Modelik 2/04 STAR 266 + działko ZU-23-2

Military vehicles

Moderátor: János

Re: Modelik 2/04 STAR 266 + działko ZU-23-2

HozzászólásSzerző: atya2001 » 2014.05.24. 11:40

Imi írta:A két rugótartó bak közül az egyik mindig fix (az első), a másik pedig hagyja mozogni a rugót (mint határozott tartó esetében a fix illetve görgős alátámasztás). A képeken az első bak látszik, ami csapszeggel rögzíti a rugó elejét és ez veszi fel a vízszintes irányú erőket is, míg a hátsó csúszkás, vagyis a rugó szabadon tud nyúlni-rövidülni a rugózásnak megfelelően (ez sajnos nem túl jól látszik a képen, de itt talán épp himbás megoldása van, nem csúszkás) és ez már csak függőlege erőket vesz fel. Újabban persze a hátsó bakot is csapszeggel rögzítik, de akkor egy himbával biztosítják a mozgás lehetőségét, de a kivágó eleme fixnek tűnik, ezért gondoltam, hogy csúszkás lehet hátul.

Na így már összeállt a kép. :)

Találtam képet, amit látszik, hogy a hátsó rugó bakokat, hogy oldották meg. Ha jól látom, akkor ilyen himbás módszerrel van megcsinálva. Nem csapszeges módszer.
Nem hiszem, hogy ezt már átfogom alakítani ilyenre, ebben a méretarányban, nem biztos, hogy szépen megtudnám oldani. Sajnos a makett készítői nem foglalkoztak ezzel a részlettel.

Kép

Kép
atya2001
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2014.05.24. 11:45

Szerintem a makett összhatása szempontjából ez a kis részlet nem releváns. Ha a látványt szeretnéd feldobni , akkor a sok csövezést, vezetékezést lehetne életszerűen megoldani. Az felettébb látványos tud lenni. Természetesen a szép festés mellett.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: cicarobi » 2014.05.24. 12:08

igen,szerintem is a sok kábel köteg dobna nagyot a maketton! A festés és a por kivitelezése. De mivel igen részletes az építés én bátorítanálak hogy valamilyen módon éreztesd azt az alkatrészt... további jó munkát!
cicarobi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Imi » 2014.05.24. 16:31

Egyet értek a részletek kidolgozásával (csövek, kábelek) és a festéssel, de szerintem a fenti 'probléma', bár valóban nem túl fontos, de pontosan ugyanaz a kategória. A makett hiányosságát (lehagyott csövek, részletek) vagy elnagyoltságát (pl ez az alkatrész) pótolva illetve javítva tesszük élethűbbé a makettet és általában nem csak eggyel. Ezért a sok feljavítás közül szinte bármelyik elhagyása nem okoz nagy gondot (pl. 15 kábel helyett csak 14), de hát még is csak tud róla az építő (mint mikor végül nem is látszódó belső tereket készítenek nem gyenge minőségben).
Szerintem nem volna különösebben nehéz javítani, én levágnám az alsó részt és egyszerűen beillesztenék helyette egy fordított "Y" alakú kart, valamint a felső részen is imitálnám a csapszeg végét egy körrel. De persze e nélkül is remek lesz.
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: atya2001 » 2014.05.24. 21:41

Köszönöm a sok építő jellegű kritikát, megnézem, hogy mit tudok tenni. hátha tudok rajta javítani.
Természetesen a vezetékezés tervbe van véve, szerencsére nagyon részletes robbantott ábráim vannak, ami alapján meglehet oldani a vezetékezést.
Bezzeg erről a rugóbakról egyetlen jó rajzom sincsen, csak ez a két kép van róla.

