Orёl Jak-7b

Aviation

Moderátor: János

Orёl Jak-7b

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.07.02. 22:32

Kép
Az új gépemről néhányan már olvastatok, akik nem, ITT megtehetik. Akik kihagynák azok kedvéért röviden: A Jakovlevek a II. VH. alatt legnagyobb számban bevetett szovjet vadászgépek, a Jak-7b nehezebb, fémépítésű szárnyakkal, rádióval, 2 db 12mm-es géppuskával és 1db 20mm-es gépágyúval felszerelt változata ezeknek.
Maga a gép egy kalandos pályafutású szovjet pilóta, A. I. Csirkov gépe, aki 1939-1945-ig végigszolgálta a háborút, túlélte, bár majdnem annyit volt közben kórházban, mint levegőben. 29 egyéni és 9 megosztott győzelmet szerzett, Szovjetunió Hőse csillagot és Leningrád Díszpolgára címet kapott szolgálataiért.

Tehát az első eredeti makettem. Szerencsére sikerült róla eredeti képeket is találnom
KépKép
úgyhogy valós a gép, a fehér 14-es oldalszámú, akár a kivágóban, bár a zöldek kicsit fakók, a kékek túlságosan sötétek, de egyébiránt nincs probléma a makettel. A váz elemit kartonra nyomtatták, ez nagy segítség, ezért neki is álltam, legalább az legyen meg hamar
Kép Kép Kép
meg kivágtam az orrész paneleit, persze ezt körülményesebben, hogy sikerüljön láthatatlanul illesztenem, kivéve ott, ahol eleve is panelvonalak vannak (ezeket egyelőre ceruzával húztam ki, de ha nem látszik eléggé, lehet, hogy elvágom a papírt a panelek mentén)
Szóval jelenleg itt tartok
pocok
Fórumozó
Fórumozó

Re: Orёl Jak-7b

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.07.15. 19:21

lassan azért épülget a gép, bár hetente max 1-2 órát szánok rá, de nem hanyagolom el. Elég furcsa egyébként a csillagmotoros gépek után egy soros vízhűtéses, sokkal nehezebb az orrforma kialakítása, és a légcsavar sem tudom, hogyan lesz forgatható, bár ha nem lesz, az se nagy tragédia...
Kép Kép Kép Kép
úgyahogy befejeztem az orr-részt, bár az illesztések még nem tökéletesek, de a mintázat egész egybe van (ja a másik para, az első papírgépem, ami kétszínű foltos kamuflázzsal van ellátva, tehát plusz arra is figyelni illesztéskor) egy két helyen megint "sikerült" behorpasztanom a papírt, ez ellen még nem tudtam hathatós megoldást kidolozni. Amit viszont nem bántam meg, hogy volt merszem kicsit beleparasztkodni a tervező munkájába és elvágtam a papírt a panelvonalak mentén, így abszolút valódi a panelezés.
Asszem ezután a kabint fogom baszkurálni, elég szegényes, úgyhogy kell szerezzek fotókat, ha föl akarom dobni.
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.07.15. 21:06

Ha az elvágott panelvonalakba szórsz bele egy kis fekete pigmentet (én színes ceruzákat szoktam lecsiszolni), és beledörzsölöd az ujjaddal, még látványosabb lehet. Vigyázz, hogy csak a résbe kerüljön, mert a papírt is megfogja. De ha így hagyod, az sem baj. Bámulatosan nagy léptekkel tudsz fejlődni a papírmakettezés területén. Remélem sokáig meg is marad ez a szenvedélyed!
Rejtés:
Vigyázz fertőző!
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.09.04. 09:49

Hát vége nagy nyári hajtásnak a Balaton parton, meg vége a strandidőnek is :(
De most van időm újra kezelésbe venni az asztalon (javarészt még 2D-ben!) árválkodó madárkát, hogy formába hozzam :)
Azt írtam, hogy a kabinnal fogom folytatni... nos NEM ! A géptörzs hátsó traktusát állítom össze, mert zavar az előttem ásítozó üres vázszerkezet látványa, egyfolytában arra kér, hogy öltöztessem fel, ennek nem állhattam ellen, bele is fogtam.
Kép Kép Kép a csillag sarkánál majd kéne valami kis retusmunka, talán színes toll vagy ceruza, meg megint összejött 1 horpadás, pedig most nagyon figyeltem, hogy Ne [cursing] bár szerencsére csak a gép hasán (harmadik kép)

Na és akkor már persze a függőleges vezérsík meg az oldalkormány, a trimm-lapot kivágtam, lefestettem és visszaragasztottam, így látszik, hogy külön alkatrész (majd próbálok róla egy közelit, de hát a telefon az nem a Minolta [glare] )
Kép Képaztán majd jön a vízszintes vezérsík meg a magassági kormány, eddig viszonylag egyszerű volt, remélem eztán se lesz gikszer.
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.09.23. 13:35

Kicsit tovább bütyköltem, a tervek szerint, azaz megvannak a vízszintes és függőleges vezérsíkok. Ja és az első olyan gépem, amin a magassági kormány külön alkatrész, eddig csak olyat csináltam ami a vízszintes vezérsíkkal egybe volt nyomtatva, szóval ez is új kihívásként jelentkezett számomra, a megoldást majd értékelitek, beszéljenek a képek:
Kép Kép

