GPM 60-cm KARL GERAT és SCHANBEL WAGON

Military vehicles

Moderátor: János

GPM 60-cm KARL GERAT és SCHANBEL WAGON

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2014.01.02. 13:28

Sziasztok!

Bódis Péter vagyok és nagyjából 4 éve foglalkozom papírmakettezéssel. A fő téma amelyben építek azok a katonai járművek, de néha épületeket is készítek. A munkáimmal leginkább a másik fórumon találkozhattok. Az egyik makettező társunk akit mindenki ismer, JÁNOS, a múlt évben személyes üzenetet küldött és megkért hogy osszam meg ezen a fórumon is a munkáimat. Úgy éreztem, most jött el az idő, hogy ezt megtegyem. [thumbsup]
KépKép
A legfőbb indíttatás az az volt, hogy egy nagy projektbe vágom bele a fejszémet. A németek egyik legnagyobb önjáró lövegét építem meg a vasúti szállítóvagonjaival együtt. János ezt már megépítette, úgyhogy nem lesz újdonság itt a fórumon, de számomra lehet hogy egy új fejezet kezdetét jelenti. Az eddigi makettjeimet nagyjából a gyári kivágóból építettem meg, tényleg csak egy-két kisebb saját ötlettel, feljavítással. Mivel ez egy elég nagy munka és legfőképp látványos munka, szeretnék továbbfejlődni. Leginkább a porolás, koszolás területen. A makettjeimet is koszoltam eddig valamilyen szinte a diorámáim elkészítésekor, de azok csak felületes munkák voltak. Most szeretnék belemenni a részletekbe, hogy miért, hogyan, mennyire, stb..Egy kicsit jobban belemenni a valóság hátterébe. Ha nem probléma felhasználnám János makettjét alapnak, alap ötletnek, lelesném róla a technikát és ezt nem csak a koszolásra értettem hanem úgy cakkom-pakk.

Határidőt is szabtam az egésznek, lövegestül, vagonostul, diorámástul az egésznek el kell készülnie 2015. augusztus közepéig. Ugyanis szeretném elvinni a 2015 augusztusi Balatonfüredi Eurotrack Nemzetközi vasútmodell kiállításra. Én ott mint kiállító veszek rész és hát szeretném ha itt debütálna a közönségnek.
Nagyjából ennyi, a többit menet közben.
Szeretném kérni mindenkinek a segítséget hozzászólásával, észrevételeivel kapcsolatban.
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

Re: GPM 60-cm KARL GERAT és SCHANBEL WAGON

HozzászólásSzerző: cicarobi » 2014.01.02. 13:36

Hú EZ IGEN!!!!! Hatalmas munka lesz! Minden segítségemre számíthatsz! Egy kérésem lenne startban!!! Full festésben menj!!! Ezt a szürke színt nem is nehéz ki keverni! Teljesen fesd,és akkor porold! :) Ez hatalmas makett lesz! Szívből örülök hogy itt teszed közzé! Sok sikert és jó munkát! [Hello]
cicarobi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2014.01.02. 16:09

Király! Sok sikert hozzá!
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2014.01.02. 17:40

Üdv itt ezen a fórumon is, és akkor had jöjjenek az első képek!
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.01.02. 17:52

Üdv a fórumon, és sok sikert az építéshez ! János munkáját nehéz lesz utolérni, de drukkolok. Főleg hogy egyszer én is szeretném ezt a szettet megépíteni.
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2014.01.02. 18:15

Örülök ha sikerült motiválni ennek a nagyon igényes makettnek a megépítésében. Csupa nagybetűvel írtad le a nevem, hát úgy érzem magam mint a kis Nemecsek, akinek a hőstettei után járt ki ez a titulus :D
Nem tudom mi a terved , már kapható hozzá lézervágott borda és lánc is, ezekkel sokat lehet spórolni az idővel. Amikor én kezdtem hozzá, még nem volt, főleg a lánc volt igen sziszifuszi munka. Az átfestést is meg lehetne gondolni, de ehhez nem ezt a makettet ajánlanám első alanynak, ahhoz elég brutális méretű. A szállító része egészen más árnyalatban került ki a nyomdából mint a Karl Gerat. Bár nem olyan vészes, kicsit sötétebb szürke. A korabeli fényképek nem adnak támpontot az árnyalatok kérdésében Akkor viszont már most el kell döntened hogy mint egybekapcsolt szerelvényként szeretnéd-e megépíteni, ha igen, akkor a futógörgöket felemelt helyzetben kéne felragasztani, nem úgy mint én. Az igazi bökkenő ott van hogy a mozsárt nem egy darabban szállították, hanem a löveget leszerelték róla a lövegbölcsővel együtt, mert csak így fért el az alagutakban. Tehát gyakorlatilag csak némi csalással lehet úgy megmakettezni, hogy a löveg is fent van és a transzporter is tartja .
Külön öröm számomra hogy afféle etalon leszek majd az építés során, de azért még jó pár dolgot lehetne javítani rajta, pl: kopásokat csak nagyon keveset tettem rá.
Ha bármi kérdésed lenne , nem gond, szívesen segítek. Rengeteg a csavar és szegecsfejet amit rá kell tenni, már most kezd el őket begyűjteni, mert eszi mint a daráló a kukoricát.
Jó építést, már várom a képeket, csak abban a sorrendben csináld ahogy a leírás adja, mert az nagyon jól el van találva. Csak néhány helyen tértem el tőle, és több munka volt aztán ezt kijavítani, meg el is veszett pár alkatrész e miatt, ami szintén nem volt kellemes.
Akkor mindent bele, ha elkészül, biztosan megnézem azon a bizonyos kiállításon, sőt majd én is viszek valamit feltehetően.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: zozo » 2014.01.02. 18:41