Festés, koszolás szintén tervben van, hamarosan jön a folytatás. Már készen vannak a motor, váltó, osztómű, kardántengelyek, csak a leírást kellene hozzá megcsináljam. Valamint készül az üzemanyagtank, amivel nagyon sok átalakítási munkám volt, lassan kezdi elérni a formáját.
atya2001
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.05.25. 08:34

Nagyon szépen alakul az építés, Imihez hasonlóan én is úgy gondolom, hogy a makett kívánja a minél élethűbb megjelenést.
A fényezést kíváncsian várom, nem is gondoltam volna hogy ezt meg lehet oldani egy ilyen bonyolult, részletes formánál.
Üdv: Józsi
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2014.05.25. 16:52

Ha van rá lehetőség, szerintem is javítsad. Sokkal rosszabb a kész makettnél azon gondolkodni, mégis csak mennyivel jobban nézett volna ki feljavítva.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: atya2001 » 2014.05.28. 17:02

Amint ígértem a folytatásban a motor a váltó és a kardánok osztóművét készítettem el.
Sajnos a motornak csak az alsó részét dolgozták ki. amit egy megvastagított lapra kell felragasztani, egy kicsit veszít így a makett az értékéből, de igazából az elkészülte után a kabin teljes egészében eltakarja, és a lényegi része látszódik csak ki, ezért is gondolom, a makett készítői nem foglalkoztak a kidolgozással.
A motortest összerakása nem okoz igazán nagy fejtörést. Azonban van néhány kisebb módosítás amivel sokat lehet tuningolni az elkészült alkatrészek kinézetén.
A motor aljára vékony papír csíkokat vágtam, nagyjából 1,5 mm vastagságúak, majd ezeket a vékony csíkokat felragasztottam azokra a helyekre, mint ahol az igazi autón található képeken láttam.
Valamint az olajleeresztő csavar helyére, egy lézer vágott csavart ragasztottam.

Kép

Kép

Kép

A váltóház oldalára és aljára szintén vékony papír csíkokat ragasztottam, ezek vastagsága nagyjából 1,0 mm. Ezeket a vékony papír csíkokat is az eredeti autóról nézegetett képek alapján helyeztem el, valamint a makett papírján is vannak erre utaló jelek, de a kialakításával már nem foglalkozott a gyártó. Keletkezett néhány ősz hajszálam, amire elkészültem vele, de szerintem mindenképpen megéri elkészíteni, mert igazán a festés és koszolás után lesz ez látványos, azért remélem megérte vesződni vele, remélem lehet majd látni belőle valamit.

Kép

Kép

Az osztómű egy eléggé összetett alkatrészt, amit jobbnak láttam, ha teljesen tömörre készítem el, ezért 5 db megfelelő alakúra vágott söralátét kartonlap összeragasztásával oldottam meg, így egy teljesen tömör alkatrészt kaptam. Ezt az élei mentén összecsiszoltam, hogy minél egységesebb legyen, majd erre ragasztottam rá az osztómű borításaként szánt papírt. Ezután szintén következett egy kis átalakítás, mert ugyan a papíron jelöltek vékony fekete vonallal osztásokat a palást részen, azonban ezekből festés után semmi sem fog látszódni, ezért képeket nézegetve láttam meg, hogy ezek a vonalak a valóságban igencsak kitüremkednek, így ezekre a helyekre 1 mm vastag rézhuzalokat ragasztottam. Pillanatragasztót használva kicsit több ragasztót folyattam a huzalok mellé ezáltal teljesen eggyé vált a papír és a huzal, mintha az egy darabból lenne megcsinálva. Festés után ez is látványosabb lesz.
Ezek után még sok sok csavart ragasztottam mint a két oldalára. valamint a kardánok kivezetéseit is elkészítettem. Mert a folytatásban a kardánokat fogom elkészíteni.

Kép

Kép

Kép
atya2001
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2014.05.29. 07:21

Nagyon szépen építesz, pontos, látványos, a feljavítások csak dobnak rajta. Egy dolgot jegyeznék meg, a festéssel kapcsolatban. Ha ennyire összeépíted festés előtt, akkor nagyon nehezen fogsz hozzáférni a belső alkatrészekhez. A váz belső oldala már most nagyon el van takarva, nem lesz ez probléma? Ecsettel még talán be lehet nagyjából festeni, de a pisztolyos festés már nem jöhet szóba. Másrészt az első réteg festék kihozhat olyan apró felületi és illesztési hibákat , amiket lehetetlen összeépített állapotban orvosolni. Én részegységenként szoktam lefesteni a járműveimet, és ezeket a részegységeket építem készre.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: atya2001 » 2014.05.29. 08:43

