéssel akár egy alapszintű képszerkesztővel könnyen nagy felületet lehet készíteni egy kis felbontású képből is, amit utána tetszés szerint nagyíthatsz, kicsinyíthetsz egy jó nyomtatóval pedig az egész kicsi részletek is jól látszanak.
Itt van pl egy ingyenes oldal:
http://maglipid.com/freebies/wood-plank-textures/
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.11.13. 22:48

Szerintem az összkép miatt nem érdemes ennek a hajónak egyes elemeit túlságosan kirészletezni. A "gyári" fedélzetet fel lehet dobni egy kis koptatással, meg mindenféle kiegészítővel is. A lapátkerék feljavítását én is megcsinálnám, de igazából minden elemét jelentősen fel lehet javítani ebből az elgondolásból. Kérdés hogy az építő mennyi időt és energiát akar rászánni. Az biztos, hogy sokat ki lehet hozni belőle, de az már szinte egy másik hajó...

:)
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Destyn » 2013.11.20. 12:45

Ismét haladtam egy keveset a hajóval, és elkészült a váz.

Az orr szekció:
Kép Kép Kép Kép Kép Kép Kép

És itt a kész váz(Tudom a kép minősége nem a legjobb):
Kép Kép Kép Kép

Folyt. Köv.
Destyn
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2013.11.21. 09:02

Jól néz ki.
Érdekes, ez a tagolt felépítésű belső váz...
Gondolom a dobozos, merevített felépítés miatt eléggé stabil és merev.
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.11.22. 19:43

Hátul mintha púpos lenne a fedélzet, ha így van,akkor lehet hogy a gerinc pedig homorú. Ezt most még hézagolással korrigálni tudod, a későbbiekben már nem .
De masszív váza van, az biztos.
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

Vissza: Vízi járművek