Novamodel KrAZ-255B kb 1:25

Military vehicles

Moderátor: János

Novamodel KrAZ-255B kb 1:25

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.27. 00:23

Nagyon régen jártam erre, egyáltalán nem fogtam szikét a kezemben majd egy évig. Mindezt azért, mert megszületett a kislányom, és egy kis energiabomba azért le tudja foglalni az embert [biggrin]

Most, hogy már szépen nő mint a gomba, megint eszembe jutott a makettezés, van pár félben, de az életmegint beleszólt.
Van egy kollégám, nagyon jó barátom, akinek a szívéhez nagyon közel állnak a kremencsuki autógyár remekei, eléggé sokat gondozta őket.
Mivel nemsokára itt a születésnapja, jött az ötlet, kapjon egy KrAZ-t.
Persze először a műanyag illetve fémautómodellek között keresgéltem, de a nagyon magas ár elriasztott.

Oké, akkor csinálok én.

Nekiálltam keresgélni a neten.
Gyorsan három lehetőségre szűkült a választék:

Renova Model:

Gyönyörű, maximális részletezett, nagyon bonyolult makett. Mivel több ezer alkatrészből áll, beszerzése nehézkes, ezért, és az idő rövidsége miatt felejtős.

Kép

Kép

Novamodel:

ingyenes, könnyen összerakhatónak tűnő, viszont néhol bántóan leegyszerűsített makett.

Kép

Kicsi, 1:100 léptékű makettek: túl egyszerűek, túl kicsik.

Kép

A szempontok:
- nagyméretű, látványos makett legyen, mivel valószínűleg egy iroda dísze lesz
- a nagyméret a könnyebb építhetőség miatt is szükséges (nagyméret, nagyobb alkatrészek- persze ez az esetek többségében nem igaz9
- olcsó
- egyszerűen, gyorsan építhető
- aki kapja, ért az igaziakhoz, tehát nagyon nem lehet felismerhetelen.

A legfontosabb : szeptember 12-re legkésőbb kész kell lennie!

Mivel az idő korlátozott, akövetkező döntéseket hoztam:

- a kiválasztott makett a Novamodel féle (mondjuk ez a címből már kiderült...)
- a gyári A/4-re tervezett 1:32 léptekű makettet felnagyítom A/3 méretűre, így kb 1:25 lesz a lépteke
- mivel az élfestés lassú, ezért az egész makettet lefogom fújni RAL 6003-al
- kelleni fog egy alap is, azt is el kell még készíteni + egy névreszóló felirat is szükséges
- mindennap fogok vele foglalkozni

Mindennap építek, a tervek szerint itt tudósítok esténként, hajnalonként (most alszik a kislányom, így tudok a kicsi kezek rombolóhatásától mentesen építeni).
A beszámolók lehet hogy elmaradnak ha bezombulok...
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

Re: Novamodel KrAZ-255B kb 1:25

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.27. 00:36

Nos, vágjunk bele!

1. nap,2017.08.25:

A kerekek

A kerekekkel kezdek, mivel sok egyforma ismétlődő alkatrészt kell kivágni és ez később nagyon el tudja venni a kedvemet az egésztől, ezért szerintem jobb túlesni az egészen.

Először áttanulmányoztam az útmutatót:

Kép

Azt mondja hogy a 7, 8,9, és 10 számú alkatrészeket a pótkeréknél nem kell felhasználni. Mondjuk nem is lehet mert pont annyi van az íven ,ami a hat kerékhez kell.
Egyébként a szöveg fordításában a Google fordító képfelismerő szolgáltatása segített. Zseniális dolog, rengetegszer húzott már ki a bajból.
Azt viszont nem írja hogy melyik alkatrészből kell kettőt levágni és melyikből egyet. Kis tanulmányozással rájön az ember, de ez azért kicsit fájt.

Egy kerék összes alkatrészét ki akartam vágni, hogy lássam, mennyire lesz bonyolult.
Először csak ollót használtam, íme a végeredmény:

Kép

Ez ha jól számolom, húsz alkatrész. Még így is vannak köztük picikék, így, hogy felnagyítottam. Ez így lassú, gyorsítani kell...
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.27. 00:50

2. nap, 2017.08.26:

Rájöttem, az hogy egyesével kivágdosom szépen sorrendben a kerekek alkatrészeit, nem lesz hatékony. Egyszerre kell kivágni az összes egyforma alkatrészt, körkivágóval, mivel nagyon meggyorsítja a folyamatot, illetve nem kell állandóan átállítani a különböző alkatrészek között, ha futószalagon dolgozom.

Na, itt jött a következő probléma. nincsen a kör középpontját jelző kereszt a kör alakú alkatrészeken. Kár, mert az odarajzolása csak két mozdulat lett volna, mint kiderült utólag. Sebaj, tolómérőt elő!
Aztán ahogy tanulmányoztam a 4-es számú alkatrészt, valami szöget ütött a fejembe. Az ív belső oldalán kis fülek vannak a ragasztáshoz. két ilyen kicsi fül közé beraktam a vonalzómat és húztam egy vonalat a saccperkábé szemben lévő másik ilyen közzel. Majd ezt megismételtem szögben az így kapott egyeneshez képest, magyarul húztam egy keresztet a kör közepébe. Elővettem a körzőt és láss csodát: a metszéspontok megadták a kör középpontját!

Fényképen talán érthetőbb:

Kép

Na ezért nem értem, miért nincs kereszt az elem közepén. Hiszen a füleket odarajzolta valahogy a tervező...

Így, felvértezve a tudással, hamar kivágtam az összes 4-es számú alkatrészt:

Kép

Nem lett a legszebb, de majd csalok egy kicsit.