Köszönöm a dicsérő szavakat, lehet egy kicsit túlépítettem. Az egész alvázat egy színnel szeretném lefesteni, és utána koszolni, bízom benne, hogy pisztollyal azért betudok fújni minden helyre, ha máshogy nem akkor marad az ecset. Egy viszonylag lelakott autót szeretnék megjeleníteni, sok helyen leverődések, rozsdafoltok, és sok kosszal, így talán nem lesz annyira nagy probléma, ha valahol kisebb helyeken kimarad a festés. Valamint ha van valami felületi probléma, akkor oda egy kicsit több koszolást fogok csinálni.
Remélem nem lesz probléma belőle és valahogy megoldom. Biztos, hogy nehezebb így a festés, viszont így biztosan meglesz az egységesség a festésben és koszolásban.
Ezen kívül már csak kardánok és néhány apró alkatrész kerülnek fel az alvázra és következik az alváz festés.
Ja és még a vezetékezés hátra van.
Ma ha lesz időm akkor a kardánokról teszek fel képet.
atya2001
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: atya2001 » 2014.05.29. 18:38

Az előző bejegyzésem folytatásaként elkészítettem a kardán tengelyeket. Ezeket a papír csíkokat mindet 2 mm vastag bambuszrúdra tekertem fel. Minden tengely két darabból áll, mivel ezeknek a tengelyeknek a valóságban változik a hosszúk, miközben rugózik az autó. Ezt úgy oldottam meg, hogy megfelelő hosszúra vágtam a bambusz rudat, majd először feltekertem a hosszabbik tekercset az egyik végére, majd a másik végére feltekertem a másik tekercset. Így a két tekercs között néhány mm-en kilátszódik a bambusz. Ez a rész ami a valóságban a mozgást biztosítja. A tengelyek végén lévő villa szerű fület nem ragasztottam fel a tengelyek végére, mivel ezek pozícióját, a tengely végek másik fele fogja meghatározni. Ezért először felkerültek a fülek az osztóműre, a hidakra, a csörlőre, valamint a motorra és ezután ragasztottam a fülek közé a tengelyeket, néhol előfordult, hogy hosszabb lett a tengely a kelleténél, ezt könnyűszerrel orvosoltam. Egyszerűen levágtam a végéből. Természetesen minden fülre került csavarfej.
Jöjjenek a képek:

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

A folytatásban az üzemanyagtartályok, levegő tartály, és a kipufogó fog elkészülni.
atya2001
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2014.05.29. 19:24

Egyre bonyolultabb a szerkezet. Jól haladsz vele.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2014.05.29. 20:39

Ezt a hajtásláncot azt hiszem, kicsit túlbonyolították. Visszatérve a makettre. Szépek ezek a hűtőbordák a blokkon, és az osztóművön, ezek nagyon sokat számítanak majd a végén. A festés, viszont szerintem is már meg kellett volna ejteni. Inkább az adott színből legyen több. Egy koszolást a végék könnyebb összehangolni, mint a végén a nem hozzáférhető helyeken a festékhiányt, az ecsettel összekenést, és a kiszőrösödést kezelni.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: atya2001 » 2014.05.29. 21:14

Köszönöm az elismerő szavakat.
A festéssel kapcsolatban azért bátorkodtam ilyen szinten összeépíteni a makettet, mert láttam több makettező építésében ezt a makettet, és nagyjából mindenki ilyen szinten építette össze a makettet és ezután festették.
Remélem nem vállaltam túl magam.
atya2001
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Tamás » 2014.05.30. 08:13

Jó kis bonyolult gép, annyi kanrdán van rajta, hogy beleszédultem, mire kibogoztam, mi mit hajt meg. Szépen haladsz. Festésnél gondolom szétszeded a kardántengelyeket.
Tamás
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

ElőzőKövetkező

Vissza: Katonai járművek