papirbakter

Makettezők galériája, kész makettek bemutatása
Gallery - Gallery of modelers, presentation of finished models

Moderátorok: Gaccso, János

papirbakter

HozzászólásSzerző: papirbakter » 2013.11.01. 13:58

Sziasztok!

Szeretném bemutatni az első nyilvános makettemet. Témája a MÁV helyiérdekű vasútvonalaira szánt harmadosztályú felvételi épület. Méretaránya H0, 1:87. Anyaga 250 grammos Canon papír. Eredeti tervrajzok alapján, pontos méretekkel, valós fotótextúrákkal készült. A homlokzati díszeket külön ragasztottam fel.

Szívesen fogadok minden véleményt, javaslatot!

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
papirbakter
Újonc
Újonc

Re: papirbakter

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.11.01. 16:48

Furcsa hatása van a régi öreg kopott nyílászáróknak, a szép tiszta világító sárga falak mellett. Én minden bizonnyal a falakat ráragasztottam volna kartonpapírra, és az ablakokat, ajtókat pedig besüllyesztve ragasztottam volna be. De egyébként szép makett, remélem sok ilyen klassz épületet alkotsz még!
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: János » 2013.11.01. 17:04

Első makettnek egész jó. A kémények éleit kicsit le kéne festeni, mert a fehér vonalak nagyon világítanak. Gaccso kolléga jól mondja, az összhatásra is figyelni kell , ha valamelyik része kopott a makettnek, akkor a többit is hozzá kell koptatni. Egyébként , pár ilyen gyermekbetegséget leküzdve, nagyon szép épületeket fogunk még tőled látni biztosan.
The paper modeling is always in my mind.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: papirbakter » 2013.11.02. 09:27

Sziasztok!

Köszönöm a visszajelzéseket!

Gaccso: Én is gondoltam rá, hogy kicsit sántít a nyílászárók állapota a vakolathoz képest, de ezek a textúrák pont egy épületről származnak. Végül is nem titok, hogy Sellye állomásról. A fotókon sajnos nem jön át, hogy a vakolat itt-ott enyhén kopott, foltos.

Tervezek kartonra ragasztott makettet is, fakartonnal fogok dolgozni. Ennél a makettnél most a fő szempont a szép, torzításmentes textúra, és a nagyon könnyű összeszerelhetőség volt. A megépítéséhez gyakorlatilag csak kivágni, és meghajtogatni kell a lapokat.

János: Erre az élfestésre én is gondoltam. Ti mivel szoktátok csinálni? Egyszerű vízfesték jó lehet? Az is megfordult a fejemben, hogy veszek egy sok színből álló filctoll készletet, és azzal húzom ki az éleket. Vagy ez marhaság?
papirbakter
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: János » 2013.11.02. 10:14

A filctoll is megteszi, ha pont van abban a színárnyalatban, de ez nem gyakori eset. A másik könnyebb út a vízfesték, amit ecsettel visz fel az ember, hátránya hogy idővel kifakul ( filctoll is). A jobb megoldás az akril festékek családja, én a legtöbbet ezt használom.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.11.02. 16:47

Arra viszont figyelj, ha tintasugaras nyomtatót használsz, ott nem jó a vízbázisú festék, mert az egész nyomat szétfolyik. Én egyébként szoktam filcet használni. Szerintem ez a legegyszerűbb módja az élfestésnek.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: papirbakter » 2013.11.03. 10:52

Gaccso írta:Arra viszont figyelj, ha tintasugaras nyomtatót használsz, ott nem jó a vízbázisú festék, mert az egész nyomat szétfolyik. Én egyébként szoktam filcet használni. Szerintem ez a legegyszerűbb módja az élfestésnek.

Lézernyomtató használok, megpróbálom a filcet. Még az is lehet, hogy a fakó matt színeknél megpróbálkozok egy zsírosabb (puha) színes ceruza készlettel...
papirbakter
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: BobaFett » 2013.11.03. 22:33

filctollal nekem az a bajom, hogy két véglet van. a tesco gazdaságos, ami az istennek sem fogja meg a papír élét, vagy olyan erősen kell rányomni hogy roncsolja. Minden egyéb minöségi filctollból megy a úgy kiszívja a festékanyagot a papír hogy az álltalában látszik a szinezett felületen is.
"Ma nem volt egyetlen telefonhívásom se. De holnap majd kétszer ennyi lesz !" - Al Bundy
BobaFett
Közösségi tag
Közösségi tag

HozzászólásSzerző: papirbakter » 2013.11.07. 14:32

BobaFett írta:filctollal nekem az a bajom, hogy két véglet van. a tesco gazdaságos, ami az istennek sem fogja meg a papír élét, vagy olyan erősen kell rányomni hogy roncsolja. Minden egyéb minöségi filctollból megy a úgy kiszívja a festékanyagot a papír hogy az álltalában látszik a szinezett felületen is.