Sok sikert hozzá és üdv ezen a fórumon is!
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2014.01.02. 19:36

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a biztatást. [Hello]
Az az igazság hogy nem terveztem átfesteni a makettet, ezen a területen igazi "analfabétának" mondanám magam. Egy-két kisebb alkatrész nem okoz gondot, de az ilyen nagy felületet csak elrontanám vele. Ami a lézer-vágott lánctalpat és bordázatot illeti, úgy vagyok ezzel a kérdéssel, "ha már lúd, legyen kövér". Biztos vagyok benne hogy nem tudom mire vállalkozok, de megépítem a gyári alkatrészekből. Egyszer már készítettem szemenkénti lánctalpat, de az eltörpül ez mellett.
A szállítóvagonok színezése viszont érdekes kérdés. A borítóval ellentétben sokkal világosabb. Sőt még a lövegnél is világosabb szürke.
Nem tervezem egyben megépíteni a szerelvényt, többek között a dioráma végett és a töltőberendezés végett is. A borítón a kész szerelvényen ez hiányzik, gondoltam hogy szállításkor ezt leszerelték, de Jánosnak köszönöm a löveggel kapcsolatos + információt. Eggyel több ok arra hogy külön.
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2014.01.02. 19:58

Hát ezeken a borító képeken már többször megakadtam. A Karl Gerat a borítón mondhatni bugyikék, belül meg szürke. A szállító meg épp fordítva, a borítón sötétszürke, belül meg sokkal világosabb árnyalatú. Na de spongya rá, végül is a kivágók professzionális kivitelüek, arra nem lehet panasz.
Azon viszont leesett az állam hogy ezt a két monstrumot bő másfél év alatt akarod megalkotni. Ez nagyon húzós lesz. Csak az EVA-n dolgoztam több mint egy évet, igaz volt pár kisebb szünet benne. A lánctalpakra hónapok mentek el, aztán még át is festettem hogy pofásabb legyen.
Viszont a transzporterek magukban nem mutatnak túl jól, csak egyben lenne baresz látni ezt a giga makettet. A szállító cimlapján nagyon hülyén néz ki a leeresztett lánctalp, fenn a löveg, de a töltő rész nélkül. Szerintem aludj rá még néhányat, nekem is menet közben szokott a végleges kialakítás kiérlelődni.
Sok sikert és kitartást kívánok hozzá.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2014.01.02. 20:17

Amúgy szerintem makettre vetítve a "Ha már lúd legyen kövér" mondás pont arra vonatkozna, ha az ember megveszi az összes kiegészítőt hozzá, lánctalpakat, lézervágott bordázatot, stb amit csak lehet. Föleg ha az ember viszonylag gyorsan szeretne dolgozni, mert itt nem igazán arról van szó, hogy nem tudja megcsinálni kézzel is, hanem hogy mennyi idő és szenvedés árán. Persze ez saját véleményem
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2014.01.02. 23:41

Először is szeretnélek én is üdvözölni ezen a fórumon, örülök hogy megosztod a munkáidat velünk.
Tényleg nagy munkára vállalkoztál, engem olyan szempontból is foglalkoztat ez az építés, hogy nemsokára hasonló helyzetben leszek,mint most te. Az én a GPM-es Teggethoff kivágómhoz (amiből a Szent Istvánt fogom megépíteni) Bobafett építése lesz a követendő út, és az etalon. Szóval kíváncsi vagyok az együttműködésetekre is.

Üdv: Józsi
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: tnomad » 2014.01.03. 00:17

Részemről is üdvözlet!
Ez tényleg nagy meló lesz! Sok sikert és kitartást hozzá.
tnomad
Haladó fórumozó
Haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: bodispeter88 » 2014.01.03. 09:00

Sziasztok! [Hello]

A vagonokat egy vonórúddal össze lehet kötni ha jól emlékszem, gondolom ha nem a löveget szállítják akkor egymáshoz kapcsolják őket és így tárolják vagy szállítják. A két tartó szerkezet ami tartja a löveget, valamennyire amíg engedi a rúd egymásba csúsztatható, csúszik. Nem esküszöm meg rá mert a munkahelyemről írok, de ha hazaérek pontosan megnézem. :P
Viszont olyan kérdésem lenne mindjárt az elején hogy a kivágóban öt fajta vastagítást alkalmaznak. 1,5mm; 1mm; 0,5mm; 0,2mm; 0,08mm. Az első három nem okoz gondot, viszont az utolsó kettőről kérem a véleményeteket. A 0,2mm-esnél arra gondoltam, hogy egy dipára vagy műszaki rajzlapra ragasztom fel. A 0,08mm-est nem bántanám, szerintem a kivágó papírja az megfelel ennek a vastagságnak.
A másik nagy téma a koszolás. A kérdésem hogy mennyit, mikor, hova, miért. Általánosságban írjátok meg nekem légy-szíves például a rozsdásodás, olajfoltok, kopások, stb. készítési technikáját. A részletekbe a különböző munkafázisok során is belemehetünk, csak azért kérdezem így mindjárt az elején hogy legyen elképzelésem, kis képet kapjak ezekről a dolgokról. Igen, sajnos kiderül a kérdésekből, hogy a technikai tudásom a valós gépekről igencsak kevéske. [rolleyes]
KépKép
bodispeter88
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: János » 2014.01.03. 09:28

Igazad van, a szállító vagonokat (nem tudom lehet e őket vagonnak nevezni, de mégiscsak vasúti szerkezetek), tényleg össze lehet kötni egy rúddal. Csakhogy hány ember mondaná meg , mi a manó ez a fura kinézetű eszköz a Karl Gerat nélkül? Az én építésemnél is tárgyaltuk ezt a kérdést, és ha diorámában gondolkodsz akkor az összekapcsolás előtti helyzetet kéne lemodellezni. Vagyis amikor már megközelítették a szállítók a mozsarat, de még nem kapcsolták össze őket.
De hát ez a te döntésed, mi csak tanácsokat adhatunk, és különféle szempontokat.

A vastagításnál nem emlékszem a 0.08 mm vastagságra, a kivágó lapjai önmagukban 0.2 mm vastagok. A 0.2 mm vastagításnál elég ha egy másik kivágóból származó (fel nem használ) lapra ragasztod rá az alkatrészt. Sőt én még a 0.5 mm es vastagítást is így csináltam, csak 2 réteget tettem alá (2 X 0.2 mm ,plusz a ragasztó) és meg is van a fél milis vastagítás. Ezzel sokat növeltem az alkatrész formatartását, és persze nehezékek alatt hagytam megszáradni, úgy a tuti.

A weathering technikája nem egyszerű, sokat kell gyakorolni, mivel az árnyalatok megfelelő használatán alapul. Ez folyamatos önképzést jelent , és próbálgatást. A módszerek is sokfélék, volt amit híg enamel festékkel és légecsettel vittem fel ( az alsó rész porossága), volt amit hagyományos ecsettel, és különféle por alapú pigmentekkel (rozsda, kosz). Először régebbi selejt maketteken gyakoroltam.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gabes » 2014.01.03. 11:20

Én is üdvözöllek a fórumon!
A legjobb helyet választottad ezen gigantikus makett építésének bemutatására! Van itt jónéhány nagyon ügyes és tapasztalt makettező, (jónéhányat ismerek is személyesen, így már biztosan tudni fogják, kikre is gondoltam hahaha ) csak szét kell nézni az elkészült művek között! Szóval értékes tanácsokban és kritikákban sem lesz hiány én úgy gondolom, úgyhogy sok sikert a kivitelezéshez! kiváncsian várom a képeket! A határidő az nekem is kicsit szűkösnek tűnik, a makett méreteit és részletességét tekintve, de mindent bele, remélem sikerülni fog...
A vastagításhoz annyit tennék hozzá, hogy a 160g/m2 papír, az pont 0.2 mm vastagságú, míg a 80g/m2 (sima fénymásoló papír) vastagsága felel meg a 0.08 mm vastagításnak...

Mégegyszer üdv itt minálunk!

-PPMH-
VISIT MY WEBSITE PLEASE
http://www.ppmodels.com
Gabes
Moderátor
Moderátor

Következő

Vissza: Katonai járművek