M4A3 Sherman /GPM 1:25

Military vehicles

Moderátor: János

M4A3 Sherman /GPM 1:25

HozzászólásSzerző: zozo » 2013.06.02. 17:17

Sziasztok!

Egy kis gondolkozás után sikerült eldöntenem, hogy a GPM-től az M4A3 Sherman-t fogom megépíteni. Ez az egyik kedvenc tankom, sosem felejtem el a "Kelly hőse" című filmből azt a jelenetet, amikor a vasúti alagútból kiérve szétlöv a német helyőrséget a három Sherman. Nagyon jól megkomponált jelenet!
Kép

Története:

A Sherman volt a II. világháború legelterjedtebb és legsokoldalúbb páncélosa. A csendes-óceáni ütközetektől kezdve az arab-izraeli háborúkig számos fontosabb 20. századi háborúban felbukkant.

Kép

A Shermant 1942-től kezdve sorozatban gyártották, mindegyik típust öntött kivitelű toronnyal, ami az alakjából adódóan nagyobb védelmet nyújtott a páncéltörő lövedékek ellen. Az előirányzott ütemtervek szerint 11 gépkocsi és mozdonygyártó üzemben, havi 1000 példányt kellett elkészíteni. A II. világháború alatt közel 50 000 Sherman harckocsit sikerült előállítani, átlagosan 33 500 dolláros darabárral. Akkori árfolyamon ez 83 750 birodalmi márkával volt egyenértékű, így a Sherman harckocsit alacsonyabb költséggel lehetett előállítani mint egy Panzer III-ast. Az USA a Szovjetuniónak a Lend-Lease program keretében 4102 db M4A2-est szállított. Ebből 2007 db volt 75 mm-es és 2095 db a 76 mm-es löveggel felszerelt változat.Az amerikaiak 1955 után kivonták a használatból, de több hadsereg (például az izraeli) az 1960-as években is hadrendben tartott Shermanokat.

M4A3:

A Sherman harckocsi főbb alváltozatai az M4, M4A1, M4A2, M4A3, M4A4, M4A5 és az M4A6 voltak. Az alváltozatok között a legnagyobb különbséget az eltérő típusú motorok használata, illetve az M4 és az M4A1 változat esetében a felépítmény előállításának kivitelezése jelentette. Az M4-es páncéltestét hegesztésessel állították össze, míg az M4A1 variáns esetében a felépítményt öntéses eljárással hozták létre.
Az M4A3-as meghajtásáról egy 450 lóerős Ford GAA III V-WC motor gondoskodott. A típusnak létezett még egy alváltozata, amely az M4A3E2 Jumbo becenévre elkeresztelt harckocsi volt. A Jumbo az M4A3 erősebb páncélzattal ellátott változata. A frontpáncélzatot 102 mm-re, a lövegtorony oldalsó részének falvastagságát 152 mm-re, míg a lövegpajzs védelmét 178 mm-re növelték. Az erősebb páncélzat azonban 12 tonnával megnövelte a harckocsi tömegét, így az országúton elérhető sebesség 35 km/h-ra csökkent. Bár a Jumbo páncélzata erősnek bizonyult, mozgékonyság és tűzerő tekintetében messze elmaradt az 1944-ben gyártósorra kerülő, 76 mm-es löveggel ellátott Sherman változatokhoz képest.
Az M4A3E8 Sherman Easy Eight (könnyű nyolcas) harckocsi volt az M4A3-as második, fontosabb alváltozata, melyet a módosított HVSS felfüggesztéssel látták el, ezzel elsősorban a páncélos menettulajdonságain akartak javítani. Erre azért volt szükség, mert a Sherman VVSS felfüggesztése, felázott és havas terepkörülmények között nem nyújtott megfelelő teljesítményt, a keskenyebb lánctalp és a nagyobb fajlagos talajnyomás miatt. A problémára a mérnökök a felfüggesztés módosításával válaszoltak. Az oldalankénti 3 kerékzsámolyos elrendezést meghagyták, a tekercsrugókat viszont vízszintes helyzetben építették be. A szélesebb lánctalpaknak köszönhetően a harcjármű terepjáró képessége sokat javult.
A Sherman M3-as lövegének hatékonysága erősen korlátozott volt, csak 100 m-es távolságból volt képes átlőni a Tigris gyengébb oldalpáncélját. Nyílterepen szinte lehetetlen volt ilyen közel kerülni a német páncélosokhoz. Beépített illetve az Ardennekhez hasonló terepen viszont közelebb lehetett férkőzni az ellenséges harckocsikhoz, ami egyértelműen kedvezett az M4-esnek. Mindazonáltal ez nem változtatott azon a tényen, hogy a Shermanre még a Panzer IV hosszú csövű páncéltörő löveggel felszerelt változatai is veszélyesek. Az amerikai mérnökök a Sherman 76 mm-es lövegre történő átfegyverzésével próbáltak enyhíteni a problémán. Az új ágyúnak köszönhetően az amerikai harckocsi, tűzerő terén nagyon hasonló teljesítményt nyújtott mint a németek 75 mm KwK 40 L/43 típusú harckocsi lövege. HVAP M93-as keményfémmagvas páncéltörő lőszerrel pedig felülmúlta azt. Utóbbi lőszer típus azonban csak kis mennyiségben került a szövetséges páncélos alakulatokhoz.
A Shermanhez két géppuska típust rendszeresítettek. A kisebb kaliberű 7,7 mm-es Browning M1919 A4-es géppuskák közül egyet a toronyba, egyet – gömbcsuklós kivitelben – a törzs elejére szereltek, a Browning M2HB 12,7 mm-es nehézgéppuskát pedig a torony tetejéhez rögzítették. 7,7 mm-es lőszerből összesen 4750 darab míg a 12,7 mm-es géppuskához további 300 darab lőszert málháztak. Az M2HB vagy becenevén a "nagy ötvenes" igen hatékonynak bizonyult a gyalogság, könnyű páncélzattal ellátott harcjárművek valamint az alacsony magasságban szolgálatot teljesítő ellenséges vadászbombázók ellen.