Kép Kép Kép
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Imi » 2013.09.24. 07:51

Helló
Szerintem egész jól sikerült az építés, egy két apróságtól eltekintve (de lehet, csak a képeken látszik egy két ív egyenetlennek). Viszont az élfestést, ha jól vettem ki, egy színnel csináltad, ami az álcafestés sötétebb részein nagyon látszik. Ezeken a részeken lehet érdemes volna átmenni egy sötétebb árnyalattal.
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.09.24. 14:41

két színnel próbáltam az élfestést, világos ill. sötétzöld, de most, hogy így írod, utóbbiról át fogok térni sima feketére, egyszerűbb is lesz azzal, mint kevergetni, úgyhogy kösz az észrevételt! ;)
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.09.24. 18:57

Jó lesz ez!
A fekete jobb választás szerintem is. Higítással esetleg azt is el tudod érni, hogy a zöld kicsit átüssön,és akkor passzolni fog a szín teljesen. Ebben nincs tapasztalatom, lehet hogy nem is működik a dolog. :S
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.10.14. 17:19

Heló megint!
Mivel megvolt a gép eleje és hátulja (mily meglepő) a közepével folytattam. Ide tartozik a kabin rész is, amit nem terveztek túl kidolgozottra, valamint én sem terveztem nagyon feljavítani, mivel zárt kabintetőnél nem látszana túl sok belőle. Maga a kabinbelső fotókon is meglehetősen spártai és egyhangú, csupa fekete illetve fémes szín, csak a legfontosabb kezelőszervek, ezt nagyjából sikerült visszaadni
Kép Kép Kép Kép Kép
Ezután következett a hiányzó törzsszelvények kivágása, a kabin leburkolása, valamint a törzs összeillesztése.
Kép Kép Kép
Sajnos a gép középső részén semmiféle merevítés nincs, még a kabinteknő is puha papírból van, ezért nagyon macerás munka volt és sajnos enyhén meg is csavarodott, de a mintázatot sikerült "egybentartanom".
Kép Kép
Jöhet a kabintető (legnagyobb para) majd a szárnyszerkezet (és annak leburkolása) végül az apróságok. Sok van még hátra...
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.10.14. 19:20

Jó lesz, de én úgy látom,hogy a kabin közepe táján befelé hajlik a papír (utolsó kép).Ki bírod majd hozni a kabintetővel?

Üdv: Józsi [thumbup]
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.10.15. 20:20

Nos, megvannak a kabintető elemei. Előtte gondosan lemostam, zsírtalanítottam a fóliát, hogy könnyebb legyen a ragasztás és tényleg átlátszó legyen. Ez nagyjából sikerült is, de összeilleszteni még nem mertem.
Kép Kép
Ja, először csinálok teljesen zárt kabintetőt, elég sok az "első" ezen a maketten, de hát valahol el kell kezdeni, végtére is csak a negyedik papírmasinám...
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.10.20. 17:13

Hát... mit lehet írni? Elbarmoltam ez van, nem mondom, hogy nagyobb tragédia, mint a 8-1, de most már így kell befejezzem. Legalább emelt fővel, mint Andorra ellen :P
Ja, a kabintetőről van szó, de a képekből úgyis kiderül. Az általános ragasztó nem volt elég erős, ezért a pillanatragasztó mellet döntöttem, az meg jól szétmart mindent. ;( Ötletem se volt, hogy lehetne rendesen megoldani, sőt most sincs. Többheti munkámat sz(Q)úrtam el, nyavalyás kabintető! Olyan ez nekem, mint Marquez-nek Pacquiao, csak még nem találtam meg a varázsjobbhorgot... na, de legalább már féltávnál vagyok.
Kép Kép Kép Kép
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2013.10.20. 17:33

Pedig nemrég taglaltuk a témát, a tippek trükkök rovatban. Tamás volt oly kedves és elmagyarázta a technikát. Nézz utána.
viewtopic.php?f=31&t=1327
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.10.20. 18:29

Az opálosodást a pillanatragasztó kipárolgása okozza.
Még régen plasztik repülőknél jártam én is így, akkor ha jól emlékszem úgy bírtam helyrehozni, hogy színtelen lakkal lefestettem.
Lehet, hogy ez nálad is javít a helyzeten. :S
Joe711
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.10.20. 18:35

A beüvegezéssel nem is volt gondom, inkább azzal, amikor meg kellett hajlítani a fóliát, és úgy megragasztani, hogy maradjon is a helyén. Nem tudom, hogy a kétoldalú ragasztó elég erős-e ehhez. Esetleg meg lehet-e formázni a kabintetőt felragasztás előtt? Teszem azt melegítés vagy drótkeret, vagy valami, mert úgy már nem "ficánkolna" és szelídebb ragasztó is a helyén tartaná.
Vagy nem? :S Úgy érzem magam, mint aki vaktában lövöldözik...
(a lakkot még megpróbálom, bár szerintem pont a belső oldalát marta meg :( )
pocok
Fórumozó
Fórumozó

Következő

Vissza: Légi járművek