Viszont itt elfogyott a lendület, úgyhogy folyt köv holnap késő este!
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2017.08.27. 12:29

Hűha! Ez igen! Ilyet még nem láttam, ezt a gyorsasági makettezést érdekes lesz végignézni! Hát nem egyszerű a feladat az biztos. Mivel nem élfestesz , csak lefújod a végén, azzal fogsz szembesülni hogy a festék a papír szélein lévő szöszöket kiemeli, és ez időnként kicsit (számomra) lehangoló szokott lenni.
Majd a kerekeken gyakorolj, hogy fog ez kinézni a valóságban. Én drukkolok neked!
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.27. 21:42

Köszönöm János! Az általad felvetett problémától nem tartok, mivel a papír sima A3, nm 80g-os, így elég vékony, szerintem nem szöszölődik és nem airbrushal fogom fújni közelről, hanem szóróflakonos festékkel távolról, ilyennel:
http://www.motipspray.hu/webshop/festek ... ld-400-ml/
Nem zavar ha elnyomom majd az egész flakont, erre lesz szánva.

3. nap, 2017.08.27

Lassú haladás, a kislányomat eléggé megzavarta ez egész napos változékony időjárás, lefoglalt minket a feleségemmel együtt, így nem lett annyi elem kivágva, mint amit szerettem volna.

Kép

Az összes 2-es számú alkatrész

Már van egy kis csúszás, de behozható..

Folyt.köv holnap
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2017.08.28. 17:22

Nem ismerem ezt a kiadványt, de az biztos, hogy nem lesz egyszerű ennyi idő alatt összehozni. Számomra kérdésesebb, ha egybe fújod le a makettet, nem e fognak a rajzolt vonalak, vagy grafikusan megjelenített részletek eltűnni, és emiatt snasszá, egyszerűvé válni a makett.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.28. 22:07

Gaccso: innen van:

http://novamodel.ucoz.ru/

Free makettek, leginkább keleti haszongépjárművek, buszok, tűzoltóautók.

Itt meg egy építés:

http://levsha.org/photo-gallery/photo-m ... del-1.html

Nézegettem, a fülke belsejével bajban leszek, mert a műszerfal csak egy rajz, és ha fújon, eltűnik majd ahogy te is jósolod. Ugyanez a motortér két oldalán a szellőzőnyílások. Nem baj, majd valamit kitalálok.
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.28. 22:19

4. nap, 2017.08.28.

Még mindig a kerekek alkatrészeit vagdosom, nem vagyok megelégedve a tempómmal.

Kép

A maradék 7-es számú alkatrész.

Kép

3-as és 5-ös elemek
Kép

Az összes 2, 3, 4, 5, számú elem.

Eddig ennyi, folyt köv holnap.
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.29. 22:27

5. nap, 2017.08.29

Kép

1, 1a, 6, 8 számú elemek

Kép

82-es számú alkatrész, a plató hátfala.

Eléggé sziszifuszinak tűnik, nem fogynak az alkatrészek.
Hajjaj..
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.30. 23:45

6. nap, 2017. 08.30

Kép

Mára feladom, folyik ki a szemem, és holnap korán kelek, irány a meló.
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2017.08.31. 16:56

Szerintem ha csúszol is pár napot az nem akkora baj, mintha egy elkapkodott, pontatlan , festéssel némileg leegyszerűsített makettet adsz át. Főleg ha meló után, fáradtan a család rovására készül a remekmű. Mivel telibe fújod , akkor a grafikusan megjelenített alkatrészeket ki kell pótolni (újra kinyomtatni a kérdéses alkarészeket, és minimum megvastagítani, nem is beszélve a szegecs és csavarfejekről, amiket pótolni kellene). A KRAZ pont az a jármű ami kellő részletesség híján csak távoli hasonlóságot fog mutatni az eredetivel. A kerekekkel kezdtél ami jó döntés, de ezzel is elmegy az idő rendesen, nekem 2 hét kell egy ilyen adag kerékhez. Persze én glettelek , csiszolok ezerrel, aztán festek (mármint ha maketteznék, de az új melóm miatt estére hulla vagyok, nem is haladok semmivel )
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.08.31. 23:35

Köszönöm János, de még azért próbálkozom, hátha sikerül időben befejezni, bár bevallom, egyre kevesebb esélyt látok rá.
A makett elég primitív, szegecsek, csavarok nincsenek rajta, pont azért választottam, mert nem annyira részletes mint a Renova féle.

Ma elég sokat vágtam, de fotó csak egy van, a maradékról majd holnap. Lett szakadás is, majd megragasztom.

Kép
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2017.09.01. 18:20

Megnéztem azt az építést, amit linkeltél. Szerintem sem fog jót tenni a végeredménynek a telibe festés. Az építő ott is csak a kerekeket festette meg, a többin élfestét alkalmazott. Szerintem, még ha az élfestést ki is hagyod, akkor is jobb lesz a végeredmény, mint fújva, és még időt is spórolsz.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.09.01. 23:01

A fújás - nem fújás+élfestésből én a fújást választottam, visszalépni nem fogok, kíváncsi vagyok a végeredményre.

8. nap, 2017.09.01

Még mindig csak darabolok, a kerekek gyakorlatilag ki vannak vágva, most már a plató is, illetve a motortérből egy-két apróság.

Kép

Kép

Holnap jön a blokk, de szerintem azt már össze is ragasztom, érdekel milyen lesz.

Folyt köv
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Churchill » 2017.09.01. 23:04

OFF: tudja valaki, hogy a postimage miért forgatja időnként 90 fokkal el a képeket? Nekem a gépen egyformán fekvő a tájolás.
Churchill
Fórumozó
Fórumozó

Következő

Vissza: Katonai járművek