Fegyverzet:75mm M3 harckocsiágyú, 1db 12,7 mm Browning nehézgéppuska és 2db 7,62 mm Browning géppuska
Törzs: hegesztett
Motor: Ford GAA III V-WC
Tömeg: 30 300 kg (32,9)
Személyzet: 5 fő
Hatótáv: 200km
Max sebesség: 40km/h

Forrás: Wikipédia

A kivágó a GPM egy régebbi kiadványa. Még kézzel tervezhették, amennyire én meg tudom állapítani. A színei szépek, bár nekem van két elem ami színhibás. Szerencsére nem túl nagyok, ezért remélem nem lesz feltűnő. Maga a kivágó 12 A4 -es lapból áll, a váz 3 oldalra van nyomtatva. Az építést segítő rajzok és sablonok 3 oldalon vannak, ez szerintem nagyon kevés és nehezen értelmezhető. A makett belső tér nélküli, de ettől még nem nevezném könnyűnek. A gömbölyű részeit nem lesz egyszerű beburkolni, főleg a lövegtornyot. Rengeteg kiegészítőt ad a GPM hozzá, amivel fel lehet málházni. Ezek különböző kannák, gondolom vizes, benzines egyéb dobozok, vödör. Egy elég klassz makettet lehet kihozni belőle!

Kép KépKép
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

Re: M4A3 Sherman /GPM 1:25

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.06.02. 18:13

Sok sikert az építéséhez. Remélem ez is olyan szép lesz, mint a Turán.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: pocok » 2013.06.02. 18:44

Ááááh, mikor megláttam, hogy Sherman, nekem is egyből a Kelly hősei ugrott be!
Jó kikapcsolódást, és sikeres építést Csodabogár! ;)
(Ja és a hangszórót ne felejtsd le! :D )
pocok
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Exstinctio » 2013.06.02. 18:52

Én inkább német tankokat részesítem előnyben de azért kíváncsi leszek az építésre :)
Sok sikert hozzá :) [thumbup]
Exstinctio
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Imi » 2013.06.02. 19:30