A filctollakkal kapcsolatban pontosan ugyanerre jutottam én is... :(
Tűélesre hegyezett, nagyon puha, 9B-s ceruzával jobb eredményt értem el a sötét és a világos fakó színeknél. Az élénk rikító színeknél ez nem működik sajna...
Itt lehet megpróbálok egy puha színes ceruzát, de már látom, hogy festés lesz a vége.
papirbakter
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: János » 2013.11.07. 14:45

Nem baj ha valaki végig jár egy utat, végigpróbálgat pár módszert. Aztán végül ott köt ki ahol a legtöbben. Filctollat már nem használok, a vízfestéket még időnként, de akkor sötétebb színt használva, hogy a fakulást is beleszámítsam. A legjobb valamilyen vízbázisú akril festék. Ha több kell belőle, illetve többször is akarjuk használni, érdemes a kikevert árnyalatú festéket egy kindertojásba beletenni. Az szinte légmentesen zár, és nem szárad be a festék.
János
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Gaccso » 2013.11.07. 19:04

Volt úgy, hogy a színes ceruza hegyét vízbe mártottam, hogy egy picit erőteljesebb legyen a színe.
Gaccso
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: papirbakter » 2013.11.07. 20:49

Gaccso írta:Volt úgy, hogy a színes ceruza hegyét vízbe mártottam, hogy egy picit erőteljesebb legyen a színe.

Ezt kipróbálom holnap!
papirbakter
Újonc
Újonc

HozzászólásSzerző: wittman » 2013.11.13. 08:26

Szép munka, már a vaterán láttam és ott is tetszett, én a belső világítást is megcsinálnám, ahhoz csak az ablakokat és ajtókat le kell cserélni. A cserepekert is lehet tuningolni, de első munkának szép. A méretei érdekelnének mennyire élethüek? Az eredetin van még egy kémény és a hátsó rész egy kicsit másabb és mellette egy pár mellékhelység odaépítve: http://www.vasutallomasok.hu/allomas.php?az=stba

Gratula!
wittman
Kiemelt tag
Kiemelt tag

HozzászólásSzerző: papirbakter » 2013.11.13. 08:54

wittman írta:Szép munka, már a vaterán láttam és ott is tetszett, én a belső világítást is megcsinálnám, ahhoz csak az ablakokat és ajtókat le kell cserélni. A cserepekert is lehet tuningolni, de első munkának szép. A méretei érdekelnének mennyire élethüek? Az eredetin van még egy kémény és a hátsó rész egy kicsit másabb és mellette egy pár mellékhelység odaépítve: http://www.vasutallomasok.hu/allomas.php?az=stba

Gratula!

Szia ! Lesz majd komolyabb változat is, Fakartonból, lézervágással. Az ablakok nem lesznek egy síkban a fallal, hanem mint az eredetinél, beugróban lesznek. Itt ennél a makettnél az volt az elv, hogy csak kivágni, meghajtani majd összeragasztani kelljen az alkatrészeket. Nem kell festeni, és semmilyen más anyag nem kell hozzá. A méretek pontosak, és próbáltam a lehető legigényesebben megcsinálni a fotótextúrát, de ennek ellenére ezt a makettet elsősorban gyerekeknek szántam.

Az épület nem konkrét állomás makettje, hanem a típusterv bemutatása (a Szentbalász név véletlen egybeesés. A Makett mellé csináltam még 15 másik táblát is, így az építőre van bízva az állomás elkeresztelése. :) ). A következő makett eredeti állomást fog ábrázolni (Tószeg).

Üdv!
papirbakter
Újonc
Újonc

Tószeg állomás

HozzászólásSzerző: papirbakter » 2013.12.06. 20:01

Sziasztok!

Elkészültem Tószeg állomás harmadosztályú felvételi épületének makettjével. Méretaránya: 1:87 (H0). A díszkövek mérete, száma, a nyílászárók színe, elrendezése, kémények száma, mérete az eredetinek megfelelő. A díszkövek külön vannak kivágva és felragasztva. A vasút felőli homlokzaton lévő emléktáblát is elkészítettem. Az állomásnév táblát szabad kézzel vágtam ki, harmadszorra sikerült. Először vékonyabb lábbal próbálkoztam, de akkor már vágáskor felpöndörödtek a lábak.
Először alkalmaztam élfestést, még tanulom a dolgot, legközelebb talán jobban sikerül...
Amit elcsaltam:
- a villanyóraszekrény: szerintem csúnya, nem tettem rá a makettre,
- az utca felőli homlokzaton lévő modern ajtót régire cseréltem.

összehasonlításhoz az eredeti a vasutallomasok.hu-n:
http://www.vasutallomasok.hu/allomas.php?az=tosz

képek:

Kép

Kép

Kép

Kép
papirbakter
Újonc
Újonc

Következő

Vissza: Galéria