A film az óriási volt, nekem is nagy kedvencem! Viszont nagyon jól rá is világít a sherman gyengeségére, hogy a film egyik fő feszültségét az adja, hogy shermanoknak tigrisekkel kell szembeszállni. Minden pozitívuma ellenére ez jól szemlélteti a típus harctéri szereplését/esélyeit. Egyébként a legjobb változata az volt, amelyiket az izraeliek használtak, a super sherman, érdekessége az, hogy a párduc ágyúját szerelték bele, aminek köszönhetően igazán komolyan veendő masina lett. (a firefly istenítése kicsit furcsa a korabeli propagandát nézve, bár valóban jobb volt, mint a sima 75-ös löveg - mondjuk, attól nem nehéz jobbat csinálni -, de az amerikaiak nem is alkalmazták, csak a britek. Ez elég sokat mondó. Pl. próbálták bevezetni a tigrisgyilkos elnevezést is rá, csak hát nem jöttek az eredmények... Ha a párduc L/71-es hosszú 75-ét tették volna bele a fánkfejűek, akkor helytálló lehetett volna, de így nem. Azért egy hangszórós verzió állat lenne. (viszont ahhoz tényleg kéne egy kis használtságot rávinni :) )
A lekerekített részekre én is kíváncsi leszek, nem lesz könnyű de biztos vagyok benne, hogy szépen megoldod. Szerencsére ez egy ismert makett, biztos sokan megépítették már - a szlovák fórumon épp épül egy igen komoly kivitelben - s ha véletlen nem lenne egyértelmű valami, biztosan lesz honnan meríteni.
Sok sikert és jó munkát, alig várom az első képeket!
Imi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: János » 2013.06.02. 20:41

Örülök hogy megvan a választás. Szép makett téma, sok benne a lehetőség, a torony bizony nagy kihívás, kíváncsi vagyok hogy oldod meg. Igyekezz az élfestést minél jobban eltalálni, azon sok múlik. A lánctalpat meg kéne festeni, és kicsit koptatni, sokat dob a maketten. Sok sikert és jó szórakozást a maketthez.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: cicarobi » 2013.06.03. 08:15

Azthiszem meghazuttolnám magamat,ha nem azzal kezdeném,hogy teljes festést,koptatást,koszolást válalj be! [biggrin] No de viccen kívül,ha nem is fested,akkor is életet kell ebbe a gépezetbe lehelned ezuttal...ez nagyon meg követeli hogy kicsit lehasználd...Csak bátran,szép lesz! Meg ahogy ismerem ezt a makettot elég sokat el fogsz vele dolgozni,részletgazdag! De az a móka! [Hello] jó munkát!
cicarobi
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2013.06.03. 09:35

Szerintem a kitt igy szép ahogy van, kellemes időtöltést az építéssel, jó kis Micky Mouse lesz! Az amcsik így becézték anno.
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: Drotmalac » 2013.06.04. 09:27

Érdekes, azt hittem maradsz a Turán vonalon és egy szép Zrínyivel folytatod.
Mondjuk a Sherman is egy érdekes harckocsi, sok minden kihozható belőle.
Sok sikert és jó szórakozást az építéshez!
Drotmalac
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: zozo » 2013.06.04. 16:04

Látom azért nektek is bejön a választásom [biggrin] , szerintem ez a tank lesz az alanya a sáros tankoknak. Valami hasonlót szeretnék összehozni, mit pepe anno a másik fórumon.

Érdekes, azt hittem maradsz a Turán vonalon és egy szép Zrínyivel folytatod.
Nincs meg az a kivágó nekem és annyira nem is tetszik a Zrínyi, de egyszer majd szerintem megépítem, ahogy a 39M Csabát is!
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: zozo » 2013.06.07. 17:23

Sziasztok!

Időközben megvastagítottam a vázat alkotó bordákat 0,5 milliméterrel , majd kivágtam és összeállítottam a Sherman "törzsét". Érdekes, hogy semmi rajz nem volt arról , hogy is kell összeállítani a váz elemeit. Ebben csak az segített, hogy a bordákon nyíllal és a következő elem számával volt feltüntetve,mit is kell hozzáragasztani.
Kép
Kép Kép Kép
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Attila » 2013.06.08. 10:12

Ez egy nagyon szép tank, kíváncsi vagyok a végeredményre,csak így tovább zozo [thumbsup]
Üdv.Attila
Attila
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: zozo » 2013.06.16. 16:10

Sziasztok!

Sikerült egy kicsit haladnom a tank építésével. Elkezdtem beborítania vázat, sajnos nem lett a legjobb, kicsit hullámos lett néhol a borítás, amit a mos kipróbált ragasztó okozta.

Kép Kép Kép

Egyik hiba a feliratnál, sajnos a javítási kísérletem rontott a helyzeten. [sneaky] Szerencsére ezt a részt el fogják takarni a homokzsákok, amikor felmálházom a Shermant.
Kép
zozo
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: Joe711 » 2013.06.16. 18:25

Jó lesz ez a masina is!
A torony összeállítására különösen kíváncsi vagyok.
Mostanában ezek az íves illesztések delejeznek meg.
Joe711
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: wittman » 2013.06.17. 06:42

Durva lesz imadom!
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

Következő

Vissza: Katonai